Ocena kierowcy - Ford Orion III

Silnik 1.8 D 60KM 44kW
Rok produkcji 1993
Okres użytkowania: 5 lat
Ford Orion III 1.8 D 60KM 44kW 1990-1994 - Oceń swoje auto
Inne : Posiadam beżową welurową tapicerkę a deska też jest bezowa co w escortach i orionach jest rzadkością.Naprawdę znajomi są pod wrażeniem :)
Silnik mogę ocenić przeciętnie ale jeśli chodzi o spalanie to rewelacja na odcinku Kutno-Kraków średnie spalanie wyszło 4,8L. Najgorzej jest zimą bo po prostu nie chce odpalać ale jeśli zadba się o kompresję i świece żarowe to odpala nawet przy -10.
Skrzynia jest OK. Jedyne co mi się przytrafiło to pękł mi drążek od lewarka do skrzyni ale wiadomo wytrzymałość materiału choć to nie jest sportowa skrzynia a ja chciałem szybko zmienić bieg.
Widoczność doskonała we wszystkie strony.Rewelacja oczywiście w porównaniu z nowymi konstrukcjami gdzie słupki są grubsze (grubsze słupki - sztywniejsza i bezpieczniejsza konstrukcja)
Wszystko w zasięgu ręki! Choć w starszym Orionie miałem elektrykę szyb na drzwiach i to było lepsze rozwiązanie ale pomiędzy fotelami też jest dobrze. Kwestia przyzwyczajenia.
Ogrzewanie bardzo dobre.Jak na diesla szybko sie nagrzewa wnętrze a wentylacja latem też jest dobra.Nawiew w lato na 2 i na ciałko i jakoś daje rade.
Przestronność oceniam bardzo dobrze.Wiadomo, zero krągłości=więcej miejsca. Ja mam 175cm i siedzę wygodnie a za mną siedzi osoba o wzroście 193cm i nie dotyka kolanami o fotel ale ma nad głową miejsca na palec.Według mnie jest OK
Trzeba przyznać, że silnik sobie klekocze ale nie mogę powiedzieć, że natarczywie brzmi. Oczywiście w nowych samochodach to wyciszenie jest rewelacyjne ale mówimy tudzież piszemy o samochodzie 16letnim. Przy 120km/h i 2800 obrotów na minutę jest naprawdę dość cicho.
W mieście pali 6L na trasie 5L. Na autostradzie przy 140km/h i w deszczu wyszło 4,9L także spoko. Przy 110km/h 4,2L ale to mój rekord :) Jak wyciskam powiedzmy te 60KM w mieście to6,5L ale dynamika do 80km/h jest całkiem całkiem. Ogólnie jest ekonomiczny.
Każdy mówi, że wszystko na F to nie warte polecenia ale przyznam szczerze , że przez 5 lat zepsuła się pompka od spryskiwacza i sprężynka w zamku ( nie można było zamknąć drzwi)
Poważnych usterek nie było żadnych :) Mam go 5 lat a rocznie robię ok 25tyś km także jak na ten rocznik i przebieg niezawodność 5-

On - zużycie paliwa dla silnika 1.8 D 60KM 44kW [l/100km]

5,2