Ocena kierowcy - Ford Fiesta VI

Rok produkcji 2007
Ford Fiesta VI 1.25 i 16V 75KM 55kW 2003-2008 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Jest po prostu świetne! Twarde ale bardzo pewne
Układ hamulcowy : Dobrze wyważony, zaskakująco efektywny jak na segment
Układ elektryczny : Niestety zdarzają się usterki jak zamka w drzwiach
Samochód bardzo przyjemny dla mnie (studenta) oraz partnerki. W sam raz dla pary lub małej rodziny. Bardzo ekonomiczny i kompletnie bezawaryjny pomimo wieku. Idealny do miasta, a w trasie też daje radę - przejechałem nim dystans 1600km w dwie strony i super, tylko nie warto jednak jechać szybciej niż 120kmh z powodu pięciu biegów. Przy kupnie zwrócić uwagę na podwozie i jego stan oraz progi. Jak na wiek samochodu mam bardzo bogatą wersję - czujnik deszczu i zmierzchu oraz klimatyzacja w 15 letnim samochodzie z miejskiego segmentu to rewelacja!!
1.25 - wystarczająco żwawy (zwłaszcza ponad 4000 rpm). Spalanie całkiem niskie, silnik bezawaryjny, nie bierze oleju. Kultura pracy w porządku, widać że silnik yamahy ;)
Bezproblemowa, jednak aby wrzucić wsteczny trzeba często puścić sprzęgło na luzie i dopiero zasprzęglić) - przy braku synchronizatora na wstecznym absolutnie normalne. Warto wymienić olej w skrzyni i zwracać uwagę na uszczelniacze półosi bo lubią cieknąć po pewnym przebiegu
Dość twardo zestrojony, jednak jak na tą klasę, wiek i przebieg samochodu prowadzi się świetnie! Belka z tyłu bezobsługowa, przód też w porządku - warto jednak zwracać uwagę na stan łączników stabilizatora przy większych przeglądach
Auto ma aktualnie 15 lat a więc rdza niestety się pojawi - zwłaszcza że jeżdżę nim w Walii przy samym morzu więc klimat nie pomaga. Była robiona naprawa progu (wspawana mala łatka) przy progu zaraz przed tylnym nadkole oraz górny wspornik sprężyny. Poza tym jest okej, lakier trzyma się i jest dobrej jakości
Do przodu elegancko, słupki A odpowiedniej grubości, tył gorzej bo duże słupki C ale za to lusterka jak na gabaryt samochodu są bardzo duże i ułatwiają orientację.
Brakuje schowków, jest jeden u pasażera i jeden mały przy kierownicy - do tego jeden uchwyt na kubek który jest w bardzo kiepskim miejscu i przy większym gabarycie kubka przeszkadza w zmianie biegów. Bardzo lubię za to sterowanie multimediami spod kierownicy, bardzo fajne ułatwienie i łatwe do wyczucia a więc nie trzeba odrywać wzroku od drogi.
Ogrzewanie świetne, na maksymalnym ustawieniu dosłownie nie da się wytrzymać jest tak gorąco! Klimatyzacja odpowiednia dla wielkości pojazdu, daje radę w 30 stopni ochłodzić samochód do komfortowej temperatury i bardzo szybko usuwa zaparowania zimą
Jak na gabaryt tego samochodu miejsca dla pasażerów z tyłu jest naprawdę sporo! Przy wzroście 186cm jestem w stanie siedzieć sam za sobą bez wciskania kolan w fotel przede mną. Wiadomo, nie jest to limuzyna ale w czwórkę dorosłych znajomych da się pojechać na jakiś dystans całkiem komfortowo, w piątkę do zrobienia ale jednak na środku nie jest super. Bagażnik akceptowalny, widać że Ford dał więcej przestrzeni pasażerom kosztem bagażnika
Wyciszenie jest średnie, nawet jak na wiek samochodu. Przy jeździe na żwirze słychać każdy pojedynczy kamyk w nadkolu, a przy prędkościach powyżej 100kmh radio średnio słychać. Akceptowalne dla tego segmentu
Spalanie świetne, nieco powyżej 5l w trasie przy 70mph (112kmh), w górzystym mieście 8l to super wynik.
Biorąc pod uwagę że kupiłem ten samochód w przeliczeniu za 7500zł myślę że nie mogłem lepiej trafić
Czujniki zamknięcia w drzwiach potrafią niestety szwankować, pokazują otwarte drzwi mimo ich całkowitego zamknięcia. Niestety usterka nie do naprawy bez wymiany zamka. Bardzo znany problem w tych fiestach. Poza tym w porządku. Jak już wspomniałem, warto zwrócić uwagę na uszczelniacze półosi bo potrafią przepuszczać
Brak usterek, nie miałem takiej która by mi unieruchomiła samochód

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.25 i 16V 75KM 55kW [l/100km]

7,3