Ocena kierowcy - Ford Kuga I

Dawid, 13 lat temu
Silnik 2.0 Duratorq TDCi 140KM 103kW
Rok produkcji 2009
Ford Kuga I 2.0 Duratorq TDCi 140KM 103kW 2008-2012 - Oceń swoje auto
Silnik : 140 KM naprawdę wystarcza do dynamicznej jazdy tym samochodem, nawet, przy sporej masie i do jest chyba największe zaskoczenie \"in plus\" w tym pojeździe.
Podsumowując Ford Kuga to świetny wybór dla osób chcących mieć europejski samochód tego segmentu za dobre pieniądze. Ford po raz pierwszy zaatakował ten segment i udało mu się to naprawdę bardzo dobrze. Oczywiście zawsze znajdą się jakieś mankamenty, ale nawet malutkie minusy przytłacza ogrom plusów, wśród których króluje świetny design, niezawodność oraz cena. Ja szczerze polecam ten samochód każdemu, który ma jakieś wątpliwości przed zakupem samochodu.
Jest to moja pierwsza poważna przygoda z dieslem i oceniam jak najbardziej pozytywnie. Silnik mimo średniej mocy (niestety jak auto było kupowane nie był jeszcze dostępny motor w odmianie 160KM) sprawuje się całkiem przyjemnie, praktycznie cały czas miło i ochoczo ciągnie, szczególnie jak się minie małą, ale odczuwalną turbodziurę, bo prędkości 160-170 km/h w Niemczech cały czas jest w porządku, więcej niestety jeszcze nim nie jechałem. W środku jest całkiem cicho, co także jest dużym plusem.
Także jest całkiem nieźle, biegi wchodzą w małym oporem, ale bardzo precyzyjnie. Dla mnie mogłyby być jednak trochę inaczej zestopniowane niektóre przełożenia. Przy 50-55 km/h na \"trójce\" jest troszkę za dużo obrotów, a na \"czwórce\" troszkę za mało, ale ogólna ocena to db+.
Prowadzenie tego samochodu to prawdziwa przyjemność, mam cały czas włączony tryb sportowy i dla mnie jest idealny. Auto reaguje wzorowo na wszystkie ruchy kierownicą, a co także fajne kierownica kręci się delikatnie. Na zakrętach auto trzyma się jak przyklejone drogi. Zawieszenie jest twardawe, ale takie właśnie ma być, bo to samochód, a nie statek, który ma pływać.
Jest ok, w sumie nie ma się do czego przyczepić, może trochę za grube słupki między przednią szybą, a drzwiami. Do tyłu też jest ok.
No i tutaj prawdopodobnie najgorsza ocena, choć wszystko jest fajnie porozmieszczane, wszystko pod ręką, drążek zmiany biegów w rewelacyjnym miejscu, ale wykonanie tego auta to istny dramat (podobnie było w Focusie). Plastiki są może i fajne pod względem wyglądu i dotyku, ale co z tego jak spasowanie niektórych elementów, nie mówiąc o tym, jak to wszystko trzeszczy i tłucze się szczególnie w zimie jest karygodne w aucie za ponad 100 tysięcy złotych.
Klimatyzacja działa w porządku, ogrzewanie także, w zależności od pory roku mamy to, co chcemy, ale największym minusem jest czas w jakim Kuga się nagrzewa. Dość często w zimie na krótkich dystansach wskazówka temp silnika ani drgnie, a co za tym idzie i w środku zimno. Ogółem jednak narzekać nie narzekam.
Ja jestem normalnej postury i dla mnie miejsca jest ok, choć są tacy, co im tego miejsca brakuje. Z przodu wystarczy, z tyłu także, tylko bagażnik mały, chyba nawet mniejszy niż w Focusie.
Wyciszenie jest pierwszorzędne i dlatego taka ocena. Idealnie byłoby, gdyby plastiki się nie tłukły tak jak potrafią to robić. Na trasie jednak nic specjalnie nie huczy, więc ocena w pełni zasłużona.
Jest bardzo miło i przyjemnie. Średnia - w większości miasto i krótkie dystanse to na chwile obecną 7.2 l/100 km. W trasie nie ma problemu zejść do poziomu 5.5 l/100 km (oczywiście bez szaleństw), a przy normalnej jeździe autostrada + normalne polskie drogi wyszło mi 6,4 l/100 km. W większości na autostradzie utrzymywałem prędkość 140-150 km/h. Jak dla mnie rewelacja jak na silnik 2 litry i masę tego samochodu.
Poza trzeszczącymi plastikami większych minusów nie ma, a cena jest naprawdę dobra. Mój egzemplarz kosztował 105 900 PLN i nie żałuję tych pieniędzy, chociaż to auto to mimo wszystko bardziej zabawka i bulwarówka niż \"król bezdroży\". Można się nim pobawić, dalej zajedziemy niż Mondeo, ale na ostre tereny nie ma się co pchać, bo tutaj nawet nie ma możliwości pokombinowania z napędem.
Auto było w serwisie dwa razy i raz jeszcze przed odbiorem spalona była już żaróweczka od oświetlenia z tyłu. Pierwszego dnia przy odbiorze auta spalony był bezpiecznik wycieraczek, a mniej więcej po pół roku był problem z lewym, przednim reflektorem, coś tam nie było dobrze wpięte. Reszta to chyba jedna akcja serwisowa.
Auto jeszcze nigdy nie zawiodła i oby tak dalej. Za każdym razem odpala bez problemu, nic innego także się nie dzieje. Samochód jest naprawdę \"bezawaryjny\", podobnie było z poprzednim Fordem, czyli Focusem mk II. W tym punkcie należy się mocna \"piątka\" do której można się pokusić o dołożenia plusa. Dla mnie Ford to naprawdę niezawodna marka.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 Duratorq TDCi 140KM 103kW [l/100km]

6,4