Ocena kierowcy - Ford Focus IV Hatchback ST

Przebieg: 1 000 tys. km
Ford Focus IV Hatchback ST 2.3 Ecoboost 280KM 206kW 2019-2021 - Oceń swoje auto
Silnik : Zużycie paliwa w mieście,
Zawieszenie : Doskonałe proporcje twardość kontra komfort
Karoseria : Nadspodziewanie przestronne wnętrze.
Samochód otrzymałem na testy na 6 dni. Auto nowe z przebiegiem 7000 km. Jest to wersja ST Edition czyli pożegnalna (od 2022 wchodzi lifting) lepiej doposażona i limitowana. Samochód ma utwardzone zawieszenie w stosunku do zwykłego ST o 20% oraz ma mechaniczną (za pomocą specjalnego zestawu klucz i nakrętka) możliwość jego indywidualnej regulacji. Zadaje się ze są też inne opony o profilu 35 za miast 40. Wyróżnikiem jest jeszcze specyficzny niebieski kolor oraz maksymalne wyposażenie auta we wszystkie możliwe oferowane przez Forda dodatki z wyłączeniem szklanego dachu. W związku z tym że moje obcowanie z autem trwało jedynie 6 dni proszę nie taktować tego wpisu jako przemyśleń i wrażeń kierowcy, który użytkował samochód przez wiele tysięcy kilometrów, ale jako testera podobnego do tych którzy swoje testy umieszczają na Yutub-ie.
Silnik to fenomenalna jednostka napędowa. Mocy nie brakuje żeby się "wystrzelić" w zasadzie przy dowolnej prędkości. Elastyczność niczym w dieslu, rozkręcą się praktycznie z każdych obrotów. Dzięki temu co silnik robi z autem każda osoba którą miąłem okazje wieść na miejscu pasażera nawet wcześniej sceptycznie nastawiona co do możliwości posiadania mocno usportowionego auta po chwili zmieniała zdanie. Mam wrażenie że w aucie z nawiewów jest rozpalany jakiś gaz rozweselający bo po ledwie kilku zakrętach i przyśpieszeniach każdy jest roześmiany i zadowolony. I tak to moja rodzina w ciągu pierwszych 10 minut jazdy zmieniła zdanie co do sensu posiadania Focusa ST który już wiem że zastąpi moją Mazdę.
Doskonała, precyzyjna, genialna.
Prowadzenie to poezja a szczególne zakręty gdzie pomaga nam szpera wciągająca samochód w zakręt. Dzięki temu będąc na łuku możemy przyspieszać bez obawy o wyjechanie przodu. Wygląda to tak że gdy wchodzimy w niebezpieczny ostry zakręt lepiej jest docisnąć niż odpuścić.
Wszystko widać do tyłu i do przodu.
Trochę mniej intuicyjna obsługa nowoczesnego systemu. Po mimo kilku dni eksploatacji bez instrukcji ciężko jest dotrzeć do "zaszytych" funkcji Moja Mazda 3 choć jej system jest już dość leciwy bije w tym Focusa na głowa. No ale wszystkiego się można nauczyć.
Jest super! Znacznie więcej miejsca niż w wyższości compactów.
Nie mam uwag. W trybie Sport i Tor jest wyraźnie głośniej ale to nie hybryda Toyoty czy Lexusa. Tu ma się dziać i się dzieje. Poza tym w trybie Normalnym i Śliska Nawierzchnia jest podobnie jak w zwykłym Focusie.
I tu pełne zaskoczenie! Biorąc pod uwagę zakup tego auta z przeznaczeniem do codziennej eksploatacji czyli 90% w warunkach miejskich (Warszawa) postanowiłem sprawdzi go dogłębnie. Z domu do pracy w jedną stronę mam 38 km. Żeby się tam dostać musze przejechać praktycznie całe miasto w poprzek, czyli most na Wiśle, zatłoczone ulice i niezliczone światła. Postanowiłem wypróbować na tej trasie Forda w ustawieniu Śliska Nawierzchnia oraz w trybie Normalnym. Tryb Śliska Nawierzchnia znacznie spowalnia reakcje na gaz oraz sugeruje wcześniejszą zmianę biegu. I teraz UWAGA! Trzymają się zaleceń fordowskiej ekonianki trasę tę pokonałem ze średnim zużyciem paliwa 7.8 l/100 km zgodnie ze wskazaniem komputera. Nieźle co? W drugą stronę wypróbowałem tryb Normalny i jechałem jak zwykle to robię nie zawracając uwagi na podpowiedzi systemu ekonomizera. Zużycie paliwa w identycznych warunkach według wskazań komputera wyniosło 8,2 /100 km. Co ciekawe na co dzień jeżdżę Mazdą 3 z dwulitrowym silnikiem Sakyactiv, która słynie z oszczędnego spalania i mój wynik na tej trasie wacha się w przedziale 7,3 -7,5l/100 km. Co do spalania przy trybie Sport i Tor nie ma sensu tu czegokolwiek pisać. To indywidualna kwestia kierowcy i warunków w jakich się porusza autem. Powiem tylko tyle ze każde solidna dociśniecie gazu daje się odczuć w rosnącej średniej, ale coś za coś. Jeżeli zaś chodzi o spalanie w trasie skupiłem się na autostradzie gdzie przy ustawionym tempomacie na 140 km/h (pałska trasa po mazowieckich równinach) spalanie zaskoczyło mnie ale na in minus i wyniosło 10 l/100 km. W filmikach Yutub-owych testerów w identycznych warunkach samochód spalał 8,2-8,4 l/ 100 km.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.3 Ecoboost 280KM 206kW [l/100km]

9,3