Ocena kierowcy - Ford S-Max I Van

Babu, 8 lat temu
Silnik 2.0 TDCi 140KM 103kW
Rok produkcji 2007
Ford S-Max I Van 2.0 TDCi 140KM 103kW 2006-2010 - Oceń swoje auto
Przestrzenne auto rodzinne w połączeniu z kapitalnymi właściwościami jezdnymi. Wysiadać się nie chce! Ogromny bagażnik, żeby sięgnąć do końca muszę wejść do środka a mam 183cm wzrostu, do tego brak progu załadowczego. Moja żona po " przesiadce" z poprzednich aut stwierdziła, że ten w drugim rzędzie jest ogromny. No i jeden z najlepszych silników wysokoprężnych bez filtra. Jak na auto rodzinne to moc jest absolutnie wystarczająca!
2.0Tdci, 140km, brak filtra. Przy odpowiednim traktowaniu sprzęgła i turbiny będzie służył długo bez najmniejszego problemu. Turbodziury brak a jak na obrotomierzu zbliża się dwójka to budzi się w nim kapitalna moc. Mocniejszy silnik jest potrzebny chyba tylko osobom oczekującym wyścigowych wrażeń.
Skrzynia pracuje bez najmniejszych zastrzeżeń, można przerzucać biegi dwoma palcami, żadnych zgrzytów, lewarek chodzi jak po szynach. Każdy, kto miał okazję wykonać testdrive chwalił idealna pracę skrzyni i drążka zmiany.
Tu powołam się na tytuł artykułu z autocentrum: RODZINNY SZYNOBUS. Odpowiednie dać rzeczy słowo. Ten samochód naprawdę jedzie jak po szynach!. Jedyne do czego można mieć "ale" to promień skrętu. Biorąc jednak pod uwagę rozmiar i przeznaczenie samochodu to wygląda na marudzenie. Kilkadziesiąt tysięcy kilometrów i ani jednego zachowania auta, które wzbudziłoby mój niepokój.
Jedynym mankamentem jest tu boczny, przedni słupek. Trochę mało wygodny, podobnie jak w Oplu Zafira. Poza tym "ekran kinowy" do przodu, szerokokątny "obiektyw" we wstecznym lusterku i bardzo dobrze dobrane rozmiarowo lusterka zewnętrzne.
Szukałem, szukałem... i nie mam się do czego doczepić. Wszystko w zasięgu ręki i intuicyjnie do odnalezienia. Jedynie starowanie AC wymaga pewnego przyzwyczajenia. Kapitalne schowki, duże kieszenie w drzwiach ( od kierowcy mam schowane 5 kamizelek odblaskowych, gaśnicę i kilka bibelotów... mało? ).
Szybkie nagrzewanie i chłodzenie i... moja największa miłość: podgrzewanie przedniej szyby! Że Nobla nikt za to nie dostał... Jak na taką przestrzeń do "obsługi" to wentylacja zasługuje tylko na pochwałę!
To może wyglądać jakbym pisał ocenę na zamówienie, ale tak nie jest. Dużo opcji regulacji fotela i kierownicy sprawia, że nawet osoby o dużym wzroście nie mają kłopotu z dopasowaniem pozycji. Nawet po maksymalnym odsunięciu fotela do tyłu w drugim rzędzie jest wystarczająco miejsca dla wysokiej osoby. Jeżeli kierowca nie jest rozmiaru pana Pudzianowskiego to w drugim rzędzie jest miejsca na taniec. W bagażniku brakuje tylko echa a rozmiar sugeruje, że powinno być! Z tym autem nawet przeprowadzka nie jest problemem.
Tu dość dziwnie. Z jednej strony stwierdzam, że mogłoby być trochę ciszej ( po doświadczeniach z renault i citroenem, ale... ten silnik ma tak fajne brzmienie, że aż chce się go słuchać. Spokojna rozmowa jest niczym niezakłócona nawet przy 120km/h.
ASO nie wiem, ale jak się ma dobrego, zaufanego mechanika to nie widzę różnicy między PSA a Fordem. Części dobrej jakości muszą kosztować, za markę NO NAME dziękuję. To oszczędność tylko do wyjazdu z warsztatu... osobom twierdzącym, że Ford jest kosmicznie drogi w utrzymaniu mówię STANOWCZE NIE!
Zawsze może być lepiej, ale reasumując wszystko to jest naprawdę dobrze. No chyba, że ktoś kupuje nowe auto to już inna rozmowa. Choć jak się przegląda inne cenniki, choćby Renault to różnica wydaje się być nieduża a biorąc pod uwagę jakość...
Dwa lata i jedna usterka: umarł przycisk w schowku na podszybiu. Życzę sobie i wszystkim tylko takich usterek. Konieczność wymiany krzywych tarcz wynikała z samego zakupu pojazdu z takimi tarczami NO NAME
Alternator, dało się naprawić, podobno przypadłość większości... lepsze to niż panewki lub zapchany filtr cząstek stałych. Nie myli się ten, kto nic nie robi, nie psuje się auto, co nie jeździ.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 TDCi 140KM 103kW [l/100km]

6,6