Ocena kierowcy - Dodge Charger V

nithhogg, 10 lat temu
Silnik 3.5 i V6 24V 253KM 186kW
Rok produkcji 2007
Dodge Charger V 3.5 i V6 24V 253KM 186kW od 2005 - Oceń swoje auto
Silnik : Mimo powszechnej opinii o słabości tego silnika nie jest to wcale prawdą :) Po prostu zależy czego się oczekuje - czy 5s do setki czy żwawej dynamiczności bez ekscesów i ścigania się spod świateł :)
Jest to przeciętne auto klasy średniej o niepowtarzalnym designie i stylu.
Jest to wersja 2.7 V6. Wiele opinii jakich czytałem była bardzo krytyczna na temat tej wersji. "Silnik za słaby dla tak dużego auta"... Tia, interesujące bo jakoś tego nie odczuwam :) Jeździ bardzo przyjemnie, dynamicznie, nie dusi się, a jak trzeba depnąć to rwie się do przodu. Owszem, z paleniem gumy jest problem, bączki też ciężko wykręcić z tym silnikiem i automatem - jednak czy tego tak naprawdę oczekuję od tego samochodu? Nie! Chcę by dawało radość i przyjemność z każdym kilometrem przejechanej drogi. A przy tym jest oszczędny ;) (mogę więcej nim jeździć przy tym samym budżecie)
Dobrze... hmm, wybieram tą opcję mimo iż na tle innych skrzyń sprawuje się najwyżej przeciętnie. To 4-biegowy automat, ale mimo tak małeś ilości biegów to wcale tego nie odczuwam. Pracuje też płynnie i zachowuje przyzwoitą dynamikę. Nie szarpie. Trochę brakuje manualnego operowania sprzęgłem np. na podjeździe na parkingu gdzie trzeba być precyzyjnym, ale da się przeżyć. Za to komfort jazdy - jak najbardziej ok.
Nie jest tak źle jeśli chodzi o manewrowanie tym bydlęciem 5-metrowym. Tylni napęd to sama radość. Obecnie zauważam czasem ciężką pracę wspomaganie, jednak biorąc pod uwagę mrozy i to że dzieje się to tylko przez pierwsze 5min od odpalenia samochodu wydaje mi się, że przyczyna leży we właśnie niskich temperaturach. W każdym razie dobrze jest mieć obie ręce na kierownicy. Zawieszenie jest specyficzne - ten samochód toczy się po drodze majestatycznie i buja się jak lotniskowiec na zakrętach. Pasuje, pasuje mu to idealnie. Jeśli ktoś decyduje się na taki samochód absolutnie nie będzie mu to przeszkadzać.
Z przodu to jak w czołgu - wąska szybka, a raczej nisko pochylona i daleko wychodzący dach sprawiają, że trzeba się nachylić pod światłami by je dojrzeć. Bardzo duże lusterka, praktycznie ciężko o martwą strefę. Z tyłu kiepsko - Czujniki parkowania nie są tu fanaberią.
Komfort amerykańskiego samochodu - siedzić jak król. Wielki wygodny fotel. Jak na podstawową wersję nie jest źle z ilością regulacji - w wyższych wersjach z tego co wiem jest ich pełna gama. Jeśli chodzi o tył to jak w limuzynie - siedząc na fotelu pasażera z przodu przy wzroście 180cm, ledwo sięgajac stopami końca, pasażer z tyłu ma nadal miejsca jak na hali. Jednak to auto 4 osobowe - na środku z tyłu można usiąć mając max 170cm.
Klima również amerykańska - patrze z perspektywy zimy, lata jeszcze w nim nie przeżyłem. Nagrzewa się momentalnie, a opcji tyle, że można się pogubić :) Manualna w tej wersji.
Tak jak pisałem wyżej - jak na hali sportowej.
Całkiem przyjemnie, porównując z wieloma europejskimi autami. Przy 130km/h szum jak przy 90km/h w większości europejskich aut klasy średniej.
13l/100km... LPG ;) Nie jeden Golf czy BMW tyle pali - jak na taką limuzynę dla mnie bajka. Napraw jeszcze nie miałem okazji wykonywać, ale z tego co się zorientowałem to cała płyta podłogowa, zawieszenie, układ napędowy, skrzynia biegów itp są zaadoptowane z mercedesa E-Klasy więc mechanicy znający te Merce czują się jak w domu. Z dostępnością części też nie ma problemu - mamy 2014 rok i jest multum firm na polskim rynku oferujących części do amerykańców od ręki lub w krótkim terminie.
Trzeba pamiętać, że mamy tutaj auto tanie! Nówka w wersji podstawowej obecnie w salonie w stanach to 25k $. 3x25k = 75k tak w zaokrągleniu. U nas tylko auta te trzymają wysoko ceny z racji swojej egzotyczności, designu i powszechnych opinii o pekąjących portfelach właścicieli amerykańców :) Jakość owszem jest bardzo przeciętna, ale określiłbym to tak: Ten samochód dla przeciętnego Amerykanina to kosztowo jak dla Polaka Fiat Panda. Dla nas przeliczając 1:1 jak dwa, ale otrzymujemy samochód dwa razy większy, dwa razy mocniejszy o wyglądzie który "urywa *****" :)
Jak narazie null.
Null