Ocena kierowcy - Ford Fiesta IV

sledge, 13 lat temu
Silnik 1.8 D 60KM 44kW
Rok produkcji 1999
Ford Fiesta IV 1.8 D 60KM 44kW 1995-1999 - Oceń swoje auto
Silnik : Spalanie na prawdę na niskim poziomie, silnik nie jest demonem szybkości, ale odwdzięcza się niskim spalaniem, jeśli się o niego dba należycie.
Przeniesienie napędu : słyszalne tarcie podczas ruszania- może to problem a może taki urok :)
Całokształt. Hmm, jeśli ktoś poszukuje niezawodnego, taniego w użytkowaniu środka transportu to jest to najlepsza inwestycja. Osobom szukającym jeżdżącego ideału 10 letniego polecam wybranie się do muzeum motoryzacji. Może tam coś dla siebie znajdą. Jeśli trafimy na zadbany egzemplarz, tak jak ja, będzie dobrze służył właścicielowi, a drobiazgami nie należy się zrażać, w końcu auto ma ponad 10 lat :)
Jak na 60 koników zbiera się ładnie, do 80 km/h przyzwoite przyspieszenie, później już raczej rozpędzanie. Ale czego wymagać od takiego wolnossącego dieselka :)
Biegi płynnie, bez zgrzytów, można zmieniać jednym palcem. Podczas ruszania słychać tarcie, możliwe że to wysprzęglik, muszę to skontrolować. Jeśli chodzi o samą zmianę biegów, nie mam żadnych zastrzerzeń!
Autko prowadzi się pewnie, silnik dość ciężki, czuć to w zakrętach. Nawet przy większych prędkościach nie czuć jak mały to pojazd :)
Widzę wszystko co trzeba widzieć do bezpiecznej jazdy, więc nie ma problemu :)
Czasem coś skrzypnie, chrupnie, ale auto ma ponad 10 lat, jest to diesel więc można mu to wybaczyć
Mam klimatyzację więc wszystko wyśmienicie.
Robi się ciasno z tyłu, jeśli kierowca chce podróżować z odsuniętym krzesłem na maksymalną odległość, ale należy też mieć na uwadze, że buda malusieńka. Jak na ten rozmiar, wszystko ok
po walce z skrzypiącymi drzwiami i drganiami plastikowych osłon w komorze silnika, nie czuć że jedzie się dieslem :)
Tutaj miłe zaskoczenie. Myślałem że niskie spalanie w leciwych dieslach to czcze gadanie, jednak sam przekonałem się o tym, że jest to prawda. Na trasie przy bardzo oszczędnej jeździe udało mi się zejść do 4,3 litra, ale to raczej zamulanie ruchu drogowego a nie jazda :) standardowo przy prędkościach 90-110 ok 4,7 litra, w mieście 5,3-5,7 litra. Zawdzięczam to małemu przebiegowi i dobremu stanowi silnika :)
Kupiłem drożej niż cena rynkowa za taki egzemplarz z takim wyposażeniem z tego roku, ale opłacało się, bo mam pewne auto, z pewnym przebiegiem i wiem, czego się po nim mogę spodziewać. Za cenę 8000 zł nic lepszego w takim stanie nie dostaniemy, no chyba że wierzy się w salonowy stan, 10 letnich samochodów, sprowadzanych zza odry, w tej kwocie.
mam go od kilku tygodni, póki co, żadnych awarii, jedynie drobiazgi, jak poprawienie domykania elektrycznej szyby, czy walka z brzęczącym głośnikiem niskotonowym, bądź spryskiwaniem szyby. Ale to drobiazgi, z którymi każdy lekko rozgarnięty człowiek poradzi sobie sam.
Póki co, brak jakichkolwiek awarii.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.8 D 60KM 44kW [l/100km]

5,1