Ocena kierowcy - Fiat 126p "Maluch" Hatchback 3d

maciej1980r@o2.pl, 17 lat temu
Rok produkcji 1989
Fiat 126p
Generalnie bardzo lubie te samochody , są wdzięczne. Fakt jest może i mało miejsca ale przecież tu chodziło o stworzenia auta o małych gabarytach. Wszelkie tunningowanie silnika czy podzespołów w tym aucie jest bez sensu , tu nie ma materiału na przerabianie , owszem może i można wycisnąć z silnika o 10 KM więcej tylko pytanie brzmi po co , przy takim wyżyłowaniu motor padnie po 10tys km.
Kupiłem go od pierwszego właściciela , silnik ma jeszcze plombę z FSM nic nigdy nie było rozbierane , przebieg 107000 , fakt , spowodował że hałaśliwość mechaniczna jest większa ale odpala w każdej sytuacji , nawet jak są ostre mrozy.
Brakuje synchronizacji jedynki , ale to kwestia przyzwyczajenia , poza tym przy tym przebiegu już troche słychać dyfer , ogólnie biegi wchodzą precyzyjnie i lekko.
Nie ma się co czarować , maluch jest zbyt krótki żeby wypracować taki układ jezdny żeby było miękko , ale za to zaczynamy uważać na dziury w jezdniach które w lepszych samochodach /pomimo że tego nie czujemy/ robią miazge z zawieszenia.
Widoczność w maluszku jest świetna , na parkingu nigdy nie miałem problemów z manewrowaniem.
Co do ergonomii nie mam uwag , tu jest wszytko tak blisko że nie ma problemów z obsługą urządzeń w aucie.
Jeśli ktoś ma FL to latem nie będzie narzekał na upał , jeśli eleganta niestety tak. Zimą w maluchu jest niestety zimno , chyba że odpowiednio zmodyfikuje się ogrzewanie /np. płaszcz powietrzny dookoła tłumika z wprowadzeniem do tunelu , u mnie działa i przy minus 20 jest ciepło jak w uchu , warunek - szczelny , najlepiej nowy tłumik/
W dwójkę maluchem jedzie się przyjemnie , w czwórkę jest już dużo gorzej , niemniej na krótkich dystansach 4 osoby mogą przeboleć.
Maluszek ma kilka prędkości obrotowych silnika przy których staje sie cicho /oczywiście w miarę możliwości/ jest to przy 50km/h 70km/h 85km/h , jednak prędkości większych jak 75 km/h nie polecam jeśli chodzi o maluszka , wynika to z konstrukcji silnika , oczywiście fiacik pójdzie i 110 , ale odbije się to mocno na żywotności silnika
No tutaj maluszek nie wypada dobrze. Tak mały silnik powinien spalać 60% tego co pali. U mnie jest tak. Miasto 5l/100km , trasa 4,3l/100km. Co do cen napraw to są one naprawdę śmieszne , np nowa pompka paliwa kosztuje 15zl , regenerowany gażnik 40zl , wachacz przedni 11zl , łożysko koła przedniego /kompletne/ 13zl.
Ja swojego maluszka kupiłem za 900zł , nie ma na nim śladu rdzy , silnik pracuje dobrze w środku jest miło. Tego samego dnia byłem w geancie i zauważyłem na jednym z działów rower średniej klasy za 1100zł ....
Krótko mówiąc jak się dba tak się ma , maluszek lubi być doglądany i tu naprawdę chodzi o drobiazgi typu , obluzowany kabel od kierunkowskazów , skrzypiący zawias w drzwiach itd
Poważnych usterek w maluszku nigdy nie miałem , a nie... chwila , miałem musiałem wymienić poduszki pod skrzynią bo ze starości guma odkleiła się od płaskownika :)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 0.6 22KM 16kW [l/100km]

5,1