Ocena kierowcy - BMW X5 F15 SUV

Karol, 4 lata temu
Silnik xDrive25d 231KM 170kW
Rok produkcji 2016
BMW X5 F15 SUV xDrive25d 231KM 170kW 2015-2018 - Oceń swoje auto
Generalnie oceniam samochód pozytywnie. Jeżeli nie będzie problemów z awaryjnością, to z czystym sumieniem polecam BMW X5 25d. Trzeba mieć tylko na uwadze, że nie jest to w żaden sposób samochód o sportowym charakterze, a raczej "dziadkowóz".
Silnik pozytywnie mnie zaskoczył. Pomimo tego, że jest to 4-cylindrowy diesel to wyciszenie jest naprawdę ok i dźwięk nie jest irytujący. Dzięki momentowi obrotowemu wynoszącemu 500 Nm samochód nie jest też zawalidrogą (7,7 sekundy do 100 km/h) i nie czuć tak bardzo jego wagi. Podobno model przed liftingiem, tzn. wersja 218 KM jest wyraźnie wolniejsza i głośniejsza. Jeździłem serią 5 F10 z 6-cylindrowym dieslem i kupując X5 jako nowy samochód raczej nie dopłaciłbym do silnika 6-cylindrowego, tym bardziej, że dopłata wynosiła ponad 50 tyś.
Skrzynia działa bardzo dobrze. Mam łopatki do zmiany biegów, ale użyłem ich może ze trzy razy z czystej ciekawości. Przy ruszaniu jest delikatna zwłoka, ale każdy automat tak ma, więc nie traktuję tego jako wadę.
Generalnie jest ok, ale w zakrętach czuć, że jest to ciężki i wysoko zawieszony samochód. W posiadanej poprzednio Renault Lagunie III w zakrętach czułem się chyba pewniej.
Samochód jest mocno przeszklony, siedzimy wyżej, niż inni uczestnicy ruchu dlatego widoczność jest naprawdę dobra. Przeszkadzać mogą nieco grube słupki A.
Wszystko jest tak jak powinno być. Obsługa jest naprawdę intuicyjna, nie mam tu żadnych uwag. Polecam dopłatę do foteli komfortowych, nie wiem czy nie są to najwygodniejsze fotele na jakich miałem okazję jeździć.
Wentylacja i ogrzewanie działa bardzo dobrze. Jeżeli ktoś jeździ w trybie EKO to polecam w ustawieniach iDrive zmienić, żeby klimatyzacja nie pracowała w tym trybie, bo w ciepłe dni nie wyrabia.
Przestrzeni jest pod dostatkiem, chociaż dla rodziny 2+3 może być już chyba nieco ciasno.
Silnik i podwozie wyciszone są bardzo dobrze. Przy prędkościach powyżej 140 km/h słychać nieco szum z okolic lusterek i słupków A. Kształt kiosku ruchu robi jednak swoje.
Na razie nic poważnego się nie dzieje. Zepsuł się jeden czujnik mierzący ciśnienie w kołach. Będę musiał go wymienić.
Tutaj mam problem. Jako nowy nie jestem pewien, czy wysoka cena samochodu jest uzasadniona. Jeździłem wieloma samochodami kosztującymi jako nowe 120-150 tys zł i nie czułem żeby były one wyraźnie gorsze. Mnie udało się kupić 3-letnie X5 z przebiegiem poniżej 50 tyś km, z PL salonu, pełną historią serwisową i w takim przypadku zakup jest bardziej uzasadniony.
Do wymiany jest wspomniany czujnik ciśnienia powietrza w jednym z kół.
Brak, zobaczymy jak będzie dalej.

On - zużycie paliwa dla silnika xDrive25d 231KM 170kW [l/100km]

8,2