Ocena kierowcy - Fiat Marea Weekend

iron64, 8 lat temu
Silnik 1.9 JTD 105KM 77kW
Rok produkcji 1999
Fiat Marea Weekend 1.9 JTD 105KM 77kW 1999-2000 - Oceń swoje auto
Silnik : Silnik rewelacja, żadnej usterki, umiarkowany apetyt na paliwo a dynamika i kultura pracy na wysokim poziomie.
Zawieszenie
Całokształt moim zdaniem bardzo dobrze. Wygląd niezły (niektórzy piszą ponadczasowy, ale...) nie rdzewieje jeśli nie jest bity i składany z wiatą autobusową. W środku dużo miejsca, wygodne fotele, klima. No wynik bardzo dobry moim zdaniem.
Silnik to największy atut tego auta. W zasadzie bezawaryjny, a przy tym oszczędny i dynamiczny. JTD to bardzo dobre jednostki. Nie jest to motor wyścigowy, tylko raczej długodystansowiec. Mój oleju nie łyka mimo znacznego już przebiegu a śmigam na 5w syntetyku. Mam to auto już 6 lat, a samo w sobie ma 21 lat, nadal śmiga 180 km/h, a to jest chyba dobra rekomendacja.
Nie mam co zarzucić skrzyni. No może poza brakiem 6 biegu, na trasie bardzo by się przydał, poza tym jest i działa tak jak powinna działać. Czasami lekko rzęzi wsteczny, ale ponoć nie ma synchronizatora, to pewnie dlatego.
Prowadzi się precyzyjnie, nie jest ani za sztywny ani zbyt miękki. Pewnym minusem dla mnie jest prześwit, jest zbyt mały i niejednokrotnie szorowałem osłoną po progach zwalniających. Wytrzymałość zawieszenia też jest przeciętna, no ale to już zasługa naszych dróg niestety. Za to ceny niskie i dostępność części zamiennych rewelacyjna.
Karoseria, no tak średnio bym powiedział, średnio. Całość kupy się trzyma, ale widać już oznaki starości. Coś skrzypi, coś trzeszczy. Poza tym kombi jednak nie jest tak sztywne jak sedan.
Widoczność przyzwoita, nie narzekam. Szyba przednia pod dobrym kątem, boczne ok, tylnia również. Jedynie lusterka trochę przekłamują odległość, ale to typowe samochodowe przekłamanie.
Tak jak powinno być, po prostu. Zatem ocena doskonała według mnie. Więcej nie ma co pisać. Auto wypada bardzo dobrze pod tym względem.
Wentylacja bardzo przyzwoita. Latem klima automatyczna, zimą ustawiasz sobie temperaturkę i jest tyle ile ustawiłeś. Bardzo dobrze. Dodatkowo nadmuch na tył, czego chcieć więcej?!
Gabaryty auta pozwalają na wystawienie oceny doskonałej i tak jest w rzeczywistości, miejsca jest pod dostatkiem wszędzie, nawet osoby o wzroście 2m nie będą się kuliły.
Tutaj ocena dobra, przy szybkiej jeżdzie brakuje 6-tki, a to powoduje,że przy 160km/h silnik wraz z pędem powietrza czasami przeszkadzają wręcz. No z drugiej strony auta z tego rocznika raczej 6 biegu nie mają i w porównaniu do innych z rocznika wypada bardzo dobrze.
Jak dla mnie spalanie Marysi jest idealne. Gabaryty i masa auta nie pozwalają na 4 litry, a i ja mam ciężką nogę. Auto jest duże i pakowne, latem jeżdżę z klimą więc takie spalanie dla mnie jest rewelacja. Średnia z jazdy po zakorkowanej Łodzi 6,2 litra to dobry wynik.
Auto tanie w zakupie, tanie w eksploatacji a przy tym duże i pojemne. Co prawda jakiś pisku tu, jakieś trzeszczenie tam, ale mój ma ponad 280kkm przebiegu, więc uznaje to za wynik bardzo dobry.
Drobne usterki owszem zdarzają się, ale nie są nagminne, ani jakoś strasznie upierdliwe. Wszystko do ogarnięcia. Myślę że powiedzenie jak dbasz tak masz jest tutaj adekwatne.
Poważna usterka jeszcze nie zdarzyła mi się! Co tu więc pisać o czymś czego nie było? To chyba najlepsza rekomendacja dla auta.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 JTD 105KM 77kW [l/100km]

5,7