Ocena kierowcy - Audi A3 8L Hatchback

Silnik 1.6 i 101KM 74kW
Rok produkcji 1998
Audi A3 8L Hatchback 1.6 i 101KM 74kW 1996-2000 - Oceń swoje auto
Silnik : elastyczny , ekonomiczny , dynamiczny , bezawaryjny
Audi posiadam od 2 lat. Jest to mój pierwszy samochód. Audi A3 98r przedlift wersja AMBIENTE - alcantara , climatronic , el szyby i lusterka. Kolor dość rzadki bo LY3Z. Zajmuje się sprzedażą części samochodowych więc jakieś pojęcie o awaryjności aut mam : ) stąd decyzja na 1.6 SR najprostszy silnik z gamy A3 8L - idealny do zagazowania. Mam instalacje STAG którą sam dokładałem. Samochód w zupełności wystarczy dla 1-2 osób , do miasta , pracy. Nie polecam dłuższych wypraw z kompletem pasażerów. Z tyłu bardzo mało miejsca przy moim wzroście 186cm. Potrzebowałem go do dojazdów do szkoły / pracy - spisuje się wyśmienicie. Mam butle w kole o pojemności 38l. Mówię o pojemności faktycznej czyli tyle ile wejdzie na stacji od zera. Spalanie na poziomie 9l gazu w zimę cyklu mieszanym przy dynamicznej jeździe. Na zbiorniku robię około 430km. Zbiornik około 85zł przy cenie gazu 2.20zł. Ile spali benzyny nigdy nie liczyłem bo nie jest to wcale odczuwalne. Wiadomo czasem trzeba się przejechać na benzynie żeby nie spalić pompki paliwa. Nie wierze w opinie 6l benzyny w trasie. Silnik 1.6 ma apetyt na paliwo. Podsumowując polecam osobom które będą podróżowały do pracy / szkoły samotnie lub z jednym pasażerem. Świetne auto miejskie.
Dynamika wystarczająca. 101KM przy 1200kg dla kogoś kto ceni sobie ekonomiczną jazdę wystarcza. Mówiąc ekonomiczną nie mam na myśli "niedzielnego emeryta". Ja jeżdżę dynamicznie. Obrotów silnikowi nie żałuję. Przy 3.5 tys obrotów auto się budzi :) Bieg nr 3 jest ulubionym biegiem tego auta. Przeciągając od 30 do 120km/h dowiecie się dlaczego : ) Dźwięk silnika standardowo jak w większości R4 nie robi wrażenia. Jeżdżę na pół syntetyku 10w40 - aktualnie elf. Wszystko w normie. Zużycie oleju zwiększa się nieznacznie w trasie.
Skrzynia w moim przypadku była regenerowana przez poprzedniego właściciela. 1.6 miały niestety skrzynie z nitami co jest opisywane na wielu forach. W moim przypadku skrzynia jest precyzyjna i sprawna ale biegi wchodzą dość ciężko. Sporo siły trzeba użyć redukując z 5 na 4. Zdecydowanie brakuje mi teraz 6go biegu. Przy 100km/h mamy 3tys obrotów.
Wszystko w normie. Mam porównanie z kilkoma innymi autami. Nie ma uczucia "rozlewania się" na drodze. Identyczne doznania z golfem IV i pochodnym. Auto prowadzi się precyzyjnie. Kierownica jest ogromna - prawdziwy ster. Wspomaganie zdaje egzamin bez problemu.
Przód ok , tył i słupki w normie. Tylna szyba troszkę mniejsza niż w golfie IV. Przy parkowaniu trzeba pamiętać o obłościach tylnego zderzaka. Na minus mniejsze lusterko prawe które na szczęście zostało zamienione na "pełnowymiarowe" w poliftach.
Wszystko intuicyjne i pod ręką jak to w Audi. Jakość wykonania wg mnie zdecydowanie lepsza niż w Golfie czy nawet Passacie. Nic nie trzeszczy. Materiały są świetnej jakości mimo że auto ma już 20 lat. Panel climatronic wygodny i prosty. Żeby nie było kolorowo Golf bije na głowę Audi A3 w kwestii miejsca na wnękach drzwiowych + posiada uchwyt na kubek czego nie ma A3. Dziwne rozwiązanie bo miejsce na niego jest. Miejsca w bagażniku sporo - po złożeniu foteli bez problemu przewiozłem 20m podłogi , telewizor i komodę. Koło zapasowe również leżało obok z uwagi na butle LPG w jej miejscu.
Ogrzewanie świetne - samochód dogrzewa się bardzo szybko i trzyma poprawnie temperaturę. Latem klimatyzacja działała bardzo dobrze. Panel climatronica jest prosty i ustalenie odpowiedniej temperatury nie wymaga naciskania każdego przycisku po kolei jak w renault. Auto samo dostosowuje siłę nawiewu do ustawionej temperatury więc nam pozostaje tylko ustalać ilość stopni. Miałem lekkie problemy z parującymi szybami mimo wymiany filtra kabinowego. Okazało się że woda ścieka pod podszybiem na filtr kabinowy i dostaje się do środka na dywanik pasażera. Brakowało pewnego plastiku który osłania filtr. Poza tym wszystko ok.
+Przestrzeń tak jak wyżej wspomniałem dla kierowcy i pasażera z przodu jest na prawdę ok. Przy moim wzroście ( 186 ) nie odsuwam fotela do końca. Wygodny podłokietnik. -Niestety tylna kanapa to porażka. Pasażerowie będą czuli się jak w maluchu. Przez spory bagażnik miejsca na tylnej kanapie jest na prawdę mało.
Przy jeździe miastowej bez przekraczania 3,5 tys obrotów samochód bardzo cichy. Przesiadając się z diesla ojca kilkukrotnie miałem wrażenie że auto zgasło mi na światłach. W kabinie jest cicho. Przy prędkościach 100km/h + niestety zaczyna robić się głośno z uwagi na skrzynię 5 biegową. Jeśli chodzi o wiatr to też nie ma tragedii.
Ceny zamienników - jeśli już coś się zużyje są niskie. Z dostępnością nie ma problemu. Wiadomo golf a3 leon jedna rodzina. Zdecydowanie do zaakceptowania nawet dla studenta. Przy zawieraniu umowy OC dowiedziałem się również, że zostaje obciążony zwyżką za markę AUDI jako markę premium która jest często kradziona. Za VW golfa z tym samym silnikiem itp zapłaciłbym 100zł mniej. Dla mnie do zaakceptowania ale wspominam o sytuacji :)
Zdecydowanie 5/5. Polecam wszystkim A3 ! Jeśli zastanawiacie się nad zakupem golfa / leona / a3 to bierzcie a3. Pełen ocynk , jakość materiałów a cena praktycznie ta sama co za swoich braci.
Jedyny problem z moim egzemplarzem to wspomniana wcześniej przygoda z wodą wlewającą się do kabiny po filtrze kabinowym. Dla osób które szukają rozwiązania - nie oblepiajcie podszybia silikonem itp. Podszybie tak czy siak musi delikatnie odstawać od szyby w dolnej części. Polecam zasłonić filtr kabinowy i po problemie. Woda ścieka do kanału odpływowego obok. Zapomniałem jeszcze o jednej rzeczy która przemawia na korzyść A3 w porównaniu golf / leon /a3. Są to zamki centralne które są sterowane pneumatycznie. Nie macie problemu z mikrostykami , niewłączającymi się lampkami czy samoistnym otwieraniem samochodu. Na forach możecie dowiedzieć się ile problemu stwarzają zamki centralne. Kolega ma z tym problem już 3ci rok. Ja śmieję się z niego otwierając sobie szyby z pilota :D
Odpukać nic.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i 101KM 74kW [l/100km]