Ocena kierowcy - Alfa Romeo 159 Sedan

DawidW, 11 lat temu
Silnik 1.9 JTDM 120KM 88kW
Rok produkcji 2006
Alfa Romeo 159 Sedan 1.9 JTDM 120KM 88kW 2005-2010 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Zawieszenie dopracowane pod każdym względem. Zero przechyleń, samochód przyklejony do drogi.
Kupując to auto miałem pewne obawy szczególnie przez krążąca opinie na temat Alfy. Myślałem, że codziennie coś będzie nie tak. Na szczęście tak nie jest, auto spisuje się bardzo dobrze, jeżdżę nietuzinkowym samochodem o pięknej seksownej linii. Polecam.
Silnik bez większych zarzutów nawet 1.9 JTDm 8v (120ps) radzi sobie dość dobrze z tak ciężkim autem, mimo wielu opinii, że jest zbyt słaby do tego auta. Dużo zależy od wymagań stawianych przez kierowcę. Polecam się raz przejechać przed wydaniem opinii. Jedyny problem jaki napotkałem to uszkodzenie przepływomierza. Więcej grzechów nie pamiętam. Sprawdzona, raczej nieawaryjna jednostka.
Tu mam pewne zarzuty. Porównując do skrzyni starej Hondy z 94 r. trochę jej brakuje. Jedynka trochę za krótka prawie od razu trzeba wbijać dwójkę. Reszta biegów dobrze. Najwięcej zarzutów mam do precyzji wbijania biegów. Jest to słaby punkt auta chociaż idzie się przyzwyczaić i nie ma aż tak wielkiej tragedii.
Rewelacja, precyzja i uśmiech na twarzy gdy wlatując w zakręt nie trzeba nawet myśleć o przyhamowaniu.
Widoczność na dobrym poziomie, niestety brakuje mocniejszego światła cofania co utrudnia manewry do tyłu w nocy. Na szczęście są czujniki cofania.
Bez zastrzeżeń, dodatkowy nawiew na tył samochodu sprawdza się doskonale. Również czujnik zaparowania przedniej szyby pomaga.
Jak na tak duże auto miejsca nie ma za wiele, szczególnie z tyłu. Kierowca może odczuć wrażenie ciasnoty(dopasowania) do fotela. Możliwe, że to tak właśnie ma być bo przecież to auto \"sportowe\". Tragedii nie ma ale mimo wszystko przeszkadza wystająca wajcha tempomatu (haczy o lewą nogę)umiejscowiona pod przełącznikiem kierunkowskazów. Po podniesieniu wyżej kolumny kierowniczej problem zanika.
Samochód dobrze wyciszony, pasażerowie nie ogłuchną przy większych prędkościach.
Zależy jak kto jeździ. Auto jest ciężkie więc też musi troszkę wypić. W moim przypadku zimą ok 7,7 w trybie mieszanym. Wartość odczytana z komputera.
Jak na tak piękne i dobrze wyposażone auto z duszą klasy średniej cena jest satysfakcjonująca.
Drobiazgi jakie wymieniłem to: - plastikowe nadkole (40 zł) - podnośnik szyby kierowcy (260 zł)
W moim przypadku uszkodzony przepływomierz prawdopodobnie przez powstałą wilgoć po mrozach -15 stopni. Dodam, że auto stało nieużywane 2 tyg. Nowy ok 800 zł, osobiście wsadziłem używany oryginał za 100 zł.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 JTDM 120KM 88kW [l/100km]

6,9