Ocena kierowcy - Audi A4 B5 Sedan

Zawieszenie : Jedna z niewielu pozytywnych stron tego samochodu
Silnik : Np. pompa paliwa
Silnik : Np. sprężarka klimatyzacji
Inne
Ogólnie samochód ładny, wygodny, ale... dopóki nie zacznie się sypać, a jak już zacznie to nie skończy. Z zalet to na pewno wygoda, ponadczasowa stylistyka i funkcjonalność na codzień (jak dla mnie) i w sumie to tyle. Największą wadą są nieustające usterki i awarie oraz duży hałas przy autostradowych prędkościach. Mówią, że samochód cieszy dwa razy - jak go się kupuje i jak sprzedaje, szczerze mnie bardziej ucieszył jak go sprzedałem. Kosztował mnie za dużo nerwów.
Przy wyborze silnika kierowałem się ogólną jego opinią oraz własnym doświadczeniem, gdyż posiadam Octavię ze 102-konnym 1.6 8V i jestem z niej bardzo zadowolony. Niestety, Audi się nie popisało taką niezawodnością, dynamiką, spalaniem i cichszym silnikiem jak Skoda. Na jej tle wypada dość słabo. Szybko brakowało momentu i mocy, silnik wył przy wyższych obrotach
Skrzyni biegów przede wszystkim brakowało szóstego biegu, to by odciążyło silnik i zmniejszyło spalanie. Czasem na zimnym ciężko wchodziła dwójka. Ogólnie do skrzyni nie mam większych zastrzeżeń.
Zawieszenie komfortowe, lecz jak pojawią się luzy z przodu to warto mieć na uwadze remont wielowahacza, a to kosztuje. Na szczęście nie miałem tej "przyjemności" robienia zawieszenia. Samochód dobrze się prowadzi, całkiem pewnie trzyma drogi, ale jak dla mnie wspomaganie za mocne.
Do widoczności nie mam większych zastrzeżeń, jedynie przydałoby się większe prawe lusterko i trzeba pamiętać, że tył nie kończy się z szybą, ale miałem bardzo dobry czujnik parkowania - hak :)
Obsługa wszystkich włączników, przełączników, panelu climatronic bardzo prosta - jak to w grupie VW. Przydałby się podłokietnik z przodu i kieszenie w tylnych drzwiach.
Gdyby nie awaria sprzęgiełka i łożyska w sprężarce od klimy (czyli konieczności regeneracji) oraz climatronic nie przestawiał się sam, byłoby naprawdę super. Klima chłodziła dobrze
Jeśli chodzi o pozycję za kierownicą to nigdy nie narzekałem, dużo miejsca, wygodnie, nie męczyłem się w dłuższych trasach. Rzadko jeździłem w więcej niż dwie osoby, ale jak do tego dochodziło to czasem słyszałem, że mogłoby być więcej miejsca na tylnej kanapie. Duży plus za bagażnik
Całokształt psuje wyjący silnik, już przy 80km/h na czwartym biegu. Na piątce do 140km/h było znośnie, później już nie. Dużo też zależy od opon i ich szumu oraz od drogi, ale gdyby nie ten wyjący silnik...
Jeśli nie liczyć kosztów napraw i wymian spowodowanych usterkami czy awariami to samochód jest całkiem tani w utrzymaniu. Koszty paliwa są do przeżycia, ale jednak przy takim silniku trochę za duże
Kupując Audi spodziewałem się przede wszystkim niezawodności i tu się poważnie zawiodłem. Jeśli chodzi o wykonanie chociażby wnętrza to nie ma czego się przyczepić.
Co chwilę coś, jak nie przebicie na przewodach to zjarana świeżo założona świeca, pasek od klimy często się poluźniał, czasami się obrażał i nie chciał odpalać, do dziś nie wiadomo czemu - wszystko było sprawne. Jeszcze jeden niesmak - samochód 100% bezwypadkowy i w ocynku, a na przednich nadkolach pojawiła się rdza.
Zdarzyło się, że na dobre miałem unieruchomiony samochód, to pompa paliwa to czujnik położenia wału, cylindry wypadały, często nierówno pracował. Pod koniec najprawdopodobniej poduszki pod silnikiem dokonały żywota i silnik zaczął przeciekać, również trząsł się niemiłosiernie. Dodam, że wszystko na bieżąco wszystko robione i sprawdzane, także nie było mowy o jakiś zaniedbaniach.
Audi A4 B5 Sedan