Ocena kierowcy - Ford Fiesta VI

Silnik 1.4 16V 80KM 59kW
Rok produkcji 2002
Ford Fiesta VI 1.4 16V 80KM 59kW 2001-2008 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : Zdecydowanie drivetrain;]
Układ hamulcowy : Zapieczone po postoju na deszczu bębny. Trzeba pisku opon żeby przełamać ten opór.
Karoseria : Dziwny i czasem nieskuteczny zatrzask maski. Na 20 zamknięć 2 razy trzeba zamykać pownownie, bo ten języczek zamka jakoś nie łapie.
Silnik : Niedokładne wskazanie bagnetu poziomu oleju.
Silnik bardzo nieelastyczny (np. względem Fabii 1.4), ogólnie jakoś tak dziwnie schodzi z obrotów z takim lekkim świstem. Pracuje też dosyć głośno - słychać dziwny pomruk, jakieś grzechotanie, jakby pasek rozrządu miał zaraz pęknąć. Dynamika DOSYĆ niezła, ale nawet przy 2,5 tys obr/min z 4 biegu musisz się 2 razy zastanowić przed wyprzedzaniem - coż- małolitrażowa benzyna;], no ale nie ma co przesadnie wymagać - w końcu to raczej miejskie auto.
Za silnik nadrabia skrzynia - doskonale precyzyjna. Zmiana biegów na tej skrzyni to przyjemność - nie za długie ruchy lewara i nie za krótkie. Jedyna jej wada to problemy ze wstecznym, ale tylko przy zimnym oleju w skrzyni. I warto dodać - ma długie przełożenia (stąd nie za tęgie przyspieszenia). Można dzięki niej dobrze przyoszczędzić na paliwie. Na 3 biegu można wyciągnąć jakieś 125-130 km/h, także sporo;]
Jezdny bez zarzutu. Precyzyjny, na oponach o wysokości gumy >= XXX/55 dobrze wybiera nierówności. Ja sam mam 195/50, także średnio, no ale mój poprzedni właściciel był chyba jakimś pasjonatem. Na zakrętach bez wychyłów, a na nierównościach też OK. Po prostu dobrze wypośrodkowali założenia chłopaki.
Normalnie, jakoś nie zwracam na to uwagi, ale odpukać;], na pieszego jeszcze nie wjechałem.
Wnętrze i plastiki dobrze spasowane, nawet bardzo dobrze, nic nie skrzypi pomimo 8 lat. Tylko tylna kanapa coś chodzi, ale jak nic nie boli to by było podejrzane. Aaaaa, osłona skrzyni biegów jest jakaś luźna, nie wiem, czy to celowo czy nie. Wadą jest takie spasowanie gum uszczelek, tak jakby z innego auta były. Np. w zimie śnieg dostaje się głęboko prawie w bagażnik i luki drzwiowe. To takie troche niespotykane, choć w sumie nieszkodliwe.
Te wloty powietrza takie są ładne, futurystyczne, ale rozpraszają powietrze.Ale ujdzie, za piękno zawsze się płaci praktycyzmem;] Szyby nie parują, szybko odparowują, silnik szybko się grzeje nawet zimą, także OK.
Jak na klasę B to nie jest źle. Dla ludzi o przeciętnym wzroście ok. 180cm to bez problemu. Powyżej tej wartości to nikt raczej się z tyłu za kierowcą nie zmieści. no może jakiś 8latek.
Wiem z doświadczenia, że wiele zależy od opon, może u mnie dlatego zbyt cicho nie jest. Silnik jest dosyć hałaśliwy, ale w stajni VW jest gorzej.
Silnik nie jest za wielki, trzeba obrotować, żeby coś z niego wycisnąć, także spalanie 6-7l trzeba brać pod uwagę, a w samym mieście jeszcze więcej. częsci eksploatacyjne dosyć tanie, a zamienników tez sporo.
Wymienione zostały bębny (dziwnie się zakleszczają po postoju w deszczu lub w zimie), łożysko na półosi pod silnikiem. Ale to tak takie drobne naprawy. Ogólnie jest Ok.
Jeszcze nie było (i oby nigdy;]).

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.4 16V 80KM 59kW [l/100km]

6,2