Ocena kierowcy - Alfa Romeo 159 Sedan

Rok produkcji 2006
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Alfa Romeo 159 Sedan 1.9 JTDM 120KM 88kW 2005-2010 - Oceń swoje auto
Zawieszenie
Dałbym 4,5/5. Samochód użytkowałem przez 6 lat i byłem z niego całkowicie zadowolony. Wygląd mówi sam za siebie w latach produkcji ścisła czołówka. Wnętrze bardzo przyjemne, inne ale nie przesadzone. Pomimo ciągnącej się opinii zakup był w 100 % udany a użytkowanie bezproblemowe. Mam nadzieję, że kiedyś wrócę do któregoś modelu Alfy.
Najlepsza jednostka jeśli chodzi o diesla. Bez problemów, które spotykane są w 150 km. Moc wystarczająca, potrafi pociągnąć do ponad 200 km/h.
Krótki lewarek, dopasowany do podłokietnika. Biegi wchodzą bardzo dobrze nie można do niczego się przyczepić.
Nisko osadzone auto, dobrze trzyma się na zakrętach przy większych prędkościach. Jazda na autostradzie to sama przyjemność. Wspomaganie kierownicy utwardza się przy szybkiej jeździe.
Wizualnie auto bardzo ładne i charakterne. Na przednim zderzaku odpryski z kamieni, ponieważ jest bardzo nisko. Niestety po 6 latach pojawiła się rdza na progach nadkolach oraz przy światłach na tylnej klapie. Jedyny minus jaki mogę powiedzieć o tym samochodzie.
Długi przód i niewidoczny tył samochodu nie był dla mnie problemem, natomiast dla żony już tak. Pomagają czujniki lub dobre wyczucie auta.
Kokpit skierowany w stronę kierowcy robi wrażenie. Pasażer za dużo nie widzi. Kierowca ma wszystko pod ręką. Ciekawe rozwiązanie z 3 okrągłymi licznikami. Nie posiadałem nawigacji jednak wg mnie gdyby była zamiast fabrycznego radia byłaby zbyt nisko - zaraz nad biegami.
Nie miałem problemów ani latem ani zimą. Dużo stopni regulacji oraz konfiguracji ustawień.
Samochodem byłem kilka razy na wakacjach w Polsce i Europie. Trasy ponad 1000 km w 4 dorosłe osoby nie stanowiły problemu dla nikogo.
Bardzo dobre również przy większych prędkościach. W okolicach 200 km/h słychać już wyraźnie silnik.
Spalanie na trasie to okolice 6 litrów. W mieście około 8. Części trochę droższe niż Fiat. Ogólnie średnia półka cenowa. Jest również duża dostępność tańszych zamienników.
Gdy szukałem dość dużego samochodu w określonym budżecie, według mnie Alfa nie posiadała godnego konkurenta. Po 6 latach użytkowania śmiem twierdzić, że nawet drożsi konkurenci mieliby kłopot z pokonaniem 159.
Wymiana podnośników szyby przedniej i tylnej.
Przez 6 lat typowa eksploatacja, oczywiście im bardziej dbamy tym lepiej mamy. Stosowane oleje Motul oraz części nie żadne "no name".

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 JTDM 120KM 88kW [l/100km]

Dziennik kosztów dla Alfa Romeo 159 Sedan 1.9 JTDM 120KM 88kW