Ocena kierowcy - Ford Fiesta VI

klaus, 16 lat temu
Rok produkcji 2003
Ford Fiesta VI 1.3 70KM 51kW 2001-2008 - Oceń swoje auto
To atrakcyjny samochód, fajna stylistyka, duża przyjemność z jazdy. Te podgłówki przydałyby się wygodniejsze.
Przez prawie pięć lat eksploatacji żadnych problemów z silnikiem - można spokojnie na niego liczyć. Wyrywny jednak nie jest i wyprzedzać TIRy należy raczej na dłuższym odcinku.
Na początku tej zimy wrzucanie biegów okazało się koszmarem. Zacząłem podejrzewać ubytek płynu smarującego. W warsztacie to potwierdzono - bardzo niski poziom, ale dlaczego skoro ze skrzyni biegów nie ma możliwości wycieku? Zagadka nadal nie odkryta... Biegi teraz chodz super...
Prawie pięć lat a amortyzatory trzymają się dzielnie. Może się zdarzyć niespodzianka ze strony łożyska - dopiero co rozsypało mi się w tylnym lewym kole.
Słupki przednie ograniczają widoczność. Mam na drodze do pracy skręt w lewo, na którym jest przejście dla pieszych - baaardzo tam trzeba uważać! Muszę wychylać się, aby sprawdzić czy słupek nie zakrył przechodnia.
Do wszystkiego dostęp idealny, ale w tańszej wersji auta nie ma otwierania bagażnika od wewnątrz. Fatalne! To "oczywista oczywistość", że ten myk powinien być standardem. Przydałoby się, aby producent popracował nad siedzeniami. Podgłówki niewygodne - trzeba wkładać małą poduszkę, by się wygodniej na nich oprzeć (np. by pasażer mógł się zdrzemnąć w czasie jazdy, a w nocy to przecież ważne).
Ogrzewanie doskonałe, wentylacja zaś mimo dzielnych starań nie zastąpi klimatyzacji latem.
Z przodu dużo miejsca, gorzej z tyłu, ale na klasę pojazdu całkiem nieźle. Miejsce na bagaż jest, kłopot można upatrywać w dzielonym oparciu tylnej kanapy, podczas gdy siedzisko dzielone nie jest. Producent zdaje się w późniejszych wersjach ten problem uwzględnił.
Cicho buczy, odzywa się głośniej powyżej setki, a na autostradzie przy obrotach powyżej 3000/min. jest głównym obecnym w aucie.
To nie jest samochód super oszczędny i trzeba liczyś na śrenią przynajmniej 8 l/100 km. Przeglądy serwisowe ok. 500 zł u Forda raz na rok, ale poza tym zwykle nie odwiedzałem warsztatu. Dopiero ta niespodzianka świąteczna z łożyskiem... czyżby "autko" dopadła starość?
Wyjściowa cena za jednak baaardzo podstawowe wyposażenie.
Przeglądy co 20 tys., poza nimi nic nie wymieniałem. No, była dolewka do skrzyni biegów. Na jesieni po raz pierwszy wymieniłem żarówki w reflektorach, bo w jednym z nich padła. Częściej wymieniam żarówki w tylnych światłach. Na szczęście wymiana nie jest nazbyt kłopotliwa - nie trzeba rozbierać całego samochodu.
Zaskoczenie ze strony łożyska. Ale cóż, nikt nie jest doskonały...

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.3 70KM 51kW [l/100km]

8,3