Ocena kierowcy - Ford Focus I Sedan

Jooras ^ Śląsk, 11 lat temu
Silnik 1.6 16V 100KM 74kW
Rok produkcji 2004
Ford Focus I Sedan 1.6 16V 100KM 74kW 1998-2005 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Prowadzi się jak samochód z trochę wyższej półki, fantastycznie trzyma się zakrętów. Odbyłem niedawno jazdę próbną praktycznie nowym Hyndaiem i30 (firmowy samochód matki, przebieg ok. 300 km) i na ciasnych zakrętach mój 8-letni Focus prowadzi się znacznie lepiej i pewniej.
Kupiłem Focusa (1.6 100 KM benzyna, rocznik 2004) głównie dlatego, że ceny na rynku wtórnym były niskie w porównaniu np. z Oplem. I co? Zdecydowanie nie żałuję. Robię ponad 30 tysięcy rocznie po całym kraju, jak dotąd mnie nie zawiódł. Silnik nie nadaje się do sprintu spod świateł, bo dostaje wigoru dopiero na wysokich obrotach (wtedy pali jak smok). Nadrabia dość długimi biegami i elastycznością, w dodatku przy normalnej jeździe bez wciskania pedału gazu w podłogę pali niewiele. Przykład - dwie osoby, trasa Katowice - Warszawa tam i z powrotem, V max = 130 km/h, zmiana biegów przy 3-4 tysiącach rpm, średnie spalanie: 6.3 - 6.7 litra / 100 km. Jedynie przy dużych mrozach po mieście pije sporo. Bardzo fajny samochód na trasę, wystarczająco wygodne fotele, fantastycznie prowadzi się na krętych drogach. Pali za pierwszym razem nawet przy siarczystych mrozach (tej zimy rekord -26 stopni, odpalił bezproblemowo). Bardzo dobre hamulce jak na samochód tej klasy. Dość pochwał, teraz minusy. Tylne zawieszenie kiepsko znosi polskie drogi - kompletny remont jest drogi. Typowe usterki - czujnik prędkości (prędkościomierz pokazuje 0 w trakcie jazdy i czasami szarpie, na autostradzie niezapomniane wrażenia), przycisk podnoszenia prawej przedniej szyby. Mechanicy odradzili mi założenie instalacji gazowej co przy cenach benzyny potrafi zaboleć. Jedyna poważna wada jak dla mnie to korozja. Jak na rocznik 2004 zardzewiały spód klapy bagażnika i ranty drzwi to już wstyd, panowie i panie z Forda.
Silnik nie pali opon przy muśnięciu gazu, nadrabia za to całkiem długimi biegami, niezłą elastycznością i umiarkowanym spalaniem. Jeśli ktoś woli płynną, dynamiczną jazdę od sprintów spod świateł - raczej nie będzie narzekał.
Bez zastrzeżeń, czasami trochę haczy wsteczny. Ergonomia drążka - prawidłowa.
Rewelacja. Mimo, że to już dosyć stary model nadal daje masę radości z jazdy. Zdecydowany plus.
Kiepska widoczność do tyłu, bardzo wysoko położona tylna maska jak na osobówkę. Poza tym - bez zastrzeżeń.
Mimo srogich mrozów minionej zimy (rekord w czasie jazdy -26) ogrzewanie bez problemu dawało radę. Klimatyzacja bez zarzutu, chociaż wypada ją serwisować raz do roku.
Mierzę 195 cm wzrostu i nie narzekam, miejsca dosyć z przodu, z tyłu, całkiem spory bagażnik.
W środku nawet jadąc 140-160 km/h spokojnie da się rozmawiać i słuchać radia. Oczywiście to nie Bentley czy limuzyna prezydencka, ale jeśli ktoś oczekuje tego od kompaktowego sedana to powinien puknąć się w czoło.
Serwis nie jest mega drogi, oryginalne części o zaporowych cenach mają zamienniki. Spalanie umiarkowane jak na 100 KM i dość duży samochód.
Focusy na rynku wtórnym nie są drogie i moim zdaniem naprawdę warto! Oczywiście obowiązuje ta sama zasada jak dla wszystkich marek - aut wartych uwagi jest niewiele. Wiele Focusów wystawionych na sprzedaż to już skarbonki bez dna.
Mam dość bogatą wersję wyposażeniową (FX Gold), zdarzają się upierdliwe usterki ale ich liczba nie jest przytłaczająca.
Ponad 30 tysięcy rocznie i jak dotąd nie wystąpiła żadna poważna awaria, jeżdżę po całym kraju i jak dotąd mnie nie zawiódł.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 16V 100KM 74kW [l/100km]

6,8