Ocena kierowcy - Citroen Xsara I Hatchback

PN1500, 8 lat temu
Silnik 1.6 i 88KM 65kW
Rok produkcji 1998
Citroen Xsara I Hatchback 1.6 i 88KM 65kW 1997-2000 - Oceń swoje auto
Silnik : Oszczędny, elastyczny i w miarę szybki.
Karoseria : skrzypiące drzwi w wersji 3-drzwiowej
Karoseria : pofalowane klapki na podłokietnikach
Inne : brak
Xsarę miałem od nowości - 3drzwiowa wersja SX Comfort z ABS ale bez klimatyzacji. Te 15 lat temu był bardzo eleganckim wozem o bardzo ładnym wnętrzu, dużym bagażniku ( 408l ). Nadal nieźle wygląda. Silnik 1.6i był optymalny - 180km/h bez problemu Xsara osiągała, podchodząc na długich odcinkach pod 200km/h. Przy normalnej jeździe spalanie było poniżej 7.5l . Wykonanie i parametry Xsary były wówczas lepsze od Golfa III lub Astry II. Sprzedałem samochód gdy miał 86 tys. km, zjeździłem nim pół Europy. W międzyczasie miałem tylko jedną drobną usterkę. Po 4 latach i tym przebiegu problemy z tylną belką nie pojawiły się. Po 4 latach zniekształciły się podłokietniki w drzwiach.
Optymalny silnik do Xsary pod kątem osiągi/spalanie. Prosta, 8-zaworowa konstrukcja, wystarczająco dynamiczna. Oczywiście wersją 1.8 16v jeździ się znacznie przyjemniej, ale 1.6i Citroena dawał lepsze osiagi niż podobne niemieckie konstrukcje.
Generalnie dobrze, średnio dokładna. Dwójka mogłaby mieć nieco krótsze przełożenie.
Wygodne zawieszenie, dobrze się prowadzi, chociaż tył jest nieco za miękki. Potrafi lekko zarzucić tyłem przy gwałtownym dohamowaniu na zakręcie.
Bardzo dobrze do przodu, gorzej znacznie do tyłu ( grube tylne słupki)
Duży bagaznik, wszystko pod ręką. Mnie akurat nie przeszkadzały przyciski do szyb umieszczone na desce i "francuski " klakson w kierunkowskazie. Dużo schowków jak na auto z lat 90-tych. Fotele mają znacznie dłuższe siedziska niż w ZX-ie, są nawet wygodniejsze niż w xantii, głównie przez długość siedziska.
OK. Brakowało klimy w lecie na południu Europy
4 dorosłym osobom jest wygodnie
Całkiem dobrze jak na konstrukcję z lat 90-tych. Dużo lepiej niż w ZX-ie.
Zwykle przeglądy, benzyna i ubezpieczenie.
Obecnie to bardzo tanie auto, ale jak zwykle nie warte uwagi są wyeksploatowane egzemplarze.
Na początku awarii uległ tylko czujnik i falowały wolne obroty. Wymieniony na gwarancji. Nic się nie urwało, natomiast pofalowały się od słońca klapki w drzwiach na podłokietnikach. Po 4 latach na nierównościach nieco skrzypiały drzwi ( na uszczelkach )
Brak.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i 88KM 65kW [l/100km]