Ocena kierowcy - Fiat Bravo I

Grzegorz, 9 lat temu
Silnik 1.9 D 65KM 48kW
Rok produkcji 1995
Fiat Bravo I 1.9 D 65KM 48kW 1995-2001 - Oceń swoje auto
Silnik : Mało pali, diesel bez turbiny jak na razie bezawaryjny.
Układ elektryczny : Przepalający się rezystor na dmuchawie - koszt około 20 zł.
Biorąc pod uwagę zarówno wiek auta jak i markę moim zdaniem jest to dobry wybór. Pod warunkiem, że nie oczekujemy sprintu z pod świateł i 250km/h auto sprawdza się świetnie. Proste w obsłudze, generalnie bezawaryjne, tanie części. Mimo upływu lat w moim odczuciu sylwetka wciąż atrakcyjna. W moim egzemplarzu problem rdzy jeszcze nie istnieje.
Auto ma niski przebieg- nieco ponad 127kkm- udokumentowany. Sprowadzone z Włoch prywatnie. Przez 2 lata w silniku oprócz standardowych wymian ( olej, paski,filtry itd ) wymieniłem 1 świece żarową. Odpala zawsze, bez zająknięcia nawet w duże mrozy.
Biegi wchodzą płynnie. Sporadycznie są problemy z wrzuceniem wstecznego - trzeba jeszcze raz wysprzęglić . Ale to zapewne pierwsze objawy zużywania się sprzęgła. Jak dla mnie skrzynia jest nieco za krótka - ale to już sprawa indywidualna.
Właściwie działa bez zarzutu. Jest precyzyjny i pewny. Rok po kupnie musiałem wymienić pompę wspomagania - razem z wymiana + nowy płyn ~250zł. Więc koszta nie specjalnie wysokie.
Tu niestety jest przeciętnie. A to za sprawą dość szerokich słupków A. Trzeba uważać na skrzyżowaniach.
Brak uchwytów na kubki w konsoli środkowej chyba najbardziej mi przeszkadza. Są 2 na wewnętrznej stronie klapy schowka, dostępne po jego otwarciu co jest średnio wygodne podczas jazdy a już tym bardziej gdy z pasażerem z przodu. Ale należy pamiętać, że to auto z 1995 i z ówczesnej klasy średniej ( niższej?). Poza tym wszystko na swoim miejscu i pod ręką.
2 znane i dość irytujące przypadłości. Parujące szyby w zimę i przepalający się opornik na wentylatorze co powoduje prace tylko na 4 biegu dmuchawy - a cicho wtedy nie jest :) Więc tu szału nie ma...
To 3d HB i jak dla mnie z przodu miejsca jest dużo. Nie ma problemu ze znalezieniem miejsca za kierownicą. W czym pomaga regulowana kierownica. Z tyłu nie jeżdżę, ale miejsca jest, patrząc po innych nawet większych 3d HB, ponad przeciętnie.
Jak na wiek auta i to że jest to zwykły klekoczący diesel jest przyzwoicie. Powyżej 120 km/h robi sie już głośniej
W pierwszym roku użytkowania na drobne naprawy poszło około 500zł. Drugi rok i obecny póki co bezawaryjnie. Nie wliczam tu filtrów olei i innych okresowych wymian bo to standard. Części są tanie, dostępne.
Mój egzemplarz jest dość zadbany z małym przebiegiem i uważam że cena 3-4k zł za taki egzemplarz nie jest wygórowana. Trzeba pamiętać że to FIAT, zwykły diesel i nie oczekiwać 6 sek do 100km/h.
Wymieniona 1 świeca żarowa, uszczelka pod miską olejową i rezystor na dmuchawie.
Wymieniona pompa wspomagania.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 D 65KM 48kW [l/100km]