Ocena kierowcy - Ford Focus IV Hatchback

Krzysztof, 4 lata temu
Silnik 1.0 EcoBoost 100KM 74kW
Rok produkcji 2018
Ford Focus IV Hatchback 1.0 EcoBoost 100KM 74kW 2018-2021 - Oceń swoje auto
Silnik : kultura pracy silnika + wyciszenie wnetrza.
Inne : Bezproblemowy filtr GPF, nie wypala się jak w dieslu pomimo jazdy typowo miejskiej. Na razie nie daje żadnych oznak życia.
Inne : na razie usterek nawet małych brak
Samochód do codziennej jazdy dom - praca - dom wręcz idealny, cichy, wygodny, mało pali. W dłuższych trasach nie męczy, dużo miejsca w środku. Niezłe standardowe wyposazenie - np systemy bezpieczeństwa. Pre-colision assist raz mnie uratował przed wjechaniem komuś w bagażnik. Line keeping alert (czy jakoś tak) tez działa OK - aktywnie skręcając lub wibrując kierownicą przy najechaniu na linię. Za to Inteligentny ogranicznik prędkości to pomyłka - strach pomyslec że to będzie obowiązkowe. Polecam kupić wersję z SYNC 3 (nie SYNC 2.5) - sterowanie głosowe po polsku działa bezproblemowo i intuicyjnie, (nawet czyta SMS-y) . Apple car Play i Androud Auto (niestety na kablu) działa bezproblemowo. Multimedia SYNC3 standardowe dają radę i pracują stabilnie a dla wymagajacych - patrz cennik opcji dodatkowych.
Zaskakująco cichy (lub dobrze wyciszony), mało pali, zaskoczenie - nie czuć wibracji (a to 3 cylindry). Max moment juz od 1400 obrotów sprawia, że fajnie się tym jeździ. Do wolnossącego juz bym nie wrócił.
manual 6 biegów - działa poprawnie brak niespodzianek, Jedynka mogła by być dłuższa.
fajnie trzyma się drogi, zero problemów na zakrętach. Wspomaganie kierownicy wyczuwalnie mocniejsze niz np. w focusie mk2. W czasie jazdy stabilnie i przewidywalnie. Jedzie jak po sznurku - ale to Focus :) ten typ tak ma.
co można po roku powiedzieć o karoserii - zero rdzy ale to nic szokującego. Przegląd roczny karoserii kosztuje w ASO niecałe 100 zł.
Do tylu trochę mało widac przy cofaniu, czujniki albo (i) kamera obowiązkowa. Dodatkowo mam przyciemniane szyby tylną i boczne tylne, i przy cofaniu w nocy jeszcze mniej widać.
bez zarzutu, wszystko na swoim miejscu, wsiadając pierwszy raz bez trudu można ogarnąć co gdzie jest i pojechać.
mam klimę automatycznę dwustrefową, działa normalnie daje radę latem i zimą. Pakiet Winter - polecam, ogrzewanie przedniej szyby o zimowym poranku jest nie do przecenienia.
Wsród konkurencyjnych kompaktów wnętrze focusa zrobiło na mnie najlepsze wrażenie, spasowanie jest bardzo dobre, po ponad roku nic nie skrzypi choć czasami jezdze po wertepach. Góra deski rozdzielczej i drzwi miękkie, dół twardszy ale dobrej jakości i nie ma piano black jak np w kii . Kieszenie w drzwach wyłożone miękkim materiałem i pojemne. Mała zgrabna kierownica fajnie leży w dłoniach, Z tyłu dużo miejsca na nogi, w porównaniu z innymi kompaktami które ogladałem czy testowałem jest chyba najlepiej.
najcichszy samochód jaki miałem, przed zakupem porównywałem m.in z aurisem, astrą i ceedem. Wszystkie one, a zwłaszcza Kia jest wyraźnie głośniejsza.
nie mam porównania z kosztami w innych ASO, ale wymiana oleju kosztuje 450zł, przegląd blachy - 100zł. Mało pali więc to plus. FORD zaleca wymiane oleju co 30 tys km, ale to słaby pomysł, wymieniam co 10 tys.
jakość w postaci ponad rocznej bezproblemowej i satysfakcjonującej eksploatacji - 5 gwiazdek :) ale cena mogła by byc niższa.
nie miałem na razie żadnych awaryjnych drobiazgów...
poważnych awarii tez nie było.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.0 EcoBoost 100KM 74kW [l/100km]

5,7