Ocena kierowcy - Citroen Berlingo I

KaBee, 16 lat temu
Silnik 1.9 D 70KM 51kW
Rok produkcji 2001
Citroen Berlingo I 1.9 D 70KM 51kW 1998-2011 - Oceń swoje auto
Karoseria : OCYNK. Zero rdzy (a mam biały lakier ;) )
Jestem bardzo zadowolony. Do małej firmy auto doskonałe. Cichutki, zgrabny, wygodny, w miarę ekonomiczny. NIE GNIJE - blachy ocynk! Robię dość małe przebiegi ale codziennie jeżdżę i jak dla mnie super.
1,9D - jak na zwykłego diesla - doskonale. Górka nie górka - idzie. Po mieście super. Ciągnie od 1000 do 4000 obrotów.
Brak jakichkolwiek problemów.
Dość miękki jak na dostawczaka, ale za to komfortowy. Jak jest pusty to nie próbuję wchodzić szybko w zakręty, bo takie złudzenie jest jak by miał się przewrócić ;) ale się trzyma. Na koleinach troche go rzuca powyżej 100km/h (trzeba wziać poprawkę na polskie koleiny - chyba nigdzie więcej takich nie ma...)
Słupki przednie ograniczają widoczność. Z tyłu drzwi otwierane na boki więc słupek pomiędzy nimi równiez ogranicza widoczność do tyłu. Brak szyb bocznych tylnych (wersja auta 2 osobowa dostawcza) utrudnia wyjeżdżanie z parkingu tyłem. Lusterka wsteczne lewe i prawe nadrabiają wszystko - tyłem na lusterka można wszędzie jeździć.
Raczej wszystko na swoim miejscu. Lubie klakson w przełączniku kierunkowskazów ;)
Dość szybko sie nagrzewa w zimie. W lecie otwieramy szybki. Nawiew działa sprawnie.
Wersja 2 osobowa. Auto wysokie - każdy sie zmieści.
Wyciszenie to chyba największa zaleta tego auta. Ciszej niż w niejednym benzyniaku! Szczególnie gdy sie go z tyłu załaduje to już całkiem cichutko. Powyżej 130km/h zaczyna być głośno ale to auto dostawcze nie przystosowane do takich prędkości. Ogromny plus.
Jak na diesla to tak średnio. Najczęściej robię krótkie trasy więc tak naprawde nawet nie miałem jak sprawdzić minimalnego spalania. Średnio w lecie 7l, w zimie około 8-9, samo miasto w zimie to 10L. Pamiętajmy, że to auto dostawcze... Myślę że przy bardzo delikatnej jeździe na trasie zszedł by poniżej 6L. Części kosztują podobnie jak do innych aut (kompletny rozrząd około 400 zł, filtry grosze, sprężyna zawieszenia przedniego na allegro 80zł+ przesyłka a w normalnym sklepie 130zł)
Myślę że w tej cenie ciężko znaleźć coś konkurencyjnego. Peugeot Partner jest nieco droższy (choć to niemalże to samo), Kangoo też, VW to już w ogóle przegięcie. Forda można nieco taniej wyrwać ale jakoś nie mam ani doświadczenia z tą marką ani przekonania do niej...
W ciagu 9 miesięcy i pokonanych 9000 km: 1xżarówka, 2xbezpiecznik (raczej z mojej winy) i... wiecej nie pamiętam
Niedawno pękła sprężyna przedniego zawieszenia. Podobno dlatego, że poprzednia była nieprawidłowo zamontowana. Pozatym nic.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 D 70KM 51kW [l/100km]

7,2