Tani elektryk w racie – Epiq, Raval, ID.Polo, Ioniq 3 bez dopłat
Czy CUPRA Raval, Volkswagen ID. Polo, Škoda Epiq lub Hyundai Ioniq 3 pozwolą przesiąść się na elektryka bez dopłat i wysokiej raty? Sprawdzamy, ile mogą wynieść miesięczne koszty finansowania i ładowania oraz czy jazda na prąd nadal się opłaca.
Nowa fala tanich elektryków – co się zmieniło w 2026
W 2026 roku na rynku samochodów elektrycznych (EV) nastąpił długo wyczekiwany przełom. Nowa fala budżetowych aut na baterie z segmentu B przyniosła europejskim kierowcom realną, przystępną finansowo alternatywę dla tradycyjnych modeli spalinowych. Zmieniły się nie tylko ceny w salonach, ale przede wszystkim codzienna użyteczność pojazdów – trwalsze i tańsze w produkcji baterie LFP, znacznie szybsze ładowanie oraz bogate wyposażenie z zakresu wsparcia kierowcy i multimediów, rezerwowane dotąd dla znacznie droższych klas pojazdów.
Głównym architektem tej rynkowej zmiany w Europie stał się koncern Volkswagen. Zapowiadana od dawna rewolucja niemieckiego giganta w segmencie B stała się rzeczywistością, stanowiąc bezpośrednią odpowiedź europejskiego przemysłu na agresywną ekspansję marek z Chin. W ramach kluczowego projektu Electric Urban Car Family wdrożono wspólną, dedykowaną platformę z napędem na przód (MEB21 / MEB+), co dzięki efektowi skali pozwoliło wygenerować około 600 milionów euro oszczędności. W rezultacie bazowe warianty nowej generacji miejskich elektryków wchodzą na rynek niemiecki z cenami startującymi od zapowiadanych 25 000 €, co w przeliczeniu na polskie warunki pozwala zaoferować wyczekiwane wersje wyjściowe w cenie około 100 tys. zł.
Aby osiągnąć tak wyśrubowane cele finansowe, koncern zoptymalizował logistykę i podzielił zadania produkcyjne na Półwyspie Iberyjskim według typów nadwozia i specyfiki taśm montażowych.
Zakład SEAT & CUPRA w Martorell został wyznaczony na centrum produkcyjne dla klasycznych miejskich hatchbacków. To stamtąd wyjeżdża CUPRA Raval – zadziorny hot-hatch o długości niespełna 4 metrów. Z tej samej linii montażowej w Martorell zjeżdża również Volkswagen ID. Polo, oferując kompaktowe wymiary, zasięg do 454 km, system one-pedal oraz funkcję dwukierunkowego ładowania Vehicle-to-Load (V2L).
Z kolei zakłady Volkswagen Navarra w Pampelunie przeznaczono do wytwarzania wyższych, uterenowionych konstrukcji. W konsekwencji tej decyzji z taśm w Pampelunie zjeżdżają dwa bliźniacze modele zbudowane na wspólnej architekturze podłogowej: ukierunkowana na rodzinną przestrzeń i walory użytkowe Škoda Epiq oraz uterenowiony, miejski SUV – Volkswagen ID. Cross.
Dzięki tak ścisłemu podziałowi ról i pełnej unifikacji technologicznej w ramach Brand Group Core, nowa fala miejskich EV przestała być jedynie zapowiedzią technologiczną, stając się dojrzałym produktem masowym z atrakcyjną ceną katalogową.
Epiq, Raval, ID.Polo – jedna platforma, trzy charaktery
Wspólną technologiczną bazą Škody Epiq, CUPRY Raval oraz Volkswagena ID. Polo jest architektura MEB+, zaprojektowana z myślą o masowej demokratyzacji napędów elektrycznych w Europie.
Dedykowana platforma MEB+(przeznaczona dla projektów z rodziny Electric Urban Car Family) to przełom w konstrukcji małych aut Grupy Volkswagen. W przeciwieństwie do większych modeli (takich jak VW ID.3 czy CUPRA Born z napędem na tył lub na cztery koła), płyta MEB+ wykorzystuje silnik elektryczny umieszczony wyłącznie z przodu oraz zestaw akumulatorów zintegrowany pod podłogą. Odchudzenie układu z tylnego napędu pozwoliło ograniczyć masę własną, obniżyć koszty produkcji i zwolnić przestrzeń w kabinie oraz bagażniku.
Wspólne akumulatory, szybkie ładowanie i funkcja V2L
Modele Škody Epiq, CUPRY Raval i Volkswagena ID. Polo korzystają ze wspólnej platformy MEB+, ale ich gamy napędowe nie są identyczne. W podstawowych odmianach stosowane są akumulatory LFP, natomiast wersje z większym zasięgiem wykorzystują ogniwa NMC. W zależności od modelu i wersji pojemność akumulatorów wynosi około 37–38,5 kWh w mniejszych wariantach oraz 52–55 kWh w większych. Najdłuższy deklarowany zasięg WLTP wynosi około 440 km w przypadku Škody Epiq i CUPRY Raval oraz do 454 km w Volkswagenie ID. Polo.
Niezależnie od wybranej marki, standardem stało się szybkie ładowanie prądem stałym (DC) – uzupełnienie energii od 10% do 80% zajmuje około 23–24 minut. Pojazdy zostały również wyposażone w funkcję jazdy z użyciem jednego pedału (one-pedal driving) oraz technologię ładowania dwukierunkowego Vehicle-to-Load (V2L), która pozwala zasilać zewnętrzne urządzenia (np. laptopy czy rowery elektryczne) bezpośrednio z akumulatora auta.
Różnice nadwozia i charakteru: SUV, hot-hatch i klasyk w nowym wydaniu
Mimo wspólnej platformy każde z tych aut ma inny charakter.
Škoda Epiq – to praktyczny, miejski crossover, zaprojektowany zgodnie z nowym stylem marki (Modern Solid). Model mierzy 4,17 m długości, oferuje wyższy prześwit i stawia na maksymalną użyteczność (bagażnik o pojemności aż 475 litrów, opcjonalny 25-litrowy schowek pod przednią maską (frunk) oraz ponad 28 litrów w schowkach wewnętrznych).
CUPRA Raval – to z kolei niespełna czterometrowy, niski hatchback z agresywnym przodem w stylu shark nose, matrycowymi reflektorami LED i sportowymi fotelami CUP Bucket. W topowej odmianie VZ Extreme generuje 226 KM i przyspiesza do 100 km/h w 6,8 sekundy. Mimo dynamicznej sylwetki, dzięki architekturze MEB+ mieści imponujący bagażnik o pojemności 441 litrów.
Volkswagen ID. Polo – tradycyjny miejski hatchback w nowym wydaniu, elektryczny odpowiednik kultowego Polo. Łączy stonowaną, klasyczną sylwetkę i znaną od lat ergonomię z nowoczesną technologią. W sportowej odmianie GTI oferuje 226 KM przesyłanych na przednią oś, elektroniczną blokadę mechanizmu różnicowego, adaptacyjne zawieszenie DCC oraz bagażnik o pojemności 441 litrów. Unikalnym akcentem są nostalgiczne nawiązania do historii marki – fotele w kultową kratę oraz retro-tryb ekranów imitujący wskaźniki z pierwszej generacji Golfa.
Hyundai Ioniq 3 – alternatywa spoza koncernu VW
Ciekawą alternatywą dla propozycji z Grupy Volkswagen jest Hyundai Ioniq 3, zbudowany na dedykowanej elektrycznej architekturze E-GMP (z instalacją 400 V). Choć wymiary zewnętrzne (4155 mm długości oraz 1505 mm wysokości) plasują Hyundaia IONIQ 3 w segmencie B, jego rozstaw osi wynosi aż 2680 mm. W połączeniu z przemyślanym układem wnętrza przekłada się to na przestronną kabinę i dużą ilość miejsca na nogi pasażerów z tyłu.
Wybór między osiągami a zasięgiem (WLTP 344 km vs 488 km)
Gama napędowa Hyundaia IONIQ 3 obejmuje dwie wersje akumulatora, przy czym większa pojemność nie oznacza wyższej mocy silnika:
Wersja z akumulatorem 42,2 kWh – silnik o mocy 147 KM, przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 8,7 sekundy i zasięg do 344 km w cyklu WLTP.
Wersja Long Range z akumulatorem 61 kWh – silnik o mocy 135 KM i momencie obrotowym 250 Nm. Większy akumulator pozwala przejechać do 488 km według WLTP, choć przyspieszenie do 100 km/h trwa około 9,5–9,6 sekundy, zależnie od wersji wyposażenia.
Czas szybkiego ładowania prądem stałym (DC od 10 do 80%) wynosi około 29–30 minut. Wyróżnikiem Hyundaia w tym segmencie jest jednak opcjonalna ładowarka pokładowa AC o mocy aż 22 kW, która pozwala na znacznie szybsze i tańsze uzupełnianie energii na miejskich słupkach ładowania.
Projekt kabiny łączy nisko osadzony fotel kierowcy i niewielką kierownicę z cyfrowymi zegarami o przekątnej 9,9 cala oraz centralnym ekranem 12,9 cala. Za obsługę multimediów odpowiada system Pleos Connect. Mimo nowoczesnego interfejsu zachowano fizyczne przyciski i pokrętła, które ułatwiają korzystanie z najważniejszych funkcji oraz regulację klimatyzacji.
Cennik w Polsce: Od wersji SELECT po N Line EVO
Oferta na polskim rynku została podzielona na kilka zróżnicowanych poziomów wyposażenia.
SELECT (od 119 900 zł na start / 125 900 zł cena regularna) - dostępna z baterią 42,2 kWh. Oferuje m.in. dwustrefową klimatyzację, skórzaną kierownicę, inteligentny tempomat Stop&Go, monitorowanie martwego pola, kamerę cofania oraz komplet czujników parkowania.
TREND (od 136 400 zł dla 42,2 kWh oraz 152 400 zł dla 61 kWh) - dodatkowo oferuje podgrzewane fotele i kierownicę, bezprzewodową ładowarkę, podgrzewacz akumulatora oraz 17-calowe felgi.
Warianty wyższe (N Line, PRIME, N Line EVO) - wersje nastawione na bogatsze wyposażenie oraz sportową stylizację wyceniono wyżej: od 170 900 zł (N Line), przez 175 700 zł (PRIME), aż po topową odmianę N Line EVO kosztującą 179 900 zł.
Ceny w Polsce – porównanie wersji i parametrów
Poniższe zestawienie przedstawia cennik, kluczowe parametry techniczne oraz możliwości ładowania dla bazowych oraz wybranych wariantów miejskich elektryków na polskim rynku.
| Model i wersja | Akumulator i technologia | Zasięg WLTP | Moc silnika | Czas ładowania DC (10–80%) | Cena brutto w Polsce |
|---|---|---|---|---|---|
| CUPRA Raval - wersja bazowa | 37 kWh (LFP) | ok. 300–350 km | 116 KM | ok. 24 min | 99 900 zł |
| CUPRA Raval Endurance | 52 kWh (NMC) | do 450 km | 210 KM | ok. 24 min | od 142 900 zł |
| Volkswagen ID. Polo Trend | 37 kWh (LFP) | ok. 300–350 km | 116 KM | ok. 24 min | 99 900 zł |
| Volkswagen ID. Polo Life | 52 kWh (NMC) | 454 km | 211 KM | ok. 30 min | 154 290 zł |
| Škoda Epiq 35 Essence | 38,5 kWh (LFP) | ok. 310–350 km | 115 KM | ok. 33 min | 112 900 zł |
| Škoda Epiq 55 Selection | 55 kWh (NMC) | do 440 km | 211 KM | 24 min | 149 600 zł |
| Hyundai Ioniq 3 SELECT | 42,2 kWh (LFP) | 344 km | 147 KM | 29 min | 119 900 zł (promocja na start / cena reg. 125 900 zł) |
| Hyundai Ioniq 3 TREND | 61 kWh (NMC) | 488 km | 135 KM | 30 min | 136 400 zł (promocja / cena reg. 139 400 zł) |
| Hyundai Ioniq 3 N Line EVO | 61 kWh (NMC) | ok. 450 km | 135 KM | 30 min | 179 900 zł |
Rata leasingu i najmu – ile naprawdę zapłacisz miesięcznie?
Ostateczny miesięczny koszt użytkowania miejskiego elektryka zależy od wybranej formy finansowania, kwoty wpłaty własnej oraz przewidywanego rocznego przebiegu auta. Z perspektywy przedsiębiorcy szukającego optymalizacji kosztów uzyskania przychodów kluczowe staje się dopasowanie parametrów umowy do profilu działalności. Poniższe symulacje pokazują, jak cena samochodu i wybrane parametry finansowania mogą wpływać na wysokość miesięcznych obciążeń.
Ważne: przedstawione symulacje mają charakter orientacyjny i nie stanowią ofert konkretnych firm leasingowych. Kalkulacje oparto na bazowych cenach samochodów oraz przyjętych założeniach dotyczących finansowania. Nie uwzględniają indywidualnych marż, prowizji i ewentualnych rabatów, ani dodatkowych kosztów, takich jak ubezpieczenie OC/AC/GAP czy obsługa serwisowa. Nie uwzględniają również ewentualnych dopłat z programów rządowych. Rzeczywiste wysokości rat i całkowity koszt finansowania mogą różnić się w zależności od konkretnej oferty i warunków umowy.
Leasing operacyjny – wpływ wpłaty początkowej (Wpłata 10% vs 20%)
Założenia kalkulacji: okres leasingu 48 miesięcy, wykup 10%, wartości raty netto (dla firm)*.
| Model i wersja | Cena transakcyjna/ po rabacie (netto) | Wpłata 10% – rata miesięczna netto | Wpłata 20% – rata miesięczna netto | Wykup 10% (netto) |
|---|---|---|---|---|
| CUPRA Raval wersja bazowa | ok. 81 220 zł | ok. 1 480 zł | ok. 1 300 zł | ok. 8 120 zł |
| Volkswagen ID. Polo Trend | ok. 81 220 zł | ok. 1 480 zł | ok. 1 300 zł | ok. 8 120 zł |
| Škoda Epiq 35 Essence | ok. 91 790 zł | ok. 1 670 zł | ok. 1 470 zł | ok. 9 180 zł |
| Škoda Epiq Selection 55 | 120 732 zł (po rabacie) | ok. 2 035 zł | ok. 1 850 zł | ok. 12 070 zł |
| Hyundai Ioniq 3 SELECT | 97 480 zł (promocja) | ok. 1 770 zł | ok. 1 560 zł | ok. 9 750 zł |
| Hyundai Ioniq 3 TREND | 110 890 zł (promocja) | ok. 2 020 zł | ok. 1 780 zł | ok. 11 090 zł |
Leasing operacyjny – wpływ okresu finansowania (okres 36 vs 48 miesięcy)
Założenia kalkulacji: okres leasingu 36 lub 48 miesięcy, wpłata początkowa 10%, wykup 10%, wartości raty netto (dla firm).
| Model i wersja | Cena transakcyjna/ po rabacie (netto) | Leasing 36 miesięcy – rata netto | Leasing 48 miesięcy – rata netto | Wykup 10% (netto) |
|---|---|---|---|---|
| CUPRA Raval wersja bazowa | ok. 81 220 zł | ok. 1 890 zł | ok. 1 480 zł | ok. 8 120 zł |
| Volkswagen ID. Polo Trend | ok. 81 220 zł | ok. 1 890 zł | ok. 1 480 zł | ok. 8 120 zł |
| Škoda Epiq 35 Essence | ok. 91 790 zł | ok. 2 130 zł | ok. 1 670 zł | ok. 9 180 zł |
| Škoda Epiq Selection 55 | 120 732 zł (po rabacie) | ok. 2 800 zł | 2 035 zł | ok. 12 070 zł |
| Hyundai Ioniq 3 SELECT | 97 480 zł (promocja) | ok. 2 260 zł | ok. 1 770 zł | ok. 9 750 zł |
| Hyundai Ioniq 3 TREND | 110 890 zł (promocja) | ok. 2 580 zł | ok. 2 020 zł | ok. 11 090 zł |
Najem długoterminowy – wyliczenia dla rocznych limitów kilometrów
Założenia kalkulacji: okres umowy 36 miesięcy, wpłata początkowa 0%. Podane kwoty są szacunkowym kosztem utraty wartości samochodu w przyjętym okresie użytkowania i przy określonym rocznym przebiegu. Nie stanowią ofert najmu długoterminowego i nie obejmują wszystkich kosztów, które mogą być uwzględnione w rzeczywistej racie, takich jak koszt finansowania, marża operatora, ubezpieczenie, serwis czy obsługa opon. Rzeczywista wysokość miesięcznej opłaty zależy od warunków konkretnej oferty.
| Model i wersja | Limit 10 000 km / rok | Limit 20 000 km / rok | Limit 30 000 km / rok |
|---|---|---|---|
| CUPRA Raval wersja bazowa | ok. 1 250 zł netto | ok. 1 390 zł netto | ok. 1 540 zł netto |
| Volkswagen ID. Polo Trend | ok. 1 250 zł netto | ok. 1 390 zł netto | ok. 1 540 zł netto |
| Škoda Epiq 35 Essence | ok. 1 410 zł netto | ok. 1 570 zł netto | ok. 1 730 zł netto |
| Škoda Epiq Selection 55 | ok. 1 850 zł netto | ok. 2 050 zł netto | ok. 2 280 zł netto |
| Hyundai Ioniq 3 SELECT | ok. 1 500 zł netto | ok. 1 660 zł netto | ok. 1 840 zł netto |
| Hyundai Ioniq 3 TREND | ok. 1 700 zł netto | ok. 1 890 zł netto | ok. 2 090 zł netto |
Elektryk w racie vs spalinowe auto segmentu B
Porównywanie samych rat leasingowych bywa mylące. Spalinowe auta segmentu B, takie jak Škoda Fabia czy Volkswagen Polo, mogą wydawać się tańsze w finansowaniu niż nowoczesne miejskie elektryki. Na miesięczny koszt użytkowania wpływa jednak również cena paliwa lub energii potrzebnej do pokonania codziennych tras.
Aby sprawdzić, jak te wydatki zmieniają miesięczny bilans, zestawmy orientacyjną ratę leasingową z szacowanym kosztem paliwa lub prądu. To uproszczone porównanie nie obejmuje wszystkich kosztów posiadania samochodu, ale pozwala ocenić znaczenie wydatków na energię.
Na potrzeby symulacji przyjmijmy cenę benzyny PB95 na poziomie 6,70–6,80 zł/l brutto. To założenie obliczeniowe, a nie stała cena rynkowa. W ramach programu CPN maksymalna cena paliwa może zmieniać się z dnia na dzień.
Przy przebiegu 1500 km miesięcznie (18 000 km rocznie) i średnim spalaniu 6,5 l/100 km samochód zużyje około 97,5 l benzyny miesięcznie. Przy przyjętej cenie oznacza to wydatek w wysokości około 653–663 zł brutto. Po odliczeniu VAT według stawki 8% i przy założeniu pełnego prawa do odliczenia podatku koszt wyniesie około 605–615 zł netto miesięcznie.
W przypadku miejskiego elektryka ładowanego w domu lub firmie przyjmijmy zużycie energii na poziomie 15,5 kWh/100 km oraz cenę 0,65 zł/kWh brutto. Przy tym samym miesięcznym przebiegu koszt ładowania wyniesie około 151 zł brutto, czyli 123 zł netto przy założeniu pełnego odliczenia VAT.
Różnica w wydatkach na energię wynosi zatem około 482–492 zł netto miesięcznie. Taka oszczędność może zrekompensować wyższą ratę elektryka. W naszym modelu Volkswagen ID. Polo lub CUPRA Raval wypadają korzystniej pod względem łącznego kosztu raty i energii niż spalinowy Volkswagen Polo z automatyczną skrzynią biegów. W przypadku Škody Epiq oszczędność na energii pokrywa znaczną część różnicy w racie względem budżetowej Fabii.
Szukasz nowego elektryka w leasingu? Poznaj ofertę z Autocentrum
Tabela. Porównanie raty i kosztu energii*
Zestawienie obejmuje wyłącznie orientacyjną ratę leasingową i koszt energii. Nie jest pełnym wyliczeniem TCO (całkowitego kosztu posiadania), ponieważ nie uwzględnia m.in. ubezpieczenia, serwisu, opon, opłat dodatkowych ani kosztów wykupu samochodu. Rzeczywiste koszty zależą od warunków finansowania, stylu jazdy, zużycia energii i sposobu ładowania.
| Model i rodzaj napędu | Orientacyjna rata leasingu netto | Miesięczny koszt paliwa/prądu netto | Łącznie: rata + energia |
|---|---|---|---|
| Škoda Fabia 1.0 TSI / Hyundai i20 (benzyna) | ok. 1 050 zł | ok. 605–615 zł | ok. 1655–1665 zł |
| Škoda Epiq 35 Essence (elektryczny) | ok. 1 670 zł | ok. 123 zł | ok. 1793 zł |
| Volkswagen Polo 1.0 TSI DSG (benzyna B) | ok. 1 180 zł | ok. 605–615 zł | ok. 1785–1795 zł |
| Volkswagen ID. Polo / CUPRA Raval (elektryczny) | ok. 1 480 zł | ok. 123 zł | ok. 1603 zł |
*Założenia: przebieg 1500 km miesięcznie; spalanie aut benzynowych 6,5 l/100 km; cena benzyny 6,70–6,80 zł/l brutto; zużycie energii elektrycznej 15,5 kWh/100 km; cena prądu 0,65 zł/kWh brutto. Koszty netto obliczono przy założeniu pełnego odliczenia VAT, z uwzględnieniem stawki 8% dla benzyny w ramach CPN oraz 23% dla energii elektrycznej.Przy użytkowaniu mieszanym (służbowym i prywatnym) i standardowym ograniczeniu odliczenia VAT do 50% rzeczywiste koszty netto będą inne. Raty leasingowe mają charakter orientacyjny i nie stanowią ofert konkretnych firm finansujących.
Dopłaty – dlaczego wyliczamy koszty bez nich?
Planując leasing samochodu elektrycznego pod koniec 2026 roku, łatwo ulec pokusie uwzględnienia w kalkulacji państwowej dotacji z programu NaszEauto. W naszym zestawieniu celowo przyjęliśmy jednak wariant podstawowy, czyli „0 zł dopłaty”. Wymaga tego twardy realizm finansowy oraz obecny status samego programu wsparcia.
Program NaszEauto, uruchomiony w lutym 2025 roku, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Pierwotny budżet w wysokości 1,18 mld zł wyczerpał się już pod koniec stycznia 2026 roku – znacznie szybciej, niż zakładał oficjalny harmonogram. Kierowcy złożyli do tego momentu około 40 tysięcy wniosków i podpisali blisko 37 tysięcy umów, co wyczerpało podstawową pulę środków.
Choć od 1 października 2026 roku budżet programu zwiększono o 82 mln zł (do łącznej kwoty 1,26 mld zł), ten zastrzyk finansowy ma wyłącznie obsłużyć wnioski złożone wcześniej w tak zwanym trybie warunkowym. Dodatkowe pieniądze pozwolą sfinalizować umowy dla około 3 tysięcy osób, które miesiącami czekały na rozstrzygnięcie. Dla przedsiębiorców zamawiających auto dzisiaj program nie daje gwarantowanej promesy wypłaty.
Sam program oferował dotąd do 40 000 zł wsparcia przy limicie ceny auta do 225 000 zł netto dla osób fizycznych oraz jednoosobowych działalności gospodarczych. Wszystkie opisane przez nas modele – VW ID. Polo, CUPRA Raval, Škoda Epiq oraz Hyundai Ioniq 3 – spełniają te kryteria z dużą rezerwą i, co najważniejsze, bronią się ekonomicznie nawet bez dotacji. Jeśli w przyszłości pojawi się nowy program lub inna forma dofinansowania, będzie można potraktować ją jako dodatkową korzyść, a nie warunek opłacalności zakupu.
Który model dla kogo – werdykt: miasto, rodzina, trasa, firma
Jak już pisaliśmy, każdy z czterech elektryków odpowiada na nieco inne potrzeby. CUPRA Raval stawia na wyrazisty styl i miejską dynamikę, Škoda Epiq wyróżnia się przestronnością, Hyundai Ioniq 3 oferuje duży zasięg, a Volkswagen ID. Polo może być pragmatycznym wyborem do codziennej jazdy, również w firmie. Który model najlepiej sprawdzi się w konkretnym scenariuszu?
CUPRA Raval – dla osób, które lubią dynamiczną jazdę po mieście. Wyrazista stylistyka i sportowe akcenty sprawiają, że Raval wyróżnia się na tle bardziej zachowawczych modeli. Kompaktowe nadwozie o długości około 4,05 m ułatwia poruszanie się po zatłoczonych ulicach i parkowanie. To propozycja dla kierowców, którzy chcą połączyć miejską funkcjonalność z bardziej emocjonującym charakterem samochodu. W firmie warto rozważyć najem długoterminowy, jeśli priorytetem są przewidywalne miesięczne wydatki i brak konieczności samodzielnej odsprzedaży auta po zakończeniu umowy.
Škoda Epiq – dla rodziny i osób szukających jednego, uniwersalnego auta. Bagażnik o pojemności 475 l to jeden z najmocniejszych argumentów tego modelu. Większa przestrzeń bagażowa przy stosunkowo kompaktowych wymiarach nadwozia może ułatwić codzienne funkcjonowanie z dziećmi, zakupy czy wyjazdy weekendowe. Epiq warto rozważyć jako główny samochód w gospodarstwie domowym, zwłaszcza jeśli ważniejsze od sportowych wrażeń są praktyczność i funkcjonalność. Formę finansowania najlepiej dobrać do planowanego okresu użytkowania oraz tego, czy po zakończeniu umowy samochód ma pozostać własnością użytkownika.
Hyundai Ioniq 3 – dla osób, które częściej wyjeżdżają poza miasto. Wersja z akumulatorem 61 kWh oferuje zasięg do 488 km w cyklu WLTP, a ładowanie od 10 do 80% przy odpowiednich warunkach trwa około 29 minut. To parametry, które mogą ułatwić planowanie dłuższych podróży. Trzeba jednak pamiętać, że zasięg na autostradzie będzie zwykle niższy niż wartość homologacyjna i zależy m.in. od prędkości, temperatury oraz warunków na drodze. Przy dużych rocznych przebiegach warto porównać leasing na trzy–cztery lata z najmem, uwzględniając limit kilometrów i warunki zwrotu auta.
Volkswagen ID. Polo – dla kierowców ceniących prostotę i przewidywalność. To propozycja dla osób, które szukają elektrycznego samochodu do codziennych dojazdów, a także dla firm kompletujących flotę aut do pracy w mieście i na krótszych trasach. Wersja z akumulatorem 52 kWh oferuje zasięg do 454 km WLTP, a bagażnik ma pojemność 441 l. Model może zainteresować przedsiębiorców, którzy chcą zelektryfikować flotę bez przechodzenia na większe nadwozie. Leasing firmowy lub najem flotowy warto porównać pod kątem całkowitych opłat, limitu kilometrów i zakresu usług zawartych w umowie.
Ostateczny wybór zależy więc przede wszystkim od sposobu użytkowania auta. Do miasta i dla kierowców ceniących wyrazisty styl ciekawą propozycją jest CUPRA Raval. Dla rodziny najbardziej przekonująco wypada przestronna Škoda Epiq. Osoby regularnie pokonujące dłuższe dystanse powinny przyjrzeć się Hyundaiowi Ioniq 3, a Volkswagen ID. Polo może być rozsądnym punktem wyjścia do porównania elektryków dla firmy. Przed podpisaniem umowy warto zestawić nie tylko ratę, ale też koszt ładowania, warunki finansowania i przewidywany czas użytkowania samochodu.
Często zadawane pytania (FAQ)
Kiedy Škoda Epiq i Volkswagen ID. Polo będą dostępne w Polsce?
Oba modele weszły już w fazę sprzedaży lub przyjmowania zamówień, ale terminy zależą od wersji i dostępności samochodów. Volkswagen rozpoczął przedsprzedaż ID. Polo z akumulatorem 37 kWh w lipcu 2026 roku. W przypadku Škody Epiq sprzedaż wersji 55 ruszyła w lipcu, a zamówienia na bazową odmianę Epiq 35 zaplanowano na pierwszą połowę października. Dokładny termin odbioru najlepiej potwierdzić u polskiego dealera — może się różnić w zależności od wersji wyposażenia, napędu i dostępności konkretnego egzemplarza.
Jaki realny zasięg zimą oferuje tani elektryk z tego segmentu?
Zimą zasięg samochodu elektrycznego spada m.in. z powodu ogrzewania kabiny, temperatury akumulatora i większego zużycia energii. Przy temperaturach w okolicach 0°C do –10°C warto orientacyjnie założyć spadek zasięgu o około 25–35%, pamiętając, że wynik zależy od modelu, stylu jazdy i warunków na drodze. Dla samochodów deklarujących około 300–450 km w cyklu WLTP może to oznaczać mniej więcej 200–340 km w cyklu mieszanym. Podczas szybkiej jazdy autostradowej zasięg będzie zwykle niższy. To szacunki, a nie gwarantowane wartości — przed zakupem warto sprawdzić wyniki testów zimowych konkretnej wersji.
Czy elektryk w leasingu firmowym ma wyższy limit amortyzacji?
Tak. Od 2026 roku limit wartości samochodu osobowego uwzględnianej przy rozliczaniu kosztów podatkowych wynosi 225 000 zł dla pojazdów elektrycznych. Dla samochodów spalinowych limit wynosi 100 000 zł, jeśli emisja CO₂ wynosi co najmniej 50 g/km, lub 150 000 zł, gdy jest niższa. W leasingu operacyjnym limit wpływa na proporcję opłat, które można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów; przy amortyzacji ogranicza natomiast wysokość kosztów wynikających z odpisów.
Ceny omawianych elektryków są niższe od limitu 225 000 zł, dlatego w typowej sytuacji nie powinno być konieczne proporcjonalne ograniczanie kosztów z powodu przekroczenia tego progu. Ostateczne rozliczenie zależy jednak od wartości samochodu przyjętej dla celów podatkowych, zasad odliczenia VAT i konkretnej formy finansowania.
Czy CUPRA Raval ma dłuższą gwarancję od pozostałych rywali?
CUPRA Raval jest objęta 5-letnią gwarancją z limitem 150 000 km, przy czym przez pierwsze 2 lata limit kilometrów nie obowiązuje. To korzystne warunki, ale nie oznaczają przewagi nad wszystkimi konkurentami. Hyundai oferuje 5-letnią gwarancję na samochód bez limitu kilometrów, natomiast Škoda Epiq ma 4-letnią gwarancję mechaniczną z limitem 80 000 km. W przypadku Volkswagena ID. Polo warto sprawdzić warunki gwarancji obowiązujące dla konkretnego samochodu na polskim rynku.
Dodatkowo bateria trakcyjna we wszystkich analizowanych modelach (CUPRA, VW, Škoda, Hyundai) jest objęta niezależną, standardową dla rynku gwarancją na 8 lat lub 160 000 km.