Ocena kierowcy - Fiat Stilo Hatchback

Cenioormo, 8 lat temu
Silnik 1.9 JTD 115KM 85kW
Rok produkcji 2005
Fiat Stilo Hatchback 1.9 JTD 115KM 85kW 2001-2005 - Oceń swoje auto
Silnik : Stosunek mocy do masy jest rewelacyjny...autko jest małe i bardzo zrywne i chętnie się wkręca na obroty. Bardzo często nowe samochody na światłach mają duży problem żeby mnie dogonić, nie mówiąc o wyprzedzaniu. Największe rozczarowanie przeżył mój kolega w 2.5TDI które nie miało żadnych szans na jaką kolwiek walkę ze mną.
Silnik : Zmęczenie materiału niektórych podzespołów
Karoseria : rdza na tylnej klapie
Autko Świetne jak dla mnie. Wersja 3D jest najładniejsza i przyciąga oko. Z ważnych usterek nic się nie stało przez rok czasu i wszystko jest ok, co innego jeśli chodzi o mniejsze usterki ale one wynikają ze zmęczenia materiałów, szczególnie przy moim przebiegu.
Silnik zaskakuje tym że oryginalne dobrze utrzymane 115KM ma więcej niż podaje producent i to po 10 latach...u mnie wyszło 128KM seryjnie. Po programie na 160KM dynamiczność znacząco się poprawiła i tak naprawdę nie poznaję auta do tej pory.
Skrzynia biegów jest jak najbardziej ok i nic więcej...spełnia swoje zadania dobrze. Niestety największą bolączką jest sprzęgło i koło dwumasowe, ale to chyba w każdym dieslu. W stilo lubią występować głuche stuknięcia podczas zmiany biegów, jest to spowodowane 2 poduszkami silnika (tzw.lizaki) i jest to czesta przypadłość tak samo jak sama poduszka skrzyni biegów.
Największe wady to uszkodzony kielich i krzyżak półosi napędowych. Na szczęście jest to rzadka usterka. Układ sam w sobie jest jak najbardziej ok i nie mam nic do zarzucenia.
Widoczność jest jak najbardziej do zaakceptowania i nie sprawia żadnych problemów, w lusterkach widzimy wszystko bardzo dobrze choć lubiały się wypalać wkłady w wersjach z podgrzewaniem lusterek. Problematyczne czasem są słupki przednie w których czasem nie widać wszystkiego dobrze i można na dużym zakręcie nie zobaczyć autka jadącego z naprzeciwka.
Wszystkie przyciski są rozmieszczone bardzo dobrze i po pewnym czasie wszystko jest intuicyjne. Problemem może być guma na przyciskach która lubi się łuszczyć przy dużych temperaturach w lato. Naszczęście ten problem nie występuje w nowszych stilach.
Wentylacja nie jest wybitnie dobra, niestety za sprawą często padających aktywatorów klapek nagrzewnicy, przez co nie da się zmienić kierunku nadmuchu. Usterka występuje tylko w wersji z climatronikiem.
Przestrzeń dla kierowcy i dla pasażera jest naprawdę komfortowa bo można rozłożyć się jak się tylko chce, niestety w wersji 3D z tyłu nie ma wtedy żadnego miejsca, ale kto kupuje autko 3D z myślą że ktoś będzie jeździł z tyłu :D
Tutaj fiat mógł się bardziej popisać i wygłuszyć silnik troszkę lepiej. niestety wibracje delikatne jak i buczenie to normalna sprawa dla stilo ale denerwująca, poradziłem sobie z tym kupując dodatkowe maty wygłuszające które wygenerowały dodatkowy koszt.
Przez rok czasu na autko wydałem 800zł i mówię tutaj o wymianie oleju 2 razy, wymianie termostatu oraz niektórych elementów silnika które po prostu przez swój przebieg i wiek trzeba było wymienić. Koszty części są stosunkowo tanie, ale niestety niektóre są bardzo drogie.
Autko kupiłem za 9tyś zł. I jest to w moim przypadku praktycznie pełna wersja autka. Za tą cene można kupić golfa 4 w średnim stanie. Dla mnie rewelacja
Drobne usterki na szczęście mnie nie dotyczą bo mam model poliftowy a w nim było o niebo lepiej i drobne usterki rozwiązuję sam, często są to błachostki wymagające poświęcenia czasu.
nie wystąpiły :)

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 JTD 115KM 85kW [l/100km]