Ocena kierowcy - Daihatsu Charade G100

Wojtek, 10 lat temu
Rok produkcji 1992
Daihatsu Charade G100 1.0 54KM 40kW 1987-1994 - Oceń swoje auto
Silnik : silniczek dość stary a jednak zupełnie bezawaryjny, niskie spalanie choć wiadomo brak mocy (czasem do wyprzedzania wpadała trójka i męczyłem do 6000obr.)
Karoseria : wszechobecna rdza (choć jak kończyło swój żywot to miało już 18 lat więc to norma)
Inne : Nie polecam mieć tym wypadku, szczególnie przy uderzeniu z boku
Przeniesienie napędu : przeguby się posypały a okazało się, że ciężko je dopasować i są dość drogie
IDEAŁ jak na pierwsze auto, łatwe w parkowaniu, tanie w utrzymaniu, niewielkie spalanie. Niestety przy bocznym uderzeniu wyszło, że auto ma wytrzymałość puszki po coli (przód i tył może i spoko ale bok, to tragedia)
trzy cylindry, więc nie można się spodziewać idealnej pracy. Niewielka moc powoduje konieczność wrzucania niskich biegów przy wyprzedzaniu
nie miałem z nią żadnych problemów, działała tak jak powinna działać
Nic w zawieszeniu nie wymieniałem (dosłownie nic, choć auto miałem przez 3 lata). Łączenia gumowe nie były w najlepszym stanie wizualnym ale nic nie stukało i panowie w SKP powiedzieli, że jest spoko i nie trzeba się tym martwić
świetne auto do parkowania, widzisz wszystko wokoło, dodatkowo jest bardzo małe co jeszcze ułatwia sprawę. świetnie się cofa, ponieważ tylny zderzak wystaje niewiele za tylną szybę więc można podjechać na centymetry ;)
moje autko było golasem (bez żadnej elektryki) więc nie nie mogę się wypowiedzieć o rozłożeniu różnych przełączników. Ustawienia dmuchawy i inne podstawowe rzeczy bardzo przyzwoicie umieszczone.
Nawiew w miarę dobry niestety w zimie problemy z ogrzaniem wnętrza (generalnie musiałem przysłaniać chłodnicę bo rozmiar wlotu powietrza powodował wychłodzenie samym powietrzem bez puszczenia obiegu na chłodnicę). Mały silnik więc przy temp. poniżej -10 st. C warto odpalić kilka minut przed wyjazdem.
mam 187 i mieściłem się bez problemu za kierownicą i na fotelu pasażera (choć tam przeszkadzało trochę nadkole). Za mną miejsca niewiele ale nie jest to audi a8 żeby spodziewać się niesamowicie wygodnego siedzenia. Auto dość szerokie wewnątrz.
Słychać każdy dźwięk z ulicy, silnik pracuje dość głośno. Brak wyciszenia pomaga w diagnozowaniu usterek ;)
symboliczne spalanie (na trasie 500km przy spokojnej jeździe 4,8 litra, przy trochę ostrzejszym powrocie 5,2) dojeżdżałem nim codziennie 15 km w jedną stronę więc latem spalanie na poziomie 5,5 zimą nawet do litra więcej (załadunek to trzy osoby)
Jeśli znajdziesz nieobrdzewiały egzemplarz warto zakupić bo autko wyjątkowo niezawodne
obrotomierz padł po pewnym czasie, wyczytałem, że to sprawa jakiegoś tam układu elektronicznego, który jest już nie do dostania, usterka nie przeszkadzała w jeździe z uwagi na kiepskie wyciszenie ;)
kupiłem auto z chłodnicą bez blaszek więc gdy po zimie zaczęło się robić ciepło niechcący go przygrzałem i zaczęło się delikatnie pocić na osłonie zaworów ale podsilikonowałem i wszystko ok. Raz ze starości zatarł się klocek hamulcowy w prowadnicy i na trasie skopcił mi się hamulec, naprawa trwała 20 min i kosztowała 20 zł ;)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.0 54KM 40kW [l/100km]

5,9