Ocena kierowcy - BMW Seria 3 E46 Compact

Bartosz, 3 lata temu
Silnik 316 ti 116KM 85kW
Rok produkcji 2004
BMW Seria 3 E46 Compact 316 ti 116KM 85kW 2001-2006 - Oceń swoje auto
Inne : Wyciszenie wnętrza i "płynięcie" autem na trasach.
Silnik : No niestety odradzam jednostkę 1,8.
Auto wspominam źle i dobrze, przyjemnie pokonuje się kolejne zakręty bez uczucia zmęczenia, lecz jednak silnik który dużo pali, nie jedzie i jest awaryjny psuje wszystko, kiedy tylko trzeba kogoś dynamiczne wyprzedzić i szybko ruszyć na światłach, denerwujemy się, że wybraliśmy taki silnik, polecam szukać r6 benzyny 2,2 czy 2,5 lub zadbanego diesla 2,0 150km, o wymianach amortyzatorów i innych czynnościach eksploatacyjnych nie wspomnę bo to zależy od danego egzemplarza i w jakim jest stanie.
Osobiście mam wrażenie, że nawet do wersji compact ten silnik jest za słaby, do emeryckiej jazdy z pkt. A do B jest wystarczający ale aby wyprzedzić samochód lub ciąg samochodów trzeba mieć przed sobą dość dużo miejsca i zredukować 2 biegi w dół (najlepsze obroty do wyprzedzania z tego co zauważyłem to od 3,5 do 5,5/6,0tys). Ogólnie samochodem przez pierwszy rok użytkowania, jeździło mi się przyjemnie ale po roku czym dłużej jeździłem tym gorzej, od chwilowego braku mocy do co chwile wyskakującego check engine i eml. Oczywiście okazał się, że zepsuł się sam silniczek valvetronic i czujnik wałka mimośrodkowego a następnie wycieki z silnika z każdej możliwej strony.
Szału nie ma, biegi wchodzą dość dobrze oprócz 2 biegu, aczkolwiek mam wrażenie jakbym mieszał łyżką w zupie(prawdopodobnie przez zużycie skrzyni po takim przebiegu). Drugą sprawą są krótkie przełożenia typowe do jazdy po mieście, na autostradzie przy prędkości 140km/h jest około 4tys. rpm więc niestety niezbyt oszczędnie, brakuje 6 biegu aby zredukować spalanie na trasie.
Dla mnie jest bardzo przyjemnie, jest to największy autu tego auta, zachowuje się pewnie w zakrętach idealnie sprawdza się na autostradzie aczkolwiek dla niektórych może być zbyt ciężki opór na kierownicy podczas parkowania.
No niestety jak na 16 letnie auto nie jest źle ale mogło być lepiej, cały pordzewiały tył samochodu, pod autem, rdzewiejące ranty na nadkolu i tak samo ranty na drzwiach.
W sumie to nie jest źle, nie mam problemu z parkowaniem ani z ocenieniem długości auta, jedynie co to według mnie za małe lusterka, nie widać linii przy parkowaniu.
Przy 184cm wzrostu i wadze 68kg dla mnie jest bardzo przyjemnie. Wygodnie mi się siedzi, mam ustawiony fotel tak jakbym chciał, wszystko jest pod ręką ale, brak miejsca na kubki jest trochę frustrujące.
Jest spoko, da się bez problemu w lato schłodzić auto a w zimę dobrze ogrzać.
Jak na wersje compact jest zadziwiająco dużo miejsca, przy ustawionym siedzeniu pod 184cm mogę usiąść samemu za sobą i mam dużo miejsca nad głową jak i na kolana.
Jest cudownie, opony dobrej marki i nie słyszy się nic, bez problemu przy większych prędkościach można rozmawiać z pasażerem bez krzyczenia.
Ceny umiarkowane, jak na 16-letnią klasę premium.
Za ułamek ceny, można mieć naprawdę fajne auto lecz nie z tym silnikiem(1.8), polecam dołożyć trochę monet i wziąć 2,2 170km+lpg , 2,5 190km+lpg ewentualnie zadbany diesel 2,0 150km. Trzeba oczywiście liczyć się z tym, że jest to już bardzo stare auto które nie miało łatwego życia i prawdopodobnie dużo rzeczy jest na już do wymiany a części nie są takie jak np. w golfie. W ogłoszeniach polecam zaznaczyć "od najwyższej ceny" aby nie mieć później złych wspomnień i żeby auto nie stało połowy czasu u mechanika.
Przez rok od zakupu auta cisza, po tym czasie wszystkie amortyzatory, komplet tarcz i klocków, tuleje wahacza, akumulator, świece, wyciek z pokrywy zaworów, wyciek z miski olejowej.
No niestety, po roku padł valvetronic i czujnik wałka mimośrodkowego aczkolwiek nie naprawiałem tego odłączyłem i jeździłem dalej.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 316 ti 116KM 85kW [l/100km]

11,3