Ocena kierowcy - Ford Mondeo V Liftback

Ford Mondeo V Liftback 2.0 TDCi 150KM 110kW 2014-2019 - Oceń swoje auto
Silnik : Ekonomia
Inne : Wygoda
Inne : Brak
Jestem bardzo zadowolony z tego samochodu, ma kilka minusów, ale i tak na tle konkurencji, oferuje znacznie więcej
Super pod względem ekonomii, przyśpieszenie na 1. i 2. też lepsze niż w nie jednym dużo droższym aucie, prędkość maksymalna to 230 km/h, czego chcieć więcej? Niestety na 3 biegu i wyżej, to auto już nie przyśpiesza, a przynajmniej zostaje w tyle za benzyniakami, no i dźwięk, już nawet nie mówię o klekocie diesla, bo albo ładny dźwięk, albo ekonomia, ale ten silnik jest strasznie głośny i lubi nim potrząsnąć
Nie wiem co można by było chcieć więcej od manualnej skrzyni, nie jest to sportowa skrzynia rodem z porsche, w której nie potrzebujemy sprzęgła, ale jest precyzyjna, gałka zmiany biegów ładna i wygodna, na wielki plus zasługuje to 6. bieg, jedynie do czego można się doczepić to krótka 1., ale to już bardziej wina diesla niż skrzyni.
Jeździłem już kilkoma autami w życiu, tańszymi i dużo droższymi niż mondeo, ale w żadnym z innych aut układ kierowniczy nie był tak precyzyjny, a przy tym wygodny, nie czuje się tu każdej kostki i dziury, a mimo to każdy najmniejszy ruch kierownicą, jest odzwierciedlany na drodze, jedynie do sportowej jazdy na zakrętach, jest za miękki
To auto po mimo upływu prawie 7 lat nadal robi na mnie i wielu dobre wrażenie, bardzo eleganckie, a dzięki przedniemu grillowi trochę agresywny, wygląd mocno psują tylnie lampy, które na tle całego auto się mocno postarzały i małe felgi (polecam szukać egzemplarzy z większymi niż 18'')
Niska wysokość siedzenia i słabe lampy nie ułatwiają kierowania, już i tak ciężkim prawie 5 metrowym autem, natomiast poza tym wszystko ok, szyba przednia duża i przejrzysta, widok w lusterkach ok, czasem też słupki przeszkadzają w pokonywaniu zakretów
Wygoda to chyba największy, albo prawie największy plus tego auta, gdyby mój egzemplarz miał jeszcze wentylowane fotele, to bym z niego nie wysiadał, potrafiłem zrobić w nim 1200km na raz, zatrzymując się jedynie z 2 razy na kilka minut, pasażer z przodu, ma jeszcze wygodniej, jedynie z tyłu na dłuższe trasy, raczej bym nikogo dorosłego nie sadzał, powyżej 170cm będziemy uderzać głową w dach
Klimatyzacja 2 strefowa automatyczna działa świetnie, od razu po włączeniu silnika, nawet przy upałach rzędu 30+ stopni, wieje natychmiast bardzo zimnym powietrzem, na plus także podgrzewane fotele, jakbym teraz wybierał, to jeszcze koniecznie bym dobrał podgrzewaną kierownicę i wentylacje foteli. Na duży minus, czas nagrzewania silnika zimą, przy zwyczajnych mrozach, około -4 stopnie, zanim auto zacznie grzać, potrafi minąć z pół godziny
Super wygodnie dla kierowcy i pasażera z przodu, jednak z tyłu na dłuższe trasy tylko dzieci do 170cm i to najlepiej dwoje dzieci.
Największy minus tego auta, wygłuszenia praktycznie nie ma, na dowód wymienię dokładnie jakie jest. - około 2m kwadratowe na klapie od silnika (w praktyce i tak nie działa) - po około 0,5m jakiejś wełny na wszystkie drzwi To jest śmieszne, żeby w aucie za 110tys. nie było wygłuszenia, ja osobiście samemu pierwsze co to wygłuszyłem to auto i jest już ok.
Na co dzień, autem się jeździ prawie za darmo (mówię o trasach, ponieważ kupowanie takiego auta z myślą o mieście, jest zwyczajnie głupie) na autostradzie przy prędkościach 140km/h pali 6-7L, natomiast gdy mam czas i włączę tempomat na 90km/h to spalanie spada na 2,9L/100km, nie przychodzi mi do głowy, żadne inne auto tej klasy i tych gabarytów, którym dało by się jeździć za taką cenę. Na baku 60l da się zrobić 2000km. Jedyny minus, to wysokie koszty napraw olejów, filtrów itp.
Ciężko dostać lepsze auto w tej cenie, zwraca się bardzo szybko, materiały w zasięgu wzroku są dobrej jakości, plastik pojawia się na dole drzwi i nie razi jakoś mocno
105 tys. km i jak dotąd jedna usterka, odkręcił mi się filtr oleju, ale to chyba bardziej wina mechanika niż samego auta
105 tys. km i jeździ, żadnych problemów

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 TDCi 150KM 110kW [l/100km]

5,6