Ocena kierowcy - Fiat Stilo Hatchback

wwwilu, 4 lata temu
Silnik 1.6 16V 103KM 76kW
Rok produkcji 2003
Fiat Stilo Hatchback 1.6 16V 103KM 76kW 2001-2005 - Oceń swoje auto
Inne : świetna, ponadczasowa linia nadwozia
Inne : prawie zerowa awaryjność, tania eksploatacja
świetny samochód o trochę ponadczasowej linii nadwozia. mimo swoich lat ciągle może się podobać. adekwatna cena do jakości i oferowanych udogodnień, tania eksploatacja.
gadki o „awaryjnym” 1.6 powinno włożyć się między bajki. samochód ma 16 lat i ponad 170 tysięcy przebiegu, a kulturze pracy silnika nie mogę nic zarzucić. silnik przez rok i przy trochę ponad 6 tysiącach przebiegu „wciągnął” niecałe 100ml oleju, co uważam za rewelacyjny wynik. nie poci się, nie ma żadnych wycieków.
mam trochę mieszane uczucia w tym aspekcie z racji tego, że trafił mi się wyciek na półosi ze skrzyni biegów. mam wrażenie, że skrzynia biegów nie pracuje tak precyzyjnie, jakbym chciała.
„jak na Fiata” jest w porządku. biorąc pod uwagę wiek samochodu i fakt, że stoi „pod chmurką”, to stan blacharsko-lakierniczy określam jako przyzwoity. podłoga miała swoje niedoskonałości (jedna dziura na dwa palce), ale progi zdrowiutkie i tym faktem byli mocno zdziwieni również blacharze, u których byłam. jeśli chodzi o nadwozie, to punktowo pojawiają się jakieś wypryski, ale ten samochód raczej nie posiada miejsca, które bolałoby go szczególnie.
odejmę jedną gwiazdkę za te nieszczęsne małe lusterka, które mam ustawione albo pod parkowanie, albo pod normalną jazdę. jeśli nie chcesz ustawiać i przestawiać, to przygotuj się na odrobinę gimnastyki. lusterka mogłyby być ciut większe.
jeżeli chodzi o przestrzeń dla kierowcy to czuję, że mam aż za dużo miejsca, niemniej jeśli chodzi o przestrzeń dla pasażerów, to większym mężczyznom jest tam zwyczajnie ciasno.
wyciszenie mogłoby być kapkę lepsze, przy większych prędkościach wszystko huczy i buczy. ja przywykłam, ale dla niektórych może to być lekko dekoncentrujące albo przerażające. plastiki trzeszczą i na to trzeba być gotowym, szczególnie przy jeździe po nierównościach.
eksploatacja tego samochodu nie jest droga. jeśli chcesz wymieniać tylko to, co akurat ulega awarii, to uważam że są to niewielkie koszty. jedynie pali jak smok, bo przy normalnej jeździe po mieście około 8.5 litra/100km.
za niecałe sześć tysięcy kupiłam samochód prawie idealny z drobnymi niedoskonałościami. wsiadając do niego nie ma się tego poczucia „niższej klasy ekonomicznej”. bardzo podoba mi się kierownica z przyciskami i funkcja tempomatu. wcześniej nie miałam takich „bajerów” i nie wiem, czy byłabym w stanie kupić kolejny samochód bez nich.
samochód nigdy nie stanął w miejscu i nie zostawił mnie na pastwę losu, nie miałam też problemów z ECU (które tak chętnie wymienia się podczas rozmów o silniku 1.6) pomimo faktu, że znajduje się pod pokrywą silnika i nie został przeniesiony. 1.6 jest idealnym przykładem na powiedzenie „jak dbasz, tak masz”.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 16V 103KM 76kW [l/100km]

7,8