Ocena kierowcy - Alfa Romeo 159 Sedan

Silnik 2.2 JTS 185KM 136kW
Rok produkcji 2006
Alfa Romeo 159 Sedan 2.2 JTS 185KM 136kW 2005-2010 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Zawieszenie oraz jakość użytych materiałów/jakość wykończenia
Alfa Romeo 159 jest pięknym, wyróżniającym się na każdej drodze samochodem. Zarówno silniki diesla jak i benzynowe dają mnóstwo frajdy z jazdy. Auto jest nakierowane na kierowcę i czuć to w każdym centymetrze samochodu. Bezawaryjność i niezawodność na bardzo wysokim poziomie, notowania wyżej niż Mazda 6, VW Passat czy Audi A6 mówią same za siebie. W latach 80\' trzeba było wybierać czy kupić dobrze wykonane auto, ale tzw wozidupsko, czy kierować się sercem i kupić piękną Alfe Romeo. Model 159 zadowoli jednych i drugich, a uwierzcie mi, spojrzenia sąsiadów jak wychodzicie z tak pięknego i prestiżowego auta są bezcenne...POLECAM KAŻDEMU ALFE ROMEO 159 !!
ELASTYCZNOŚĆ !! Elastyczność tego silnika bije na głowę nowoczesne silniki diesla !! Mając 60 KM/H i wrzucony 6 Bieg, wystarczy lekko dotknąć gazu, a auto bardzo żwawo zbiera się do przodu !! Brzmienie ? V6 Busso to nie jest, ale jak na rzędowego 4-cylidrowca jest nieźle. No i ten podwójny wydech...Bajka
Skrzynia jest krótka i bardzo precyzyjna. Biegi wchodzą z takim specyficznym \"kliknięciem\" ( super rzecz ). Przełożenia zostały tak dobrane, że możemy jechać 60KM/H na 6 biegu, jak i na 2 dochodząć do czerwonego pola osiągnąć powyżej 110KM/H !! Rewelacja !!
Układ jezdny jest jedną z dwóch rzeczy które mnie najbardziej zaskoczyły w tym aucie!! Auto jest PRZYKLEJONE DO DROGI !! Zero wychyłów/przechyłów, jakiś nieoczekiwanych zachowań ze strony auta. Zawieszenie jest cichutkie i bardzo dobrze tłumi nasze cudowne polskie drogi.
Widoczność na boki jest bardzo dobra. W lusterkach bocznych wręcz rewelacyjna. Natomiast lekko podniesiony tył oraz płaska tylnia szyba powodują, że ciężko się cofa tym autem. Warto mieć czujniki parkowania lub zamontować sobie kamerę cofania ( co w dzisiejszych czasach nie jest już dużym wydadkiem ).
IDEALNIE !! Wszystko jest pod ręką, obsługa intuicyjna, radio, klimatyzacja, wszystko od razu można załapać od razu. Czuć że auto nakierowane jest na kierowcę i że to MY jesteśmy w nim najważniejsi.
Po kilkunastu metrach w chłodne dni mam bardzo ciepło w aucie, natomiast nawet przy największym upale jaki odnotowałem w tym roku ( 42 stopnie ), climatronic w trybie Full Auto momentalnie doprowadził kabinę samochodu do miłej i przyjemnej temperatury.
Alfa Romeo 159 nie jest najobszerniejszym samochodem w swojej klasie, ale kto kupuje tak piękne auto aby wozić worki z cementem? Jak dla mnie jest idealnie, ani za dużo miejsca, ani za mało. Bagażnik jest w sam raz, 3 dorosłe osoby na tylniej kanapie bez problemu znajdą miejsce dla siebie ( sprawdzane niejednokrotnie i to nawet na długich trasach ).
Autostrada - 160-170 KM/H I CISZA !! Po zakupie samochodu jak wracałem to w pewnym momencie myślałem że zasnę z powodu ciszy jaka panuje w kabinie samochodu !! Silnik do 4000 obrotów/s jest cichutki i daję bardzo przyjemny dla ucha pomruk. Powyżej jest bardzo ładne warczenie silnika i tak aż do czerwonego pola.
Utrzymanie Alfy Romeo 159 jest na bardzo przyzwoitym poziomie. Części w przystępnych cenach ( o dziwo, nawet w ASO !!). Ubezpieczenie z zakresu OC/AC również daje ulgę dla portfela ponieważ nie są to samochody katowane i jeżdżone przez dresów czy napinatorów, którzy ruszają spod świateł z piskiem opon swoimi 25 letnimi \"furami\" w gazie. Alfa nigdy również nie cieszyła się popularnością wśród złodziei. Dlatego też \"życiowe\" koszty utrzymania Alfy 159 wypadają naprawdę bardzo dobrze.
Cena jak za tak śliczne auto, bardzo dobrze wyposażone, często z polskiego salonu i pierwszego właściciela, niezawodne i super wykonane jest co najmniej śmieszna. Ale to i dobrze, ponieważ ktoś kto zdecyduje się na tą włoską piękność, może liczyć że w jego portfelu zostanie.
Alfa Romeo 159 jest jednym z lepiej wykonanych samochodów w swojej klasie i widać to w niezależnych badaniach Dekra/TuV itp. Bije na głowę niezawodnością Mazde 6, VW Passata, Audi A6. Stereotypy...
Przy przebiegu prawie 100 000 auto nie miało ŻADNYCH usterek. Tylko rzeczy eksploatacyjne : klocki, filtry, oleje, tarcze.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.2 JTS 185KM 136kW [l/100km]

11,0