Ocena kierowcy - Dodge Durango III

Krzysztof, 6 lat temu
Silnik 5.7 V8 364KM 268kW
Rok produkcji 2014
Dodge Durango III 5.7 V8 364KM 268kW od 2011 - Oceń swoje auto
Inne : Duże auto, które prowadzi się niewspółmiernie lżej niż to by wynikało z jego masy.
Układ elektryczny : Durne czujniki. może to przez LPG.
Wreszcie znalazłem auto, które łączy w sobie wszystkie istotne elementy. Ma ponadprzeciętny wygląd, ma ogromną moc, idealne dla rodziny, względnie ekonomiczne.
Hemi.... i wszystko jasne. Wiele osób śmieje się, że spali wszystko co wleję do zbiornika. Otóż nie. Wcześniej miałem 2012 Mazda CX-9 AWD, potem 2014 Mazda CX-5 2.5. AWD, potem Dodge. 364 KM na LPG spala w mieście średnio 20 l LPG, w trasie (do Włoch i powrót), zapakowany full (4 os. + bagaże) średnio 13.5 L LPG. Obliczyłem, że Hemi wychodzi taniej niż CX-9 (290 KM, 3.7L, 6 AT, ale stara skrzynia) oraz CX-5 (2.5L, spalanie na ok. 10 l benzyny). Wersja Citadel jest w miarę cicha, ale jeśli ktoś kupi R/T lub wstawi sobie tłumiki MagnaFlow to gwarantowany "banan" na ustach przy każdym przyśpieszeniu,
Zaczerpnięta z BMW. 8 biegów. Bardzo mile pracuje, wersje z łopatkami (Citadel, R/T) dodają komfortu, aczkolwiek nie używam. Nowoczesna skrzynia gwarantuje niskie spalanie. To przeskok technologiczny względem wcześniej posiadanej CX-9. Więcej koni, więcej cylindrów, a lepiej przyśpiesza i mniej pali. Da się?
Pomimo ogromnej wagi nie jest to wóz z węglem. Na 20" felgach prowadzi się sztywniej i lepiej niż na 18" (zimówki). Dobre czucie nawierzchni. Nie jest to wprawdzie taki komfort jak w Mazda Cx9 czy Cx-5, ale na pewno nie mam nic do zarzucenia.
2014 r - żadnych objawów rdzy. Póki co....
W tył - przy tym kolosie, nie oczekujmy idealnej widoczności. Po to jest kamera cofania i ogromne lusterka. Durango posiada opcję składania tylnych zagłówków (3 rząd) więc widoczność we wstecznym lusterku dobra. Przód - póki co jeszcze nikogo nie zarysowałem. Maska jest wysoka, auto również. Kamery nie ma. Polecam (dla poruszających się po mieście) montaż czujników parkowania do przodu.
Brak negatywów
klima na 2 rząd siedzeń, klima na 3 rząd siedzeń. Czego oczekiwać więcej? Ważne - z poziomu kierowcy można zarządzać klimą w 2 i 3. rzędzie siedzeń. Więc jak dzieciaki zaczną się bawić, można im zablokować i ustawić po swojemu. Auto ma opcję rozruchu zdalnego - bajer ale z niego korzystam szczególnie zimą. Te 2-3 min. przed wejściem do auta wystarczy aby siąść na ciepłym fotelu i dotknąć podgrzanej kierownicy.
Ogrom. Porównałem do Jeepa Grand Cherokee Overland. Bagażnik w JCG mniejszy, aż dziwne że aż tak mniejszy. Osoby w drugim rzędzie w JCG - też mają mniej miejsca niż w Durango. Z pozycji kierowcy siedząc w 2015 JCG Overland miałem odczucie klaustrofobii. Naprawdę DD to duże auto i daje ogromną przestrzeń.
brak uwag
Ale czego się spodziewać po Hemi? Opcja eco na 4 cylindry pozwoli oszczędzić te 10% na trasie, ale auto musi wypić. Lepiej auto zbiera się na 8 cylindrach. Miasto - 20-22 LPG, trasa (90 km) - nawet 9-10l, autostrada (140km, full load) - 16 LPG / 100 km.
Zdecydowanie lepiej kupić Dodge niż JGC (jeśli chodzi o wielkość) oraz Cx-9 (gorsza skrzynia, multimedia). Jeśli komuś zależy na pojemności to może brać 3.6. Limited lub SXT. Jeśli ma być moc to R/T lub Citadel 5.7. Jeśli ktoś chce ciągnąc łódki, przyczepy - 5.7. Po roku jazdy 5.7., wyjazdach na wakacje i w trasy, stwierdzam, że lepiej posiadać 3.6. citadel niż 5.7. Citadel / R/T. 8-mio biegowa skrzynia biegów działa na tyle sprawnie, że nie odczujemy dużej różnicy w silniach (oprócz portfela).
Czujnik spalania stukowego, czujnik niskiego ciśnienia oleju, błedy wskutek wysokiego napięcia (przy przyśpieszaniu) lubią wywalić "checka". To trzeba rozjeździć i znika. Początkowo te błędy traktowałem poważnie, ale kolejne przeglądy na serwisie wykazały, że to błędy sporadyczne i nie mają pokrycia w zużyciu czy usterkach części.
Póki co nic.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 5.7 V8 364KM 268kW [l/100km]