Ocena kierowcy - BMW Seria 5 E34 Touring

boberko, 6 lat temu
Silnik 2.5 525i 192KM 141kW
Rok produkcji 1995
BMW Seria 5 E34 Touring 2.5 525i 192KM 141kW 1991-1996 - Oceń swoje auto
Inne : Krótko i na temat. Zaskoczyło mnie wszystko. Jedyne co znałem przed zakupem to design samochodu. Zaskoczył mnie silnik, jakość, solidność, wnętrze, ergonomia - po prostu wszystko i to na jak największy plus.
Układ elektryczny : Błąd czujnika cpoziomu płynu chłodniczego
Układ elektryczny : Błachy bład podświetlenia tablicy rejestracyjnej oraz przepalone żarówki pozycyjne z tyłu
Inne : Brak innych usterek. Serwisowany na bierząco nie wymaga wkładu ogromu pieniędzy.
Samochód kupiony spontanicznie, lecz od razu przypadł mi do gustu i moich preferencji. Czuję się jak by był szyty na miare. Doskonałe wykonanie, ogromna ergonomia, piękny dźwięk i charakterystyka silnika oraz przepiękny design.
Doskonały dźwięk (poza 540 v8 oraz M5 :) ). Spalanie jak na 2.5 litra również w granicach normy dla samochodu typu daily. Duży moment obrotowy - nie ma problemu z ciągnięciem przyczepy. No i oczywiście Vanos :)
22 letnia skrzynia biegów, która przerzuca lepiej niż 11 letni Superb. Genialna reakcja na pedał gazu oraz kick down. Jak na razie po 1 serwisie olejowym 0 problemów.
Komfort, komfort. komfort. Chociaż czasem zbyt sztywny, lecz lezy to w naturze BMW, nawet rodzinnego kombi. Jedyną wadą jest przekładka kierownicza, która z latami nabiera luzu i wymaga regeneracji.
Doskonała widoczność, wąskie słupki do duży plus. Bardzo szybko wyczuwa się samochód i nie ma problemu z parkowaniem mimo długiej maski i 4.7m długości oraz 1.7m szerokości.
Jak pisałem na wstepie, czuje się jak by auto było szyte na miare pod moją osobe. Wszystko jest tam gdzie być powinno. Jedyną wadą jest brak oryginalnych uchwytów na kubki - trzeba improwizować.
Climatronic swietnie spisuje się latem jak i zimą. Dodatkowo ogrzewanie postojowe które świetnie sprawdza się w zimowe poranki.
Miejsca jest w bród. Jako dwumetrowiec mogę przyznać, że E34 Touring pozytywnie przechodzi test dwumetrowca. Jazda w trasie w pełnym komplecie osób jest przyjemnością, a nie kiszeniem się jak w puszce.
Do 180km/h da się rozmawiać ciut głośniejszym szeptem. Jedyne co daje się we znaki to to iż po 22 latach przydałoby się wymienić uszczelki drzwi. Samochód jest świetnie wyciszony i mimo takiego wieku można nim komfortowo podróżować z większymi prędkościami.
O dziwo moje E34 pali mniej im więcej osób wiezie na pokładzie. Trasa nad morze 350km 4 os + bagaż, prędkość 170km/h i spalanie 11l. Na codzień po mieście oscyluje 12/12.5l. Rekord to wyjazd na mazury 170km, 4 os + bagaż przepisowa jazda + - 20km i spalanie 9l na 100km. Maksymalne spalanie wg komputera miałem w zimę po całodniowych korkach i późniejszym sprincie na trasie S8 = 16km/h. Dodam, że posiadam skrzynię automatyczną (brak możliwości zaznaczenia w opcjach).
Myślę, że mając 15 tys zł lepiej kupic zadbane i wyposażone E34, niż nowszy biedniejszy samochód. Solidna konstrukcja i wyposażenie nie odbiegają od standardów aut o wiele wiele młodszych, a czasem nawet ją przewyższają.
Czasami zdarzy się drobna usterka, lecz trzeba pamiętac o wieku tego samochodu. Osobiście przez rok jazdy musiałem wymienić czujnik poziomu płynu chłodniczego, przewód podciśnieniowy oraz siłowniki szyby klapy bagaznika.
Przez ponad rok posiadania i ponad 12 tyś km spędzonych za kółkiem nie miałem żadnej powaznej usterki i mam nadzieje, że nigdy mnie to nie spotka.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.5 525i 192KM 141kW [l/100km]

11,3