Ocena kierowcy - Citroen Xantia II Kombi

Silnik 2.0 HDI 109KM 80kW
Rok produkcji 2000
Citroen Xantia II Kombi 2.0 HDI 109KM 80kW 1999-2001 - Oceń swoje auto
Silnik : Bardzo dobry ekonomiczny i szybka,dobre materiały,tapicerki,
Auto można polecić jest lepsze od wielu aut na rynku wtórnym ale koszty i serwis są nie małe ,koniecznie szukać zamienniki ponieważ w ASO ceny są z kosmosu czasem przewyższają rynkową wartość auta.
Silnik jest bardzo dobry pod warunkiem ,żę się dba czyli na czas wymiana oleju Total oraz filtrów.Miałem szczęśćie w silniku miałem wtryskiwacze Boscha.Napęd to mocna strona auta silnik jest ekonomiczny pali latem na trasie 4,5 l on,w mieście 7,3l Zimą na trasie około 5,6 w mieśćie 7,8l.Pilnować też należy wymiany napędu rozrządu.
Skrzynia jest na 3 ,czasem haczą biegi szczególnie 3 i wsteczny wsteczny bieg czasem też wyskakuje.Mechanik powiedział ,że w większośći aut nikt nie wymienia oleju w skrzyni a to błąd.Polecał mi olej przekładniowy 75W ELF.
Dobry ale trzeba dbać częsta wymianę swożni wahacza,kule zawieszenia ogólnie jest to skomplikowany samochód.Ja np wymieniałem płyn LHM jeżeli jest nie zielony a brązowy trzeba zmienić koniecznie.
OK dobra
Dobra przełączniki na miejscu ,dobrze rozwiązane.
WEBASTO fabrycznie zamontowane ,ciepłe auto klima po nabiciu po roku pusta.
Duże funkcjonalne auto mogę je porównać do starej Audi 100,A6 miedzy fotelami z tyłu dużo miejsca fotele wygodne.Bagażnik w kombi 510l ok ustawny.
Wyciszenie nie najgorsze słychać przy większych prędkościach opony i wiatr.
Niby ceny za częśći przyzwoite ale z racji wieku i skomplikowanej konstrukcji dużo małych felerków,małych awarii które nie uruchomią auta ale drażnią np czujniki temp zew,nie działający tempomat,wycieraczka tył nie działająca,centralny zamek który nie działa np w jednych drzwiach itp.Paląca się kontrolka od bocznej poduszki [po prostu słaby tyk pod fotelem na złaczce]
Jakość materiałów wykończeniowych dobra ,żeby nie psująca sie elektryka. Ze względu na ciężką odsprzedaż warto się dobrze zastanowić przed kupnem.Ja sprzedałem ją przykład jedna osoba zadzwoniła i ta osoba kupiła ogladała 3 godziny miała starszą w benzynie.
Większość awarii to instalacja elektryczna oraz przepalające się żarówki,awarie c.zamka,wycieraczka tył nie działająca,czujniki temp zewn nie działajaće,sterowanie lusterek,szyba od kierowcy,pompa paliwa,itp
Z racji wieku awarii będzie coraz więcej trzeba mieć dobrego mechanika,np wymiana rozrządu na dobrych częśćiach to materiały 650zł a robota 300zł w ASO Citroen 3000zł za silnik 2,0hdi.Pompa paliwa w ASO citroen 900zł a zamiennik 205zł ale i tak auto nie jest tanie w utrzymaniu.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 HDI 109KM 80kW [l/100km]

5,9