Ocena kierowcy - Daewoo Matiz

Sławo, 17 lat temu
Silnik 0.8 i 51KM 38kW
Rok produkcji 1999
Daewoo Matiz 0.8 i 51KM 38kW 1997-2004 - Oceń swoje auto
Gdyby nie beznadziejna skrzynia biegów i wymienione awarie układu chłodzenia - autko bardzo wdzięczne, zrywne, praktyczne i ładne, dobrze się prowadzi w miare ekonomiczne. Auto stworzone dla kobiety lub b.młodego małżeństwa ewent. staruszków. Nistety muszę to napisać ale : auto MUSI być regularnie serwisowane gdzie-kolwiek bo nie jest bez wad. Ja mam maszynę zaniedbaną i dopiero go wyprowadzam, dodam również że rocznie przejeżdżam tylko okł 9000km.
Silniczek pracuje jak szlifierka, zrywny, ujdzie w tłumie, trochę trzepie go na wolnych obrotach i złej benzynie, ale za to pali od strzała nidy nie paliłem go 2 razy!
Fatalne przełączanie biegów, wiecznie chacząca 2, w przypadku szybkiego włączania się do ruchu 1 trzeba włączyć dużo wcześniej bo lubi się zaciąć i nie wejdzie nawet po ponownym wysprzęgleniu. To jest jego pięta Achillesowa
nie jest zły, trzeba wiedzieć że w zimie i na mokrej nawierzchni tył lubi "uciekać" na boki, żadnych gwałtownych manewrów zakończonych hamowaniem on tego nie lubi...Ale ma fantazyjne koło skrętu inne auta muszą to robić na 2,3 razy a matiz zawraca w miejsce
do przodu b.dobra, znakomite lusterka duże pole widoczności, jest tylko 1 problem: nic nie widać do góry co przy naszych światłach na skrzyżowaniach jest makabrą, trzeba wcześniej się zatrzymać żeby zobaczyć zmianę świateł
rozmieszczenie przełączników, pedałów bardzo dobre, auto stworzone dla ludzi niskiego wzrostu ze wszystkimi tego konsekwencjami...Niestety jeszcze raz przełączanie biegów gorsze niż w tokarce, wciskając pedały ma się wrażenie że zaraz wszystko się rozleci... miesza się dźwignia wlewu paliwa z bagażnikiem...No i zamykanie drzwi...no coments.
faktycznie przy nieumiejętnym używaniu dmuchawa+wewnętrzny obieg - szyby muszą zaparować, szkoda że w zimie tak długo czeka się na nagrzanie kabiny.Wydajność dmuchawy dobra
małe auto i tyle, ale jak na swoje właściwości bije na głowe wszystko co ma dwie pary drzwi...żadne polówki, seicenta itp. problemy są 2: za mało otwierają się tylne drzwi, i nie ma mechanizmu utrzymującego otwarte drzwi w zadanej pozycji; z zakupami gdy auto stoi na nierówności jest makabra.
denerwują mnie tylko skrzypiące plastiki z tyłu przy pułce i wpadający w rezonans osprzęt silnika zwłaszcza na niskich biegach przy rozpędzaniu, reszta ok
na trasie nie jeżdżę, ale po mieście i (jeżdżę sam na odcinku 2x5km) wygląda to tak: lato spalanie 5,5 l ale w zimie to już jest 10-12 litrów!!! Pali jak smok im zimniej tym więcej. Ale dwie uwagi: auto stoi pod chmurą i trasa dojazdu do pracy to 5 km.
auto ma el. szyby ic.zamek kiedyś był to drogi samochód bo kosztował ponad 30 000(99´)obecnie szkoda mi go sprzedać ba za te pieniądze nic nie kupię po za 25letnim golfem albo zarazą fordem.Jeśli ktoś się zna i nie da się oszukać na przbiegi bezwypadkowość a można kupić auto serwisowane z minimalnym przbiegoem POLECAM warto.
Niestety nie wydażył mi się matiz mam go od 72tys, obecnie 104000 wymieniłem: pompę wody, akumulator, amory tył, łożyska tył, hamulce tył przód, opony zima,lato, kolektor dolotowy z uszczelkami, króciec doprowadzający wodę do silnika. A do wymiany mam: łożyska i amory przód, końcówki drążków i wachaczy, opony tył lato i zauważyłem problemy ze sprzęgłem; sprzęgło działa "skokiem lub puknięciem"przy ruszaniu z miejsca, a do tego korodują mi wszystkie błotniki mimo że nie był bity bo autko mam od teściowej.Niestety auto nie było serwisowane a szkoda bo na pewno nie miał bym tych kłopotów.
zatarte hamulce z tyłu(odkleiły się okładziny) i auto nie ruszyło z miejsca, awaria pompy wodnej, awaria układu chłodzenia-króciec przy bloku silnika i kolektor z przepaloną uszczelką a ostatnio nadciągnęło widmo awarii sprzęgła lub jego części.reszta j.w.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 0.8 i 51KM 38kW [l/100km]

7,3