Ocena kierowcy - Alfa Romeo 156 I Kombi

Alfa Romeo 156 I Kombi 2.5 i V6 24V 190KM 140kW 2000-2003 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu
Układ elektryczny
Zawieszenie
Ogólnie na plus silnik 2.5 V6 inżyniera Busso pięknie brzmi i powyżej 5 tyś obrotów naprawdę budzi się do życia, oraz włoski design zarówno zewnątrz jak i wewnątrz, piękna skórzana jasna tapierka. Minus to słabe wykonanie (materiały wnętrza, elementy mechaniczne), awaryjność niestety.
Silnik 2.5 V6 pięknie brzmi i ma sportową charakterystykę, powyżej 5 tyś obr/min dostaje "wścieklizny", minusem jest tzw "luźne spasowanie" co w konsekwencji powoduje iż niezależnie od przebiegu silnik "bierze" olej, podobno nawet do litra na 1000 km, im bardziej się go kręci, tym więcej. Ale "ciągnie" super :) piękna charakterystyka i dźwięk rasowej V6. Ja w ciągu 3 lat użytkowania wymieniłem termostat, świece zapłonowe, wyczyściłem przepustnicę oraz takie oczywiste elementy jak rozrząd, filtry i oleje.
Ogólnie sześć biegów - fajnie, ale niestety rozpadł się dyferencjał i zmuszony byłem kupić drugą używaną - koszt 2 tyś zł, niestety jest to wada fabryczna, dyferencjał nie wytrzymuje przeciążeń mocy i momentu obrotowego. Można temu zapobiec montując dyferencjał typu torsen, ale to koszt ok 3 tyś zł.
Prowadzi się bardzo precyzyjnie (dla mnie aż za bardzo), zawieszenie wielowahaczowe robi swoje, niestety ten element też pozostawia wiele do życzenia pod względem trwałości, szybko wybijają się tuleje metalowo-gumowe, praktycznie zawsze słychać jakieś piszczenie, skrzypienie. Jeżeli wymiana to tylko na oryginalne TRW, pozostałe to tragedia.
Do przodu i na boki w porządku, do tyłu tak sobie (design), lusterka średnie.
Wszystko pod ręką, regulacja kierownicy w jednej płaszczyźnie, fotele wygodne, podłokietnik bardzo wygodny.
Przydatna funkcja "odparowywania szyb", grzeje dobrze, chłodzi również bardzo dobrze, półautomatyczna klimatyzacja.
Miejsca z przodu jest sporo, jest w miarę wtgodnie, z tyłu już nieco gorzej, ale tragedii nie ma. Bagażnik jak na kombi bardzo mały, włosi postawili na design kosztem funkcjonalności.
Nie jest bardzo cicho jak w Mercedesie czy BMW, ale daje radę. Plusem jest to że słychać to V6 pod maską ;) trochę trzeszczą plastiki :/
Niestety spalanie dość spore jak na silnik 2.5 (na szczęście miałem instalację LPG) plus te nieszczęsne kosztowne usterki :/
Nie są drogie w zakupie, ale w utrzymaniu już trochę bardziej. Czyli koszt zakupu odzwierciedla jakość samochodu.
Trochę wkurzają drobne usterki. Słaba jakość materiałów, w końcu to koncern Fiata, więc nie można się spodziewać cudów.
Od razu piszę że nie jestem jakimś katem samochodów, jeżdżę raczej spokojnie. Rozpadł się dyferencjał, w konsekwencji konieczność wymiany całej skrzyni biegów, padło sprzęgło (nawet po wymianie czuć było szarpanie przy ruszaniu), non stop coś w przednim zawieszeniu, padł immobiliser (nikt nie potrafił tego naprawić).

LPG - zużycie paliwa dla silnika 2.5 i V6 24V 190KM 140kW [l/100km]

12,2