Ocena kierowcy - Ford Fiesta VI

Pascal, 3 lata temu
Silnik 1.4 16V 80KM 59kW
Rok produkcji 2006
Ford Fiesta VI 1.4 16V 80KM 59kW 2001-2008 - Oceń swoje auto
Silnik : Tylko 80 koni, a przy odpowiedniej zmianie biegów potrafił dynamicznie jeździć :)
Inne : Brak
Samochód został zakupiony przez mamę ale ja nim również bardzo dużo jeździłem i na pewno tego zakupu nie żałowałem. Szczególnie, że pakiet zewnętrzny ST sprawiał, iż wyglądał na szybszego niż rzeczywiście był ;) Bardzo szkoda mi się zrobiło, gdy musieliśmy nasz mały samochodzik oddać do kasacji po zdarzeniu drogowym w niemczech.
80 koni to niedużo, ale jak na tak małą masę samochodu zupełnie wystarczyło. Samochód był użytkowany na krótkich trasach jak i na dłuższych typu 1300km w jedną stronę. Nigdy nie było żadnego problemu. Obojętnie czy zima czy lato, czy na pusto czy zapełniony - silnik zawsze dawał radę.
Do skrzynii również nie można się przyczepić. Biegi wchodziło gładko, bez żadnych szarpnięć. Bardzo podobał mi się zakres pracy skrzynii. Lubiła wchodzić na wysokie obroty i dzięki temu pojazd bardzo żwawo przyśpieszał mimo małej mocy.
Zasadniczo nie mam żadnych negatywnych uwag, jednakże parę razy zdarzało się (na dłuższych trasach), że odczuwałem dziwne przeciążenia z lewej lub prawej strony. Przypuszczam, że spowodowane było to silnymi podmuchami bocznymi.
Od momentu zakupy do momentu zbycia pojazdu nie zauważyłem żadnego ogniska rdzy, być może dlatego, że samochód stał po wiatą w większości czasu. Blacha sama w sobie również nie była podatna na lekkie zarysowania.
Nie mam żadnych zastrzeżeń co do widoczności. Była ona dobra do przodu jak i do tyłu. Po zakupie trzeba się tylko przyzwczaić do "zasięgu" lusterka wewnętrznego.
Wszelkie przyciski były w łatwodostępnym miejscu, przejrzyste. No ogólnie nie mam żadnych uwag,
W zimie auto dosyć szybko się nagrzewało. Jednakże latem brakowało tej klimatyzacji, środek szybko się nagrzewał pod wpływem słońca oraz temperatury. Klima to obowiązek, bo nawiewy wiały i tak ciepłym strumieniem.
Nasza wersja była 3-drzwiowa. Logiczne, że dużo miejsca być nie może. O zabraniu dużej ilości bagażu czy zakupów nie ma mowy (chyba, że podrózujecie tylko w dwójkę). Bardzo często się zdarzało, że brakowało miejsce w bagażniku nawet po niedużej ilości zrobionych zakupów.
Nie jest to samochód klasy wyższej zatem wyciszenie nie było na wysokim poziomie, jednakże hałas powyżej 120 nie był nie do wytrzymania. Nagłośnienie też robiło robotę więc nie narzekałem :)
Spalanie mogło być mniejsze, z drugiej strony nie mam lekkiej nogi więc uznam, że jest na akceptowalnym poziomie.
Tanie auto za dobrą jakość (jak na swoją klasę). Polecam :)
Nie licząc wymian eksploatacyjnych takich jak oleje, filtry, rozrząd i pióra wycieraczek, to wymieniłem jedynie: - przednie LEDy do jazdy dziennej (320zł), - uszczelniacz wybieraka skrzynii biegów (138zł), - dwa cylinderki hamulcowe w bębnach (120zł), - prawy ogranicznik drzwi (80zł), - dociągnięcie linki hamulca ręcznego (25zł) Nie zdążyłem wymienić mechanizm otwierania maski oraz czujnik poziomu paliwa (jedyna usterka, która denerwowała ponieważ źle wskazywała stan paliwa).
W przeciągu tych 2 lat nie zdarzyła nam się ani jedna poważna usterka, a mało kilometrów tym autkiem nie robiliśmy. Pod tym względem mógłbym dać nawet 6 gwiazdek gdyby istniała taka możliwość. Powodowane to było może tym, że wszystkie wymiany wykonywałem na czas, a filtry wraz z olejem wymieniałem co 10tyś. km

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 16V 80KM 59kW [l/100km]

Ford Fiesta VI