Ocena kierowcy - Ford Maverick I

Suworow, 15 lat temu
Silnik 2.4 12V 124KM 91kW
Rok produkcji 1993
Ford Maverick I 2.4 12V 124KM 91kW 1993-1996 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : W ternie naprawde daje radę i tam gdzie \"zawodowcy\" w super wypasionych furach po 50 -80 tys wdrapywali się mozolem i hukiem to ja z synem na opnkach AT spokojnie wjechalem nawet bez reduktora .Fajny wózek na zimę przynapędzie na 4 koła nic nam nie straszne .
Przeniesienie napędu : głosna skrzynia , często pada zupełnie
Silnik : wersje benzynowe bardzo dużo palą
Zawieszenie : delikatne elemnty zwieszenia , padają na polskich dziurach
Fajny pomysł ale kiepska realizacji rozumiem czemu jest tak tani w zakupie i kłopotliwy w utrzymaniu . -brak odpowiedniej skrzyni biegów do niego -brak blokady mechanizmu tył , lub zmiany w samym moście aby auto nie ślizgało się na trawie -słabe zabezpieczenie antykorozyjne -auto nie przygotowane na warunki zimowe -kto ma benzynę to wie z czym kłopot -Ma dobre możliwości terenowe i wiele razy mnie zadziwił ale nie daje pewności że nie rozpadnie się sam z siebie w terenie
Silnik żyje własnym życiem. Bardzo głośny i paliwożerny zimą to masakra. A latem równie żle .Z gazem działa jako tako nie ma utraty mocy ale spalanie benzyny to kosmos.Sprawdzałem z 10 czujników ,sondę itd i nikt nie wie czemu tyle pali .Jedyna zaleta że rozrząd jest na łańcuchu
Biegi wchodzą jak w Ursusie C-330 . Bardzo męczące i niewygodne , długi skok i delikatna skrzynia to największe wady tego auta .Brak pewności czy nam się nie rozsypie w terenie , szybko pada łożysko oporowe i ogólnie skrzynia lubi huczeć .Najgłośniejsze biegi to 1 i 3 ,cicha jest 4.Trochę pomogło dolanie ceramizera do skrzyni .
Ok tylko , jeśli mamy sam tych to auto się żlizga nawet na trawie , zero przyczepności jazda jak dużym fiatem zimą . Napęd 4x4 dziala poprawnie ale cały czas strach czy się nie rozpadnie gdzieś w lesie lub na hałdzie.Reduktor też bez problemu czasami potrzebny w terenie by go ruszyć nie narzekałem,Jedna duża wada brak blokady tylnego mechanizmu różnicowego to jego największa wada w terenie.Wysokie zawieszenie i fabryczne metalowe osłony na silnik i zbiornik paliwa to duży plus
Do przodu i na boki super ,siedzimy naprawdę wysoko , bardzo miłe uczucie . Do tylu gorzej bo jest koło ale nie ma tragedii .Duże solidne lusterka dają radę. Bardzo dobre światła + dodatkowe fabryczne halogeny zasługujące na pochwałę. bardzo łatwe i przyjemne parkowanie .
Z jednej strony wszytko na swoim miejscu ale takie jakieś delikatne że zaraz odpadnie a przyciski od szyb to tragedia .Auto projektowane przez małych Japończyków dla nich.Rozmieszczenie logiczne i dobre tylko takie mikre .genialny schowek na narzędzia pod tylną kanapą , fajnie składane i regulowane tylne siedzenia .Kiepski paten na przednie fotele w wersji 3 drzwiowej po cofnięciu wraca na pozycję startową a nie tak jak miał ustawione kierowca .
Nie można narzekać szybko się nagrzewa szyby nie parują ,szyberdach nie przecieka i doprowadzone kanały wentylacyjne do tylnich siedzeń. Wadą jest marznąca i terkoczaca linka od prędkościomierza .Dmuchawa bardzo wydajna .
Nie jest to duży samochód i jeszcze wymyślony przez niskich ludzi ale jeśli masz mniej niż 185 cm i ważysz mniej niz 125 kg to będziesz zadowolony. W wersji 3 drzwiowej 4 osoby jadą bardzo wygodnie ,bardzo duzo miejsca z tyłu (kłopot tylko z wysiadaniem) Dla 5 osób dorosłych to już małe wyzwanie ale trudno.
No to kłopot -silnik jest głośny -skrzynia prędzej lub później wyje -no i rozmiary auto Nie nie jest cicho , uczucie jazdy STAREM 200 Można się przyzwyczaić ale jeśli ktoś jeździ innym dobrej klasy samochodem to będzie go to irytowało .Lub druga opcja włączyć radio i nic nam nie przeszkadza.
Bark ekonomiczności auto pali od 12 L/LPG na trasie do 16l/LPG miasto przy napędzie tylko tył. Jeśli jedziemy w teren pali ile chce. Diesle palą od 10 l /100 Spalanie benzyny zaczyna sie od 13-14 l/100 według instrukcji a praktycznie pali ile chce
Ocena dobra ponieważ -jest to naprawdę tania terenówka -wysoko zawieszona daje radę w mieście i terenie -dużo mechaniki mało elektroniki szkoda że mechanika jest tak delikatna i niedopracowana. Prędzej czy później padnie na skrzynia biegów i zawieszenie się wytłucze ale nie będzie nam żal bo auto tanie było
drobiazgi się nie psują , Wszytko działa ,nawet żarówki się nie palą Nie mam czego się czepiać.Drobiazgi są OK. Szumi ,terkcze linka od prędkościomierza, pękł w czasie jazdy w terenie fotel kierowcy i czasami coś hałasuje gdzieś pod tapicerką a potem przestaje .Jak ktoś jest na to wyczulony to zwariuje.
Tu mnie japońska technologia rozczarowała a może wykonanie hiszpanów: -po 100 tys chłodnica do wymiany po prosty się rozpadała w dłoniach -kiepska skrzynia biegów bardzo delikatna nie daje sobie rady z tak ciężkim autem -za delikatne zawieszenie przód szybko padają łączniki stabilizatora i cała reszta wystarczą nasze dziury nie trzeba ternu -silnik benzyna głośny i wydaje podejrzane odgłosy -czasami auto zaczyna sobie rdzewieć

LPG - zużycie paliwa dla silnika 2.4 12V 124KM 91kW [l/100km]

13,3