Ocena kierowcy - Ford Mondeo III Hatchback

Grzesiu, 14 lat temu
Silnik 1.8 16V 125KM 92kW
Rok produkcji 2003
Ford Mondeo III Hatchback 1.8 16V 125KM 92kW 2001-2007 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : przede wszystkim zaiweszenie - kompromis pomiędzy komfortem a dynamiką. Zaskoczyła mnie także przestrzeń dla pasażerów z przodu i pojemność bagażnika.
Silnik : j.w pompa paliwa
Auto dla ludzi ceniących dobre właściwości jezdne i nie lubiących się wyróżniać. Dużo jest takich fordów na naszych drogach. Nie słuchajcie złych opinii o fordach, bo wymyślają je ludzie, którzy nigdy w życiu nie mieli takiego samochodu. Miałem dużo aut różnych producentów i Ford jest jednym z najlepszych. Myślę, że jeżeli nadal nie będzie mnie stać na moje wymarzone Subaru Legacy to następnym moim autem będzie właśnie Ford. Być może nowszy model, albo wersja z lepszym silnikiem.
Jednostka bardzo elastyczna. Zmienne fazy rozrządu robią swoje. na 3 biegu bez problemu od 30km/h do ok 120 km/h przy wyprzedzaniu! 2.0 na pewno jest bardziej dynamiczny, ale z kolei lubi sobie wypić.
Precyzyjna. Jedynka lekko haczy. Dzięki elastycznej jednostce napędowej nie trzeba dużo \"machać\" drążkiem zmian biegów
Lubię szybką jazdę, więc dla mnie zawieszenie, mimo że twarde, jest bardzo dobre. Z niedowierzaniem wchodzę w zakręty. Po ponad 130 tys po naszych drogach chyba czas na mały remont zawieszenia, bo nie jest już to co było jakieś 40tys km temu.
Do przodu bardzo dobra, na boki także. Do tyłu w wersji hatchback niej est zbyt dobrze ( chociaż w sedanie pewnie wcale nie jest lepiej). Trzeba się przyzwyczaić, że trudno wyczuć gdzie kończy się auto. Można przecież za niewielką cenę kupić czujniki cofania.
Widać, że era Forda Sierry i starych Escortów odeszła i bardzo dobrze. Wszystko bardzo dobrej jakości. Ford osiągnął bardzo wysoki poziom w wykończeniu. Wszystko jest tam gdzie powinno. Trzeba się przyzwyczaić, że drogowe światła włącza się inaczej. Jedyna rzecz, która mnie denerwuje to maska otwierana kluczykiem. Ten kto to zaprojektował nie pomyślał o konsekwencjach... W moim fordzie zamek przesunął się do środka i teraz przy każdym otwieraniu maski muszę próbować wcisnąć atrapę lekko do środka. Tylko czekam aż pęknie...
Nagrzewa się i chłodzi bardzo szybko. Klimatyzacja działa bardzo dobrze. W jesienne dni przydaje się także podgrzewana przednia szyba.
Z przodu jest bardzo dużo miejsca. Z tyłu już niekoniecznie. Ale to przecież nie limuzyna do ślubu. Dużo daje także duża przednia szyba.
przy niskich obrotach prawie nie słychać silnika. Na postoju bardziej słychać wentylator niż silnik. Przy wyprzedzaniu i prędkości ok 90-140 km/h mogłoby być lepiej. Bagażnik nie jest dostatecznie dobrze odizolowany od kabin, gdyż słyszę nawet niezabezpieczane gazety przemieszczające się. Tylna półka bardzo stuka, ale to można łatwo naprawić podkładając jakąś gumę między jej koniec a tylną klapę.
W trasie jest ok, przy mojej dość szybkiej jeździe spala ok 7,5-8 litrów ( przynajmniej tak podaje komputer) w mieście mogłoby być lepiej. Mi nieczęsto udaje się zejść poniżej 9,5 litra, chociaż moja dziewczyna jeżdżąc nim potrafi zejść poniżej 9 litrów. (?)
Gdy przymierzałem się do kupna miałem ok 35 tys zł. Zastanawiałem się nad Laguną, Passatem i właśnie Mondeo. Nie żałuję wyboru bo za taką cenę Passat miałby wtedy ok 10 lat a laguna jest jednak trochę mniejsza i zawieszenie jest w niej raczej miękkie.
-Stukająca tylna półka. -Uciążliwe otwieranie maski kluczykiem, gdy auto jest brudne nie obejdzie się bez wody i mydła żeby umyć ręce. -Brak regulacji wysokości podłokietnika z przodu
Samochodem przejechałem ponad 100 tys km. Raz tylko zepsuła się pompa paliwa. Spowodowane było to zanieczyszczonym paliwem, które zatankowałem na pewnej stacji w górach. Ogólnie samochód jest bardzo wrażliwy na paliwo złej jakości. Poza tym jednym przypadkiem i podstawowymi zabiegami typu płyny, filtry, klocki itd. Brak poważnych usterek

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 16V 125KM 92kW [l/100km]

9,4