Ocena kierowcy - Fiat Tipo I

Bartłomiej, 17 lat temu
Rok produkcji 1990
Fiat Tipo I 1.4 76KM 56kW 1989-1995 - Oceń swoje auto
Duże, ale nie ogromne auto. Nie lubi wody (instalacja elektryczna), ale za to lubi średnio długie podróże. Wiem, co już wymieniłem przez 10 lat. Oprócz wariatów na drogach nic mnie nie zaskoczy.
Na benzynie "miodzio", na gazie trochę mułowaty na niższych obrotach
Sama skrzynia OK, ale trzeba uważać na drążki sterujące - przeguby się wyrabiają i podczas jazdy np. po bruku mogą wypaść!
Oryginalne zawieszenie miękkie. Ja wymieniłem amortyzatory na gazowe - zdecydowanie lepiej. Wahacze przednie wymieniłem raz. Nie dopuszczać do ich rozklekotania. Potem naprawy są dużo droższe.
Widoczność dobra szczególnie dla niskich kierowców (dość wysoko montowany fotel, dobra regulacja).Lusterko tylne lepiej wymienić na szerokokątne. Błyszcząca deska rozdzielcza może odbijać się w przedniej szybie - nie pucować!.
Wszystko na miejscu, czytelne, w zasięgu ręki. Podobno po ok. 15 latach dobrze jest wymienić fotel kierowcy na mniej "wysiedziały"
Wentylacja w lato b. dobra, w zimę ogrzewanie przedniej szyby wolno się rozgrzewa, ale skutecznie. Ogrzewanie tylnej szyby tak na 4-
Niech ktoś mi powie że mało miejsca!!! Proszę spróbować np. w Fordzie Focus. Mam go, więc wiem co piszę.
Warto sprawdzać układ wydechowy i przednie zawieszenie. Hałas z dziurawego wydechu jest dość uciążliwy (mo chyba, że ktoś lubi :)
Auto dla "nieśpieszących się". Dużo drobnych napraw wykonuję sam, a i części zamienne nie są wcale takie drogie - w końcu to przecież tylko FIAT.
Stare, ale jare. Za taką cenę nie kupiłbym takiego drugiego. Im starsze auto, tym ważniejsze staje się to, jak właściciel dba o nie, a nie co to za auto.
Wożę ze sobą kpl. narzędzi i podstawowe cz. zamienne - rzadko się przydają.
Dbaj o instalację elektryczną - a daleko zajedziesz (wysokie napięcie, wszystkie! kostki, złączki, itp.). Najlepiej wymień na nową :)

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.4 76KM 56kW [l/100km]

11,0