Ocena kierowcy - Citroen Jumper I

Mr_Mar, 13 lat temu
Silnik 2.8 HDi 128KM 94kW
Rok produkcji 2005
Citroen Jumper I 2.8 HDi 128KM 94kW 1999-2006 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : wybijanie się tulei na osi tylnej
Ogólnie mam do Jumpera ogromne zaufanie. Jeździłem wieloma egzemplarzami w różnym wieku i z różnym przebiegiem. Uważam, że jest to najlepsze auto dostępne na rynku.
Silnik 2.8HDi 128KM doskonale daje sobie radę w furgonie. Natomiast w z wysoką plandeką lub kontenerem jest jednak zbyt słaby. Żagiel daje o sobie znać. W obecnym Jumperze przy spokojnej jeździe umiarkowane zużycie oleju silnikowego. Jednak większe obciążenie auta i obroty powyżej 2200obr/min powodują, że a 1000km dolewam 0,5litra.
Również i do skrzyni biegów nie mam zastrzeżeń. W poprzednim Jumperze z 2005 roku po ok 100 tysiącach zużył się synchronizator drugiego biegu. W pierwszym Jumperze miałem przebieg ponad 200 tysięcy i nic się nie działo. W obecnym aucie mam przebieg 300 tysięcy i wyczuwam lekki opór przy redukcji z 5-tki na 4-kę
Jeżeli zawieszenie jest w należytym stanie, to tutaj jest doskonale. Wiadomo jest to auto dostawcze, które z natury musi być załadowany. Nie załadowany podskakuje na każdej nierówności, obciążony jedzie super.
No to chyba najsłabszy punkt Jumpera. Wiadomo jest to auto dostawcze. Obserwacja na boki jest utrudniona, a do tyłu nie ma mowy. Natomiast przychodzą z pomocą lusterka, które są doskonałe. Po zmianach w 2000 roku zostały zlikwidowane duże martwe pola.
W modelu po liftingu jest wszystko dobrze. Model sprzed liftingu jest trochę gorzej, ale też nie było źle. Trochę brakuje możliwości regulacji kanapy pasażera. W długich trasach pasażerowie odczuwają zmęczenie i ból pleców.
Ogrzewanie jak już zaczęło dmuchać ciepłym powietrzem było wręcz za mocne. Natomiast w moim poprzednim aucie bardzo dużo czasu upływało nim zaczęło robić się ciepło w kabinie. W obecnym aucie nie mam zastrzeżeń, bardzo szybko robi się ciepło.
No niestety to jest chyba najgorsza strona tego auta. Przy moim wzroście 183cm jest mi zwyczajnie ciasno w kabinie. Brakuje mi schowków.
W zależności od egzemplarza. Jeździłem Jumperami gdzie było bardzo głośno, jeździłem też autami, gdzie panowała cisza.
W zależności od konfiguracji auta. Mój furgon z silnikiem 2.8Hdi palił mi ok 8-miu litrów. Poprzedni furgon 2.5Tdi był trochę niższy i palił 7.5litra. Natomiast dwa kontenery paliły ok 13-tu a obecnie użytkowana plandeka pali od 10,5 do 14. Wszystko zależy od zastosowanej skrzyni biegów.
Wszystko zależy od stanu technicznego tego auta. Można już za kilka złotych kupić trupa i narzekać.
Z tym bywało różnie. Przede wszystkim zużycie zawieszenia. Dość często ulegały zużyciu tuleje tylnej belki i sworznie wahaczy przednich. Czasami jakaś końcówka drążka się wybiła.
Eksploatuję Jumpery od kilku lat. W poprzedniej firmie widziałem różnych kierowców i od sposobu ich eksploatacji stan aut był różny. Zdarzały się przypadki, że kierowca zatarł silnik. Natomiast mi się nigdy nie zdarzył przypadek, żeby auto stanęło na trasie.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.8 HDi 128KM 94kW [l/100km]

11,3