Ocena kierowcy - Alfa Romeo 159 Sedan

Alfa Romeo 159 Sedan 2.0 JTDM 16v 170KM 125kW 2009-2011 - Oceń swoje auto
Zawieszenie
Inne : Układ kierowniczy na ogromny +
Przeniesienie napędu
Mimo że jestem osobą mocno praktyczną i od rzeczy, które użytkuję na codzień wymagam tego samego, to mimo wiadomych opinii o AF, zdecydowalem się na 159. Nie żałuję. Układ jezdny, dynamiczny i jednocześnie ekonomiczny silnik, którego bardzo ciężko 'zajechać' i oczywiście ten ponadczasowy wygląd. Niestety zawieszenie Alfy dostaje ostro po tyłku na naszych drogach, co powoduje częstsze jego usterki, jednak każdy w miarę ogarnięty kierowca będzie tego świadomy. Warto zapisać się na forum/grupę facebookową alfistów - w miarę pewne i zadbane egzemplarze.
2.0 JTDm to poprawiona jednostka o pojemności 1.9 (aluminiowe klapy - koniec z ich urywaniem), która jest uznawana za jeden z topowych silników diesla. Możemy więc wnioskować, że 'update' powinien być jeszcze lepszy i z tego co się orientuję - tak jest. Dynamiczny, trwały, ekonomiczny, łatwo poddaje się chiptuningowi, jak narazie nie miałem z nim większych problemów. Jedyna usterka - czujnik ciśnienia paliwa przy listwie common rail, silnik przerywał, słuchać było stukanie wtrysków - wystarczyło przeczyścić styki owego czujnika.
Biegi nie wchodzą lekko, co jednemu będzie przeszkadzać, drugiemu nie - ja akurat to lubię. Przełożenia są ok. W 2.0 montowano skrzynię F40 (także w 2.4), która jest o wiele mniej awaryjna niż ta z wersji 1.9 (M32).
Poezja - precyzja, pewność, ciężko chodząca kierownica co akurat w tym aucie jest ogromnym plusem. Alfa trzyma się drogi jak Rosjanin wódki, cygan socjalki, Błaszczak Kaczyńskiego. Bardzo duży plus.
Jak to się mówi tragedii nie ma, ale np. w przy cofaniu nie jest lekko. Do tego jestem wysoką osobą (ok. 2m), co na pewno ma wpływ na moją ocenę. Przy codziennej jeździe nie ma większych problemów.
Tu niestety klaps w tył dla AF, bardzo mały cupholder (jedyny :( ) przy podłokietniku, małe kieszonki w drzwiach, suma sumarum auto w środku nie jest zbyt praktyczne. Na plus bagażnik i podwójny schowek w podłokietniku (z chłodzeniem ;) ).
Wszystko by było ok, gdyby Alfa na siłę nie próbowala być mądrzejsza od kierowcy i nie włączała automatycznie klimatyzacji. Odpowiada za to czujnik zaparowania, co oczywiście jest jakimś udogodnieniem, jednak auto powinno mi pozwolić wybrać, czy chcę sam sobie z tym poradzić, czy ma to za mnie zrobić jakiś automat.
Jak już zaznaczyłem jestem wysoką osobą i osoba siedząca za mną, jeśli ma więcej niż 180cm, niestety nie siedzi komfortowo. Poza tym ok, siedzenia są wygodne, regulacja odcinka lędźwiowego na duży plus.
Hałas w aucie dopiero powyżej ok. 160km/h. Poza tym jest w miarę cicho.
Autem przejechałem 30 tys. km, kupiłem egzemplarz w którym wątpliwy był dwumas, sprzęgło i przeguby wewnętrzne, stąd tylko 3*. Oczywiście mógłbym nadal jeździć z tamtymi elementami, jednak wychodząc z założenia 'jak dbasz tak masz', wolę wymieniać elementy zanim umrą śmiercią naturalną i przy okazji zniszczą inne elementy. Ceny części wg. mnie średnie np. za oba przeguby wew. ok 750 zł, koło dwumasowe (najwyższa półka) 3.5 tys zł, zestaw tarcze+klocki tył i przód ok 880 zł.
Tu dałbym 3.5*, na pewno od aut typu Honda Accord, czy Opel Insignia za podobną cenę kupna/eksploatacji dostaniemy ciut lepszą jakość. Ale Alfa to Alfa ;)
Czujnik ciśnienia listwy CR, odma olejowa, uszczelka pod głowicą.
Brak.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 JTDM 16v 170KM 125kW [l/100km]