Ocena kierowcy - Alfa Romeo 145

Rok produkcji 1995
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Alfa Romeo 145 1.6 i.e. 103KM 76kW 1994-1997 - Oceń swoje auto
Inne : Niezawodność
Jestem bardzo zadowolony z tego auta. Lubię samochody i nie dostrzegam w niej wad. Trzeba chcieć ją mieć i tyle. Nie nadaje się dla osób które nie mają pojęcia o mechanice i tej marce. Jak chcesz auto do codziennego tłuczenia, to nie to. Ona ma duszę i rozmawia z właścicielem. Można ją czasem ostro przelecieć, bo tak też lubi. Myślę o niej częściej niż o dziewczynie.
Boxer czyli kultowa i legendarna jednostka Alfa Romeo. Zaprojektowany dla wcześniejszych modeli i nie montowany po przystąpieniu Alfy do Fiata. Ma muła od niskich obrotów, żeby szybko przyspieszyć trzeba umiejętnie i ostro depnąć. Moc uwalnia dopiero po 3500 obr/min. Fajnie się nią wyprzedza, bo trzeba wysoko kręcić silnik. A do tego ten szlachetny dzwięk. Mawiają, że jest awaryjny co nie do końca jest prawdą. To zależy od egzemplarza i od tego jak ktoś o niego dbał. Mam swoją Alfę od dobrych kilku lat i przebiegu 70 tys. km. Od nowości jezdzi na dedykowanym oleju i wszystko wyieniane na bieżąco. Nigdy nie było żadnych problemów z silnikiem, nigdy też nie odmówiła posłuszeństwa. Bierze olej od nowości, bo go lubi i tak ma. Czasem jej nie oszczędzam, bo też lubi, a tego silnika nie można mulić.
Skrzynia jest bardzo nieprecyzyjna. Żeby efektywnie przyspieszyć przy wyprzedzaniu nieraz trzeba zredukować 2 biegi. Ma przejechane ponad 200tys i są problemy z wbijaniem wstecznego. Ale bez trageeedi. I tak jest fajna.
Układ jezdny jest super, prowadzi się rewelacyjnie. Jest niska i szeroka. Świetnie trzyma się drogi. Przy 150km/h prowadzi się jak po sznurku. 200km/h też się rozpędzi i też się dobrze prowadzi. Oczywiście pod warunkiem dobrego stanu zawieszenia.
Jest super, ma duże boczne szyby.
Wszystko na swoim miejscu.
Wentylacja słaba, więcej niż dwie osoby w zimę i nic nie widać z środka. Trzeba spokojnie oddychać przez nos, wtedy jest lepiej.
Z przodu bardzo dużo miejsca, jeśli masz 2 metry wzrostu będzie Ci wygodnie. Jeśli masz 3 metry, też, głowę wystawisz przez szyber dach.
Jest ok.
Benzyny pali 10l. Ja mam sekwencyjną instalację LPG, pali na mieście 11,5 litra. W trasie dyche. Jak deptasz to nawet 16. Ceny napraw samochodu nie są wysokie, ale warsztat musi mieć specjalizację Fiat Alfa Lancia. W innych warsztatach się nie znają i naprawy zajmują dużo więcej czasu, przez co dużo więcej kosztują. Alfa ma nieraz naprawdę dziwne rozwiązania, dlatego nie polecam zabierać się samemu. Można się przeliczyć. Nieraz składałem swoją do nocy, kląc pod nosem niczym wierszem. Części trzeba szukać to tu to tam, żeby było tanio i dobrze. Elementy eksploatacyjne nie kosztują więcej niż do każdego innego samochodu. Ogólnie jest ok ale trzeba znaleść swój warsztat, gdzie będą się nią opiekować.
Nie jest droga, a jest bardzo ciekawa.
Tak, jest niezawodna. Nic się z nią nie dzieje nadzwyczajnego.
Tak jak wszystkie samochody.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i.e. 103KM 76kW [l/100km]

12,5