Ocena kierowcy - Fiat Marea Weekend

Artur, 13 lat temu
Silnik 2.0 20V 150KM 110kW
Rok produkcji 1999
Fiat Marea Weekend 2.0 20V 150KM 110kW 1999-2002 - Oceń swoje auto
Inne : Po prostu FIAT zaskoczył mnie jak mało co. Kiedy dostałem oferte kupna skrzywiłem się, teraz marzę o tym, by Fiat wypuścił na rynek nowy model \"Marysi\", bo zaraz bym go kupił. Zaraz, ale przecierz ten stary cały czas jest bardzo OK, więc w Turynie mają jeszcze sporo czasu na projektowanie :)
Szkoda, że Fiat zaprzestał produkcji tego modelu. To wyjątkowo udane auto. W mojej rodzinie są dwie Maree i żadna nigdy nie zawodzi. Szczerze mówiąc właśnie dzięki modelowi Marea \"odszczekałem\" wszystko co, kiedykolwiek złego mówiłem na Fiata. Czekam na może nową Mareę. Z pewnością kupię jak się pojawi w sprzedaży.
Silnik jest rewelacyjny, a po chip tuningu, zmianie wałków,tłoków i układu dolotowego na hamowni pokazał moc 207 KM. Fakt, że najlepiej chodzi na 98 i mało tego nie pije, ale jaka frajda i zaskoczenie dla innych, tym bardziej, że to kombi nie ma żadnych znaczków na sobie.
Skrzynia pracuje bez problemów, choć czasami (jak to w Marysi) wsteczny wejdzie z lekką czkawką.
Fiat ogólnie dał radę, choć ciężki silnik i nasze fantastyczne drogi pomagają psuć gumy w przodzie. Osobiście po zmianie całego zawieszenia na Bilstein i Saahs z obniżeniem o 10 cm jestem bardzo zadowolony. Dodatkowo szersze nieco niż fabryczne, ze zmienionym profilem dobre opony na lekkich felgach pozwalają komfortowo i bezpiecznie korzystać z osiągniętej mocy silnika.
Trudno się do czegokolwiek przyczepić. Wokół kupa szkła, wielka przednia szyba pozwalają na niezakłócone obserwowanie drogi i innych użytkowników ruchu.
Regulowana kierownica ze sterowaniem radia, wszystkie przełączniki pod ręką, wygodne, podgrzewane, skórzane fotele z regulacją pionową, poziomom i w odcinku lędźwiowym. Dobrze usytuowana dźwignia zmiany biegów. Dużo miejsca nawet dla konkretnego kierowcy dla pasażerów i ich bagaży. Wszystko jak należy.
Zarówno ogrzewanie w zimie jak i klima w lecie są dużym atutem tego dość dużego auta. Nigdy nie mam z tym problemów. Jedyny mały minus, ale to jest w prawie każdym aucie, że po zamknięciu wlotu powietrza z zewnątrz tylne szyby zaczynają zachodzić parą przy włączonym ogrzewaniu w okresie zimy lub latem podczas np deszczu. Jednak w pierwszym przypadku po otwarciu wlotu z zewnątrz, a w drugim po włączeniu klimy całe zaparowanie znika natychmiast.
Marea w wersji Weekend czyli kombi to wyjątkowo pojemny samochód. Duże fotele przednie i spora kanapa z tyłu pozwalają wygodnie podróżować nawet na długich trasach. Dodatkowo duża przestrzeń z przodu nie pozwoli narzekać na brak miejsca nawet dużym osobom. Bagażnik to wyjątkowo pojemne miejsce, jest tylko trochę mniejszy niż mały pokój w blokowym mieszkaniu :) Spokojnie pomieści bagaże nawet na długą wyprawę rodzinną.
Fabryka postarała się z wyciszeniem w tym modelu, ta najbogatsza wersja jest zrobiona bardzo poprawnie. Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym czegoś i tu nie ulepszył. Kilkanaście mat bitumicznych i bitumiczno-bawełnianych spowodowało kolejny skok w przód w tym zakresie. Zainstalowany, wysokiej klasy system nagłaśniający pozwala cieszyć się w czasie jazdy subtelnymi dźwiękami muzyki.
Z jednej strony można powiedzieć, że Marea nie należy do najoszczędniejszych samochodów, ale jeżeli spojrzeć na to z innej strony, to nie jest aż tak źle. Skoro ktoś kupuje samochód z silnikiem benzynowym o pojemności 2 litrów, z ponad 150 KM, a do tego tak jak ja wyciska z niego 207 KM, to nie może się spodziewać, że zrobi z niego oszczędne autko. Coś za coś ! Przyspieszenie, gabaryty itd. to nie będzie nigdy palić mało, jednak w porównaniu z podobnymi samochodami Fiat nie wypada najgorzej, dlatego moim zdanie w pełni zasługuje w tym temacie na ocenę dobrą.
Kupiłem swój samochód z Monachium, kiedy miał 8 lat za 7 tyś zł., miał wszystkie ekstrasy jakie może mieć rodzinne auto: duże, mocne, wygodne, pojemne, skórzane-podgrzewane fotele, pełna elektryka, klima, przyciemniane szyby, aluminiowe felgi itp, itd. Lakier idealny, podobnie jak zawieszenie, silnik i cała reszta. Po 3 latach użytkowania wszyscy się pytają, czy to auto mieszka w pokoju na dywanie ? Dla mnie rewelacja, samochód za niewielkie pieniądze, a standard jak za kupę szmalu.
Jak to mówią: jak się dba, tak się ma. Ja lubię swój samochód, dbam o niego i nie mam z nim najmniejszych problemów. W mim modelu klamki są lakierowane, więc nie ma nawet problemów z \"parchaceniem\" się gumy na klamkach montowanych w niższych modelach.
Jeżdżę tym samochodem od 3 lat, zrobiłem nim ponad 70 tyś. i nigdy nie miałem żadnej poważnej usterki. Jedyna rzecz to jaka się kiedykolwiek zepsuła, to zgon silniczka wycieraczek podczas jakiejś letniej nawałnicy na trasie. Temu się jednak nie dziwie, bo lało jak mało kiedy, nawet na najwyższych obrotach wycieraczki nie nadążały, a ja jechałem tak przez ponad 1,5 godziny.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 20V 150KM 110kW [l/100km]

9,6