Ocena kierowcy - Citroen Berlingo I

Danc, 18 lat temu
Silnik 1.9 D 70KM 51kW
Rok produkcji 2002
Citroen Berlingo I 1.9 D 70KM 51kW 1998-2011 - Oceń swoje auto
Gdyby nie jakość wykończenia to byłby super samochód. Ale generalnie polecam, bo jest tani i pakowny. Idealny dla firm rodzinnych i MSP.
Jak na takie auto, to silnik jest OK. Wiadomo, że mocy nigdy nie za wiele.
bez zarzutów, może troszkę nieprecyzyjna
Miękkie francuskie zawieszenie, ale jest komfortowe. Jest troche nisko zawieszony i można łątwo zawadzić np o kamień.
Duże szyby, szerokie słupki trochę przeszkadzają, ale generalnie OK. Jedynie lusterka boczne są moim zdaniem trefne, ponieważ oszukują (zbliżają) przez co parkowanie jest utrudnione, bo wg lusterek jesteś już na przeszkozie, a w rzeczywistości masz do niej jeszcze 0,5 m. I to jest jazda na "czuja" :)
Za kierownicą siedzi się wygodnie. Z tyłu troszkę gorzej, bo nie ma gdzie schować nóg, a oparcie ma w moim odczuciu zły kąt. Kanapa tylna składają się szybko jednak przy nieuwadze można uszkodzić nimi poszycie tylne, przednich foteli.
Ogrzewanie jest skuteczne i efektywne, co do wentylacji trudno powiedzieć, ponieważ jeszcze nie jeździłem latem. Klimy nie posiadam. Wydaje mi się, że otwory wentylacyjne szyby przedniej powinny być umiejscowione troszkę inaczej, ale to nie jest samochód japoński.
Miejsca jest dużo, bagażnik też OK. Jednak jedno mnie zastanawia, mam przesówne drzwi po jednej stronie, co ciekawe tylna kanapa składa się w 2/3 jednak tak, że pojedyńczy fotel jest od strony gdzie nie ma drzwi. Gdyby był od strony drzwi to było by praktyczniej.
Jak na auto dostawcze jest OK. Jednak jak na auto osobowe zdecydowanie za głośno. W 307 z tym samym silnikiem jest prawdziwa cisza ... a w Berlingo słychać silnik (szczególnie gdy jest zimny) oraz plastiki i inne elementy wykonane wg myśli francuskiej. (wszystko klekocze np zatrzask pasów bezpieczeństwa, gdy nie są zapięte)
Jak na tak duże auto pali mało.
ASO drogi i niekompetentny, korzystam z serwisu w stodole (tak wygląda), tanio solidnie i widzę co robią.
Konstrukcja wielu elementów nie przemyślana, nie ergonomiczna Przy niewielkim wkładzie pracy wszystko można by wyeliminować w procesie studyjnym, ale francuzi to patenciarze. Niby tacy romantyczni itd, ale samochodów to lepiej nie powinni robić. Bo kto na gołą blache kładzie twardą obiciówkę montując ją za pomocą plastikowych klipsów? przecież to oczywiste, że bedzie wpadać w wibrace.
Jak narazie wymieniłem 1 wachacz, a reszta OK.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 D 70KM 51kW [l/100km]

6,4