Ocena kierowcy - Citroen Xsara I Hatchback

12345, 12 lat temu
Silnik 1.6 i 88KM 65kW
Rok produkcji 1998
Citroen Xsara I Hatchback 1.6 i 88KM 65kW 1997-2000 - Oceń swoje auto
Za samochód dałem 6500 z sekwencyjnym LPG, przygotowywałem się, że będe musiał dołożyć ok 1500pln żeby zawieszenie itp było na cacy, a tu dałem tylko 500zł na rozrząd, który może by jeździł do teraz, na stacji diagostycznej wszystko wyszło bardzo dobrze. Za te pieniądze mógł bym kupić co najwyżej E36 w miernym stanie albo oklepanego Golfa III. Myślę że samochód który miał już premierę 14 lat temu wyróżnia się nadal ponad przecietną stylistyką na zewnątrz jak i we wnątrz. Dodatkowo bardzo wielki plus za ocynkowane nadwozie, 13 letni samochód i z lupą można szukać rdzy.
Silnik na PB oraz LPG pracuje bardzo dobrze, nie gaśnie, nie faluje. Dynamika do jazdy w 2 osoby wystarczająca, bierze trochę oleju, ale co można wymagać od samochodu 13 letniego z przebiegiem 200 000km:). Grunt że zawsze odpala i przez 5000km użytkowania nic nie nawaliło.
Miałem okazje jeździć wieloma samochodami i nigdzie skrzynia nie chodziła tak gładko jak w xsarze, czasem zazgrzyta wsteczny, ale ten typ podobno tak ma. Biegi zestopniowane są dobrze, przy 60km/h można wrzucać 5 silnik ma wtedy ok 1800RPm więc nie muli się.
Xsara ma bardzo komfortowe zawieszenie, w moim przypadku poprzedni właściciel robił remont tylnej belki tak, że samochód prowadzi się znakomicie, wszelkie wyboje, nie rowności wybiera bardzo dobrze.
Widoczność do przodu oraz na boki bardzo dobra, gorzej z widocznością do tyłu, ponieważ linia boczna idzie do góry w tył, co z połączeniu z fabrycznym spoilerem, trochę ogranicza pole widzenia, ale duże lusterka boczne, oraz dodatkowo zamontowane czujniki cofania znacznie ułatwiają jazdę wstecz:)
Przełączniki umieszczone dość ergonomicznie, może przyciski otwierania szyb mogły by znaleźć się na podłokietniku drzwi, ale nie uwiera mi to jakoś specjalnie.
Ogrzewanie jak to w francuzach na +5 4km jazdy i trzeba skręcać nadmuch nawet przy -10 bo nie idzie wytrzymać
Robiłem nim trasy 700km i nie powiem fotele na prawdę wygodne, dość duże pole regulacji kierownicy pozwala zająć dobrą pozycję, jazda obok kierowcy również pozwala zająć bardzo dobrą pozycje.
Wyciszenie określam na przeciętne, przy 120km/h i wyżej dość głośno słychać silnik, ale głośniki dają rade pokonać ten warkot:)
Bardzo miło zaskoczyło mnie żużycie LPG na trasie przy prędkości ok 100 km/h spalanie wyszło ok 6.5L, natomiast w mieście nie wyszło mi więcej jak 8.5 z włączoną klima. Jak dotąd wymieniłem tylko rorząd części + robocizna 500zł z pompą wody
Przyjmując średne spalanie na poziomie 8L LPG przy cenie 2.89 wychodzi 23zł za 100km, dla porównania mam w domu Seata Leona również z silnikiem 1.6 8v auto ma 150 000 przebiegu, kosztował 2 razy więcej niż moja xsara, pije 2x więcej oleju, koszt przejechania 100km rownież jest 2x większy, a o jego usterkach w ostatnim roku mógł bym esej napisać.
Plastiki w Xsarze wypadają raczej miernie, kratki nawiewu to jakaś pomyłka wgl. Jak zrobiło się zimniej skrzypią plastiki pasów, ramka radia itp
Jak na razie narzekać nie mogę, Xsara dowiozła mnie i przywiozła bez żadnej awarii

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i 88KM 65kW [l/100km]

7,4