Ocena kierowcy - Audi Q7 II SUV

Bartek, 7 lat temu
Silnik 3.0 TDI 218KM 160kW
Rok produkcji 2016
Audi Q7 II SUV 3.0 TDI 218KM 160kW 2015-2018 - Oceń swoje auto
Silnik : Silnik, który mimo 218km naprawdę znakomicie się zbiera i w mieście rzadko mam okazję wykorzystywać jego możliwości. Mimo to za 2-3 lata celuję w 272 lub nawet 435 km :) na plus zawieszenie i komfort w różnych trybach jazdy oraz cudowne wyciszenie, ergonomia i przestrzeń. Co do wyglądu - to nie była miłość od 1 wejrzenia, ale obecnie samochód bardzo mi się podoba - czekam na wiosnę i zmianę seryjny 18stek na 20 calowe felgi, które są mininum w tym modelu. CO MNIE DENERWUJE? - domykanie drzwi - niczym w starym PKSie - żonie udaje się to za 2-3 razem, zatem obowiązkowo elektryczne domykanie jako opcja. - mało rozbudowany virtual cocpit - np prędkość wyświetlana jest tylko po prawej stronie i zasłaniam sobie to wskazanie ręką - nie można ustawić wyświetlania w środku jak w... Passacie. Koniecznie domówiłbym wyświetlacz HEAD UP! - brak smartphone interfase też daje się we znaki... Reasumując nie dziwi mnie, że w salonach stoją samochody skonfigurowane powyżej 400 tys. wówczas można mówić o dobrym doposażeniu. Jeśli jednak finansujemy samochód w leasingu (np atrakcyjny audi perfect lease) i liczymy koszty - to opcja 218km (prawie 40 tys zł tańsza od mocniejszej jednostki) z wyposażeniem rzędu 50-70 tys będzie znakomitym wyborem.
Układ hamulcowy : skrzypienie przy hamowaniu, szczególnie przy starcie
Inne : skrzypienie kierownicy
Od lat planowałem zakup dużego suva klasy wyższej i padło właśnie na AUDI Q7, które jest obecnie najnowocześniejszą tego typu konktrukcją w klasie. Konkurować z Audi może jeszcze Volvo, jednak prócz znakomitego designu przegrywa 1. silnikiem, 2. licznymi usterkami, 3. gorszym finansowaniem 4. utratą wartości - mało prestiżowa marka, która jedynie aspituje do premium.
Silnik 218km brałem w ciemno. Wcześniej jeździłem mocniejszymi jednostkami. Od razu bardzo zaskoczyła mnie dynamika - różnica 0,8s w stosunku do wersji 272km jest praktycznie nieodczuwalna - schody zaczynają się przy prędkościach powyżej 150km/h - silnik 272km radzi sobie wówczas znacznie lepiej, niemniej elastyczność 218'stki i tak pozwala czuć się królem szosy.
Zmiany przełożeń w połączeniu z wręcz idealnym wyciszeniem wnętrza są nie zauważalne, nie wspominając i jakimkolwiek szarpaniu.
Pneumatyczne zawieszenie to wręcz opcja obowiązkowa w tym modelu - wóczas różnica w trybach jazdy jest bardzo odczuwalna. Sam najczęśniej korzystam z AUTO - mieście jedzie się niczym poduszkowcem na trasie niczym przyklejonym do szyn pociągiem.
Widoczność i przestronność można porównać do coraz rzadziej kupowanych obecnie vanów co stawia samochód jako idealny środek do rodzinnych wyjazdów.
W samochodzie symbioza - KIEROWCA - AUTO jest czymś naturalnym, czego nie można powiedzieć XC90 - zwyczajnie ergonomia mnie tam denerowowała.
Ogrzewanie siedzień i samochodu działa znacznie szybciej niż np. w Passacie. Klimatyzacja 4 strefowa to coś w co warto zainwestować.
Przestrzeń z przodu i z tyłu jest wręcz królewska. Myślałem wcześniej o nowym Q5 jednak pod tym względem auta te dzieli przepaść. Do tego te idealne fotele z przodu - zadowolą nawet największego grubasa :)
Zachar nie mylił się mówiąć, że jest to jeden z najlepiej wyciszonych suvów na rynku, ba mam często wrażenie, że jadę hybrydą - mimo, iż nie mam dźwiękoszczelnych szyb. Na pewno bym je zamówił - powietrze przy 180-200km/h jest już słyszalne, jednak doznania znacząco odbiegają od przeciętnych samochodód.
Koszty utrzymania przy atrakcyjnym finansowaniu AUDI nie są wysokie. Nie planuję wykupywać auta po zakończeniu leasingu, zatem wiele zmartwień mnie nie dotyczy.
Niestety za 274 tys zł otrzymujemy naprawdę niewiele. Chcąć skonfigurować Audi Q7 na poziomie kompaktu za 100tys zł wyjdzie nam 400 tys zł i to z silnikiem 218km. Samych opcji mam za 60 tys a i tak po ponad miesiącu jazdy podwoiłbym ich ilość.
Zauważalne skrzypienie kierownicy oraz hamulców - szczególnie przy starcie. Na dniach wizyta w ASO.
Żadnych poważnych usterek nie zauważyłem, jednak poznałem już 2 osoby, którego mają do wymiany steronik zawieszenia, a czas oczekiwania na szczęści jest długi.

On - zużycie paliwa dla silnika 3.0 TDI 218KM 160kW [l/100km]

9,7