Ocena kierowcy - Alfa Romeo 147 Hatchback

mp4, 9 lat temu
Silnik 1.9 JTD 115KM 85kW
Rok produkcji 2001
Alfa Romeo 147 Hatchback 1.9 JTD 115KM 85kW 2000-2010 - Oceń swoje auto
Silnik : Dynamiczny i oszczędny - bliski ideału.
Układ elektryczny : styki wymagały przeczyszczenia
Zawieszenie : zawieszenie wymagało dokręcenia
Kupując ten samochód, bałem się stereotypowych opinii o rzekomej awaryjności alf. Zupełnie niepotrzebnie. Przez cztery lata samochód nie zanotował żadnej poważniejszej awarii, i to pomimo przebiegu grubo ponad 200 tys. km. Silnik bliski ideału. Poza charakterystycznym dla diesli dźwiękiem, trudno znaleźć wady.
Silnik bezproblemowy. Bardzo dobra dynamika w pełnym zakresie obrotów, przyspieszenie do setki w ok. 10 sekund. Dobrze się zbiera zarówno w mieście jak i na trasie, a przy tym czasem żartuję, że ten silnik w ogóle nie zużywa paliwa. Jeśli mógłbym coś zabrać ze starego samochodu do nowego, byłby to właśnie silnik.
Jedyna poważniejsza usterka w ciągu 5 lat dotyczyła tego, że nie wchodziły niektóre biegi. Po naprawie skrzynię można porównać do joysticka z dość krótkimi, precyzyjnymi i wygodnymi przełożeniami.
Zawieszenie jest dość twarde, natomiast samochód doskonale się prowadzi, niesamowicie dobrze trzymając się drogi. Układ kierowniczy to mistrzostwo w tej klasie. Na naszych drogach trzeba jednak od czasu do czasu sprawdzić mocowanie elementów zawieszenia, żeby nic nie skrzypiało.
Za wadę uważam ograniczający widoczność słupek za tylnymi drzwiami po stronie pasażera. W połączeniu z dość małymi lusterkami, podczas jazdy w mieście widoczność bywa dość słaba. Ale - dla porównania - nowe samochody też mają zazwyczaj gruby tylny słupek.
Generalnie wszystko na swoim miejscu. Zastrzeżenia mam tylko do umiejscowienia tempomatu - jest w dźwigni pod kierownicą, ale żeby zmienić pozycję Off/On, trzeba się schylić i zajrzeć.
Diesel z zasady nagrzewa się wolniej niż benzyna, więc zimą trzeba poczekać ok. 15 min. aż zrobi się ciepło. Klimatyzacja climatronic (dwustrefowa) działała bez zarzutu. Dodatkowy plus to otwory wentylacyjne w tunelu za przednimi fotelami, tak więc jest oddzielny nawiew dla pasażerów jadących z tyłu.
Jak na tę klasę, jest bardzo dobrze. Nikt nigdy nie narzekał na brak miejsca, zmieścił się nawet fotelik dziecięcy montowany tyłem do kierunku jazdy (z tyłu), co podobno - wg sprzedawcy montującego fotelik - udaje się nie w każdym samochodzie.
Jazda na autostradzie, z prędkościami powyżej 130 km/h jest głośna. Podczas jazdy w mieście jest dość przeciętnie dla diesla.
Bardzo niskie zużycie paliwa, bardzo mało napraw - bardzo niskie koszty utrzymania. W ciągu 4 lat doliczyłem się kilku tysięcy złotych, podsumowując koszty napraw, przeglądów i opon.
Jestem bardzo zadowolony.
Naprawa skrzyni, wymiana termostatu, przeczyszczenie styków modułu sterującego urządzeniami, wymiana gumowej rury między silnikiem a wydechem, dokręcenie śrub zawieszenia, wymiana żarówek, to prawie wszystko, co było do zrobienia w ciągu 4 lat.
Nie było żadnych. Samochód nigdy nie odmówił posłuszeństwa na drodze.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 JTD 115KM 85kW [l/100km]

5,2