Ocena kierowcy - Ford Mondeo II Hatchback

Silnik 1.8 i 16V 115KM 85kW
Rok produkcji 1998
Ford Mondeo II Hatchback 1.8 i 16V 115KM 85kW 1996-2001 - Oceń swoje auto
Inne : Komfort jazdy
Jeżdżę moim monde od 2 miesięcy. W tym czasie przejechałem ponad 2 tys kilometrów z czego większa połowa była po mieście. Do tej pory (odpukać) nie zdarzyło się nic poważnego. Kupiłem to autko w średnim stanie (poprzedni właściciel nie dbał o niego). Samochód był obarczony kilkoma drobnymi usterkami, które udało mi się usunąć we własnym zakresie mimo, że nie mogę powiedzieć o o sobie złota rączka. Jestem z samochodu zadowolony. Cenię go za dynamikę, przestronność oraz komfort jazdy. Jak każdy samochód i ten posiada wady: duże zużycie paliwa (9,5 l/100 w cyklu mieszanym z przewagą miasta)oraz mnogość drobnych usterek. Polecam samochód osobom, które cenią sobie komfort, ale nie mają funduszy na mesia albo beemke. Następnym moim samochodem prawdopodobnie będzie monde, tylko z mocniejszym silnikiem :)
Elastyczność silnika to jedna z największych zalet tego auta, która mocno przydaje się zarówno na trasie jak i w mieście. Ja z niej korzystam przede wszystkim w mieście kiedy chcę zmienić pas na inny. Mogę wtedy przeciągnąć obroty nawet do 6000 nie narażając silnika. W ten sposób na drugim biegu osiągam ponad 80km/h.
Bieg pierwszy trochę ciężko wchodzi jak skrzynia jest zimna. Po rozgrzaniu jest już ok. Reszta biegów to bajka, wchodzą jak nóż w masełko - można przerzucać dwoma palcami.
Układ jezdny sprawuje się świetnie. Dobrze tłumi nierówności dróg, a na zakrętach świetnie trzyma się drogi. Nie ma tendencji do przechylania się na zakrętach. Dorzucę tu, że układ kierowniczy ze wspomaganiem chodzi lekko co bardzo przydatne jest przy parkowaniu i manewrowaniu po ciasnych uliczkach osiedla. Jednocześnie nie jest zbyt wrażliwy i na kierownicy można znaleźć oparcie dla rąk.
Widoczność do przodu i na boki jest bardzo dobra. Lusterka wsteczne również dają dobrą widoczność. Natomiast widoczność do tyłu jest mocno ograniczona przez wysoki tył oraz zagłówki. W czasie parkowania tyłem należy pomagać sobie bocznymi lusterkami.
Wszystkie przełączniki są w zasięgu ręki.
Wentylacja jest słaba. Na wyższych biegach staje się głośna. Ogrzewania jeszcze nie sprawdziłem bo kupiłem samochód wiosną. Ogrzewanie elektryczne przedniej i tylnej szyby jest skuteczne, woda szybko odparowuje.
Fotel kierowcy i pasażera jest bardzo wygodny. Nawet przy dłuższej trasie nie męczy. Rewelacyjnie trzyma na zakrętach (siedzenia kubełkowe). Fotel kierowcy posiada regulację wysokości oraz wybrzuszenia oparcia na odcinku lędźwiowym. Wadą foteli jest utrudnione wsiadanie i wysiadanie ze względu na spory boczek oraz nisko umieszczony fotel. Szerokie boczki oraz daleko umieszczone fotele od siebie nie pozwalają na danie całusa pasażerce siedzącej obok - dla niektórych to może być zaletą :) Pasażerowie ze wzrostem do 180 cm jadący z tyłu nie powinni narzekać na brak miejsca. Jest go pod dostatkiem zarówno na nogi jak i nad głową. Wygodnie mogą siedzieć 2 osoby, trzecia osoba siedząca na środku ma mało miejsca na nogi ze względu na wysoki i szeroki tunel w podłodze.
Silnik daje o sobie znać już dość wcześnie bo przy około 3000 obr/min. Szum wiatru staje się słyszalny przy prędkości powyżej 120 km/h.
Samochód spala mi średnio 9,5l/100km w cyklu mieszanym z przewagą po mieście. Po mieście jeżdżę na krótkich odcinkach do 10km i często natrafiam na czerwone światła i korki.
Samochód kupiłem używany od właściciela, który nie dbał o niego. Posiadał mnóstwo drobnych usterek, które udało mi się usunąć samemu. Wymieniłem: - uszczelki zewnętrzne drzwi pod szybami (miały wybrzuszenia i zaczynały rysować szyby), - siłownik klapy bagażnika (klapa nie podnosiła się automatycznie). Naprawiłem również zamek bagażnika (był zabrudzony i nie otwierał się). Usterce uległo ogrzewanie przedniej szyby-z tym sobie jeszcze nie poradziłem.
Poważnych usterek nie miałem. Jedynie tłoczek zacisków przedniego prawego hamulca był skorodowany i hamulec nie odbijał całkowicie. Jednak ta usterka nie powodowała unieruchomienia samochodu i spokojnie dojechałem do mechanika.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 i 16V 115KM 85kW [l/100km]

9,5