Ocena kierowcy - Fiat Uno II

esdr, 12 lat temu
Silnik 1.4 i.e. 70KM 51kW
Rok produkcji 1997
Fiat Uno II 1.4 i.e. 70KM 51kW 1995-2000 - Oceń swoje auto
Silnik : Wydaje mi się, że silnik jest najmniej podatny na awarie w całym samochodzie
Karoseria : rdza
Zawieszenie : wahacze, sworznie, tylnie amortyzatory
Nie spodziewałem się wiele po tak wiekowym samochodzie, po ponad roku użytkowania mogę jednak powiedzieć, że mile się rozczarowałem. Nie jest piękny (w przeciwieństwie do kierowcy :)), nie jest specjalnie wygodny i przestronny ale wsiadając do niego mam pewność, że dojadę z punktu A do punktu B. Części są naprawdę tanie a ich wymiana nie powinna sprawić większych trudności osobie która ma niewielkie pojęcie o mechanice.
Silnik nie jest mocarny, jednak dla tak lekkiego samochodu do miasta w zupełności wystarcza, a i po za miastem nie brakuje mu specjalnie mocy, bywa że leniwie wkręca się na obroty ale widocznie ten typ tak ma :)
Dość duże luzy, za długa dźwignia, często \'chrupie\' gdy wrzucam wsteczny, po za tymi niedogodnościami nie zawodzi
Strach wchodzić w zakręty z większymi prędkościami- samochód buja się jak pijany koń idący pod górę. Nie wiem co by było gdyby nie stabilizator, ogólnie rzecz biorąc samochód prowadzi się znośnie, zawieszenie mogłoby być nieco trwalsze
Pod tym względem jest naprawdę dobrze, szyby są spore co dodatkowo ułatwia manewrowanie. Oryginalne lusterka są natomiast zdecydowanie za małe
Całkiem przyzwoicie. Zapalniczka nie powinna być \'schowana\'- czasem to przeszkadza, osobiście najbardziej doskwiera mi brak możliwości wyłączenia oświetlenia wewnętrznego
Gdyby ciepłe powietrze leciało ze środkowych kratek było by przyzwoicie, niestety leci tylko na szybę lub na nogi. Cyrkulacja zimą trzeba poczekać dłuższa chwilę na ogrzanie wnętrza
Z uwagi na to, że podróżuje tylko jako kierowca uważam, że jest nieźle- fotele są wygodne, i jest dość dużo miejsca jak na taki mały samochodzik. Z tyłu natomiast nie jest tak różowo- niejednokrotnie czułem na swoich plecach wbijające się kolana pasażera :)
Na kacu potrafi rozerwać głowę. Słychać wiele pracujących elementów samochodu, szczególnie doskwiera to przy prędkościach <80km/h
W mieście mimo wielu prób nie udało mi się zejść poniżej 10,3l. LPG/100km, używam Uniaka tylko do jazdy po mieście dlatego ciężko powiedzieć ile spali w trasie
Można natrafić na niezajeżdżony egzemplarz za przystępną kwotę, zdecydowanie polecam- posłuży jakiś czas póki korozja nie zje karoserii :)
Jak na 14 letni samochód trzyma się całkiem nieźle, drobne usterki cóż, zdarzają się- niedziałający tylni spryskiwacz (cuda niewidy z nim robił- bez efektu, przeciekający zbiornik płynu do spryskiwaczy, niedziałająca regulacja świateł, opornie działające elektryczne szyby)
Nigdy nie zdarzyło mi się, by samochód definitywnie odmówił posłuszeństwa. Kilka razy padł akumulator (z powodu niewiadomego chińskiego pochodzenia). Raz jeden po dłuższej jeździe sprzęgło łapało okropnie nisko, a przednie koła drżały jak w poważnym delirium ale po chwili wszystko wróciło do normy (mechanik nie był w stanie powiedzieć co to za objaw)

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.4 i.e. 70KM 51kW [l/100km]

10,3