Ocena kierowcy - Fiat Stilo Kombi

maxclaud@wp.pl, 17 lat temu
Silnik 1.9 JTD 115KM 85kW
Rok produkcji 2004
Fiat Stilo Kombi 1.9 JTD 115KM 85kW 2001-2005 - Oceń swoje auto
Niewielkie minusy rekompensuje niebywała ekonomika. Na jednym baku spokojny kierowca przejedzie 1300 km. Ładowność, jak w furgonie. Udaję, że nie słyszę pojedynczych skrzypnięć
Trochę za leniwy - na niższych biegach (1-3) bez zarzutu, ale między 3 a 4 znaczna różnica. Wyprzedza się dość dobrze, ale nie perfetto
bezproblemowa, ale jak ktoś za szybko zmienia biegi, to sprzęgło może nie nadążyć i zaprotestować jeżącym włosy na głowie chrupnięciem. Nie jest to skrzynia z Corvette
Pomimo, że mam wersję Multiwagon (po polskiemu: kombi) - bardzo stabilny. Wejście w 30-stopniowy zakręt setką nie jest problemem. Wspomaganie dwustopniowe (podstawowe daje dobre wyczucie samochodu, a włączenie "city" praktycznie zdejmuje z kierownicy opór i świetnie się sprawdza w jeździe manewrowej). Promień zawracania, to poezja - moja żona stwierdziła (a jest znakomitym kierowcą), że jest zwrotny jak "fiut nowożeńca". Uznałem oczywiście, że to plus dla auta, a nie minus dla mnie :(((
Oj, tu konstrukcyjne faux pais: Przednia szyba bez zarzutu, w bok - przeszkadzają monstrualne słupki boczne - zasłaniają prawie całą trasę, trzeba się po prostu wychylić do przodu. Tył - tragedia. Cofanie wymaga umiejetności parapsychologicznych, wizjonerstwa, jasnowidzenia itd.
Jest dokładnie tak, jak ma być. Wskaźniki czytelne, kolor podświetlenia czerwono-pomarańczowy - o dziwo - nie męczy oczu. Żadnych zbytecznych, odwracających uwagę kierowcy bajerów.
W zimie tragedia. Rozgrzewa się po pół godziny jazdy. Przednia szyba paruje. Jeśli nie ma mrozu, to można sobie wspomóc klimą, ale przy mrozie... Szkoda gadać. Klimatyzacja bardzo dobra.
Ogromniaste auto. Bez problemu przewiozłem w bagażniku rozłożony komplet mebli młodzieżowych. Miejsca z przodu aż nadto (mam 180 cm wzrostu i ważę 120 kilo - oczywiście to muskuły ;-)
Nie zachwyca. Zdecydowanie głośniej, niż w znacznie straszym modelu mercedesa
Tak właściwie, to brakuje tu jeszcze jednej oceny - szóstki. Zużycie paliwa symboliczne. Nie przekraczając 90 km/h na trasie zadowoli się 4,3 l/100km. W jeździe mieszanej z dość częstym łamaniem przepisów bierze dokładnie 5,0/100km. Raz tylko musiałem pogonić go z Krakowa do Katowic 170 km/h i wtedy drgnęło do 5,2 l/100km. Zainwestowanie w ten silnik zwróciło mi się w cenie paliwa po roku.
Za cenę 61.500 (upust 12.000, bo samochód poekspozycyjny z przejechanymi 10.000 km) mam bardzo ekonomiczny, duży i wygodny samochód. Kompletnie bezawaryjny. Poezja.
Wykończenie trochę toporne, zdarza się skrzypienie (na szczęście rzadko). Uważać na wkręcany hak holowniczy - natychmiast się rozgwintowuje (nie, nie, nie, nic się nie popsuło, po prostu zakopałem się w zaspie)
Tankuję i jeżdżę. Komletnie NIC sięnie popsuło

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 JTD 115KM 85kW [l/100km]