Ocena kierowcy - Ford Mondeo III Sedan

zawi, 6 lat temu
Silnik 1.8 16V 110KM 81kW
Rok produkcji 2002
Ford Mondeo III Sedan 1.8 16V 110KM 81kW 2001-2007 - Oceń swoje auto
Silnik : Po 240 tkm aby miał ciśnienie równe na wszystkich cylindrach po 14 at - to jest fenomen. Do tego całkiem żwawy jak na 110 KM. Obawiałem się czy aby nie będzie w złym stanie aby do niego gaz wrzucić, ale można śmiało. Do tego łańcuch rozrządu - czyli żywotnie, no i jak jest paliwo to zawsze pali - nawet w mrozy. Bierze trochę oleju, ale na to można przymknąć oko przy takim przebiegu.
Karoseria : Korozja, korozja, korozja - wszystkie drzwi i prawy błotnik
Inne : Pływak, przez który nie wiadomo czy w baku jest jeszcze paliwo i ile
Ford mnie rozczarował. Sprawia wrażenie dużego topornego auta, w którym nie do końca jest wygodnie. Do tego dochodzą dziwne niedogodności o których mowa dalej. Mi osobiście to auto nie odpowiada i już nie wybrałbym Mondeo. Ogólna ocena 3+
Silnik daje radę. Jak na 110 KM to jest całkiem żwawy. Nie miałem z silnikiem problemów, pali nawet w zimie. Może nie zawsze odpala za pierwszym dotknięciem, ale nie zdarzyło się aby nie odpalił. Pomierzyłem mu ciśnienie na cylindrach - na wszystkich równo po 14 at. Mechanik był w szoku, że to rzadkość. To jest chyba najmocniejsza strona tego auta, chociaż mi trochę mocy brakuje, bo lubię zdecydowanie wyprzedzać, a nie czekać aż będzie pusto. Podczas wyprzedzania za mało mocy i trzeba się czaić. Poza tym bierze olej - ile tego nie sprawdziłem, ale od zmiany oleju po roku zapaliła się kontrolka oleju. Dlatego dałbym mocne 4+ Ale jak komuś kucyków nie trzeba, to silnik niemal doskonały.
Nie jest źle, ale haczy. Trzeba bardo uważnie zmieniać biegi, aby nie haczyć. Dlatego 4 pkt. Poza tym 0 problemów. Nie wyrzuca biegów. Jeśli zmienia się z wyczuciem, delikatnie to jest OK. Ale uważam, ze jest to jakaś niedogodność, bo np w MB biegi wskakiwały niemal same. Ogólnie dałbym 4
Trochę miękki. Porównując do A4 to chyba słabszy układ. Natomiast nie jest źle. Nierówności wybiera ok. Jak na razie na polskich drogach się nie wyrobiło. Auto przywiozłem z Niemiec, więc zawieszenie OK. Gdyby było bardziej dopracowane to dałbym 5, ale to taki drobny mankament. Porównując do A4 zawieszenie na pewno trwalsze i to jest duży plus - w A4 raz do roku trzeba było coś robić w zawieszeniu. Dlatego daję 4+.
Widoczność przeciętna, troszkę słupek przeszkadza, do tyłu też trochę ciężko bo jest to długie auto. Jednak tragedii nie ma. Za widoczność dałbym 4 z małym minusem.
Moim zdaniem słabo. Na pewno dużo słabiej niż w MB 124 CE. Najbardziej mnie wkurza fotel kierowcy. Ciężko w nim przyjąć dobrą pozycję. Łapię się na tym, że zawsze po wejściu do auta zajmuję pozycję lekko przekrzywioną w prawą stronę. Fotel nie (obejmuje) kierowce jak to jest w A4 i w MB Uważam, że fotel nie jest wygodny. Podłokietnik to jakieś nieporozumienie. W A4 był przytwierdzony do fotela i był zawsze pod łokciem, a tu w zasadzie bezużyteczny. Zajmując pozycję przy kierownicy trzeba się wychylać aby użyć konsoli środkowej. Trzeba mieć długie ręce - jak praprzodkowie naczelnych. Przełącznik świateł drogowych też bez sensu. Można się pomylić i pozostawić auto na światłach, bo wyłącza się w pozycji 12:00, podczas gdy da się jeszcze przekręcić na pozycję 11:00 - tak kobieta mi aku rozładowała. Ale rozwiązanie bez sensu. Powinno się wyłączać do oporu. Uważam, że ergonomia to jeden z najsłabszych punktów tego auta.
Słabo. Szyby strasznie parują, trzeba włączać klimę. Natomiast klima działa fajnie, chociaż to manual, to da się nią łatwo ustawić. Ogrzewanie też jest całkiem ok, chociaż myślę, że mógłby się nagrzewać trochę szybciej. Na pewno największy plus to klima. Ogólnie daję 4-.
Przestrzeń w tym aucie jest wystarczająca albo nawet za duża. W każdym razie mam 178 cm i 86 kg i nie zauważyłem aby brakło mi miejsca. Siedząc z tyłu też było ok. Nie dotarły do mnie żadne skargi co do miejsca w aucie od pasażerów. Myślę, że można przyjąć, że miejsca jest opór.
Auto słychać. Słyszę silnik, a przy jeździe na autostradzie wyraźnie słychać, że od 120 robi się coraz głośniej. Na pewno nie jest to A4 ani MB. Pewnie z racji słabego silnika. Jednak słyszę też trochę laczki. Kupiłem z założonymi dystansami więc nie wiem czy to nie jest wina tych dystansów, ale taki fakt odnotowałem. Uważam, że nie jest źle, ale do elity bym tego auta nie wciągnął. Ocena 4- przez szybkie parowanie
Odnośnie zużycia paliwa, to szału nie ma. Auto nie ma mocy, więc konieczne jest wkręcanie go na obroty. Spalanie na trasie to 8,5 l PB95 przy prędkościach 80-120. Najczęściej jeżdżę z prędkością 100-110 km/h. Na autostradzie 130 - spalanie na poziomie 9 l, a miasto 120 tys mieszkańców to 10 l. Poza tym koszty przeciętne (nie odczułem różnicy z A4), ale robiłem tylko drobne rzeczy - poniżej info. Ocena wg mnie to 3+ bo auto niczym szczególnym się nie odznacza ani na plus ani na minus.
Jakość auta jest przeciętna. Cena auta nie jest wysoka, więc relatywnie nie jest źle. Ale jednak jakość mnie denerwuje - może dlatego, że nie jeździłem Fiatami, Daciami, Tatą itp. Ale po Mondeo spodziewałem się lepszej jakości fotela kierowcy, blachy, która zachodzi rudą, pierdółkami, które nie działają i utrudniają życie, ergonomią, która nie jest dopracowana i wentylacją. Mimo wszystko jest to auto klasy średniej i na tym poziomie oczekuje się czegoś więcej. Dałbym ocenę 3+
Z drobnych usterek to trochę jest - przełącznik wysokości fotela się popsuł, zawiesza się pływak w zbiorniku, przez co kontrolka nie informuje o rezerwie, a poza tym ogólnie źle wskazuje rezerwę i trzeba wozić zapas w kanistrze, przepaliła się żarówka drogowych, kluczyk szwankuje, centralny zamek z kluczyka działa jak chce, domykanie szyb nie zawsze działa, przeguby 2 do wymiany - kosztu ciężko porównać, bo nie pamiętam dokładnie ile kosztowały do Golfa, ręczny nie trzyma, bierze olej, aku szybko się rozładowuje - wystarczy na 3 h pozostawić na światłach.
Korozja - wszystkie drzwi i błotnik korodują. Bardzo mnie to drażni i zniechęca mnie do tego auta. Ponieważ nie było żadnych poważnych awarii, dlatego daję przeciętnie 3+

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 16V 110KM 81kW [l/100km]

8,9