Ocena kierowcy - Fiat Stilo Hatchback

Okres użytkowania: ponad 6 lat
Fiat Stilo Hatchback 1.6 16V 105KM 77kW 2005-2007 - Oceń swoje auto
Silnik : Przyjemny, trwały, oszczędny
Karoseria : Rdzewiejąca tylna klapa
Przeniesienie napędu : Zablokowana skrzynia biegów
Układ hamulcowy : Zacisk hamulca nie odbijał
Polecam ze względu na stosunek komfortu, wyposażenia, osiągów, wyglądu (który teraz skopiowała Nowa Fabia) i względnej trwałości do ceny. Gwiazdkę odejmuję za drobne usterki oraz korozję na tylnej klapie.
Trwały silnik z małym wyjątkiem w postaci listwy zapłonowej. Dobry kompromis pomiędzy dynamiką (wystarczające przyspieszenie), prędkością maksymalną (190 km/h bez problemu), trwałością (żadnych awarii silnika) a oszczędnością (średnio 6,9/100).
Biegi w 9-letnim samochodzie włącza się przyjemniej niż w nowym Yarisie 1,3 - wybierak jest bardzo precyzyjny. Niestety miałem awarię skrzyni, naprawa była droga i dlatego tylko 3 gwiazdki.
Zawieszenie pancerne. Wymieniane jedynie drążki stabilizatora. Coś tam stuka i puka i cicho nie jest - ale nic się nie urywa, poza drążkami całe zawieszenie mam jeszcze oryginalne, każdy mechanik/pracownicy SKP których pytam co trzeba przy nim zrobić odpowiadają "nic, jeździć" - co mnie już po trochu dziwi...
Regulowana wysokość fotela, duża tylna szyba, duże szyby boczne - dobra widoczność. Minus jedna gwiazdka za szerokie przednie słupki, na rondach itp. trzeba się oderwać od fotela bo inaczej z całą pewnością w którymś momencie będzie bum.
Siedzi się wygodnie. Mogę sobie wyobrazić lepsze fotele z lepszym trzymaniem bocznym, ale na trasy do kilkuset km jest dobrze.
Mogłoby chłodzić bardziej intensywnie i szybciej się nagrzewać. Nadmuch mocno hałasuje. Padł mi 4 bieg nawiewu - popsuło się wnętrze pokrętła... na szczęście do naprawienia we własnym zakresie, ale dużo rozbierania.
Dużo miejsca dla 4 pasażerów, piąty szczupły też wchodzi w miarę komfortowo. Bagażnik spory, ustawny. Po złożeniu tylnej kanapy naprawdę dobra przestrzeń ładunkowa, wchodzi spokojnie wanna o długości 140 cm. Zrobiłem nim cały remont :) Polecam składanie kanapy 60/40 - można zapakować 4 pasażerów i ich wszystkie bagaże na 2-tygodniowe wakacje.
Pewnie lata zrobiły swoje i w środku już tak cicho nie jest. Kilka lat temu dałbym 4 gwiazdki. Teraz silnik zaczął chodzić głośniej, a wyciszenie np. pod maską się wykruszyło...
Tanie serwisy (poza jedną naprawą skrzyni biegów), tanie i dostępne części, często pasują z astry (silnik) lub pandy/bravo (elektryka, wyposażenie). Bdb spalanie. Nie bierze oleju.
Patrząc ile dałem za ten samochód kiedy był trzyletni to obecnie za tą cenę nie potrafię znaleźć równie dobrze wyposażonego, komfortowego, młodego samochodu z polskiego salonu z pewną historią (cyba, ze zgodziłbym się na silnik 1,0-1,2...)
Sporo - od biegu nawiewu, przez podświetlenie włączników, po czujnik klapy bagażnika, mechanizm wycieraczek, oświetlenie rejestracji. Wszystko można zrobić samemu, ale wymaga czasu, a oszczędności fiata (np. rdzewiejące śruby, tanie plastiki) doprowadzają do szewskiej pasji.
1 usterka która go unieruchomiła - skrzynia biegów. Tylko jedna, ale poważna i kosztowna, dlatego tylko 3 gwiazdki. Koszt: 1300 zł. Po zastanowieniu to nic w porównaniu do dzisiejszych diesli - więc w sumie dałem jednak 4 gwiazdki :)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 16V 105KM 77kW [l/100km]

6,6